Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert OIP wyjaśnia: Elektroniczne akta osobowe

Beata Sikora-Nowakowska
W firmie produkcyjnej odpowiadam za sprawy kadrowe. Dyrektor zarządził, że od października tego roku akta osobowe pracowników będą prowadzone wyłącznie w wersji elektronicznej. Czy jest to zgodne z przepisami? - pyta Czytelnik DZ.

Zgodnie z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. Nr 62, poz. 286 z późn. zm.), pracodawca zakłada i prowadzi oddzielnie dla każdego pracownika akta osobowe.

Przepis ten w ustępie 2 określa, z jakich części składają się akta osobowe i jakie dokumenty powinny być zgromadzone w poszczególnych częściach. Zgodnie z treścią ust. 3, dokumenty znajdujące się w poszczególnych częściach akt osobowych powinny być ułożone w porządku chronologicznym oraz ponumerowane; każda z tych części powinna zawierać pełny wykaz znajdujących się w nich dokumentów.

W obecnym stanie prawnym brak jest podstaw do stosowania przez pracodawców nośników elektronicznych jako wyłącznej formy prowadzenia i przechowywania akt osobowych pracownika. Zatem do czasu wprowadzenia odpowiedniej regulacji do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 roku, nie jest możliwe prowadzenie akt osobowych wyłącznie w formie elektronicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!