Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert PKPP Lewiatan: "Strajk generalny" próbą manipulacji opinią publiczną

Marek Kowalski
Obecnie w Trójstronnej Komisji dyskutowane jest rozwiązanie w celu uzyskania konsensusu w sprawie tak dyskusyjnego "zusowania" umów zleceń. W ostatnich tygodniach stanowiska PKPP Lewiatan, związków zawodowych (w tym Solidarności) oraz Rządu coraz bardziej się zbliżają.

Komentuje Marek Kowalski, ekspert PKPP Lewiatan - "Niezrozumiałym wydaje się fakt ogłoszenia strajku generalnego w trakcie trwania negocjacji w Trójstronnej Komisji - miejscu, które 19 lat temu uczestnicy dialogu społecznego wyznaczyli sobie jako jedyne odpowiednie do rozstrzygania sporów pomiędzy pracobiorcami, pracodawcami i Rządem. Gospodarka jest swego rodzaju naczyniem połączonym i tylko wtedy będzie zdrowa, kiedy zarówno pracobiorcy, jak i pracodawcy zrozumieją, że jedni bez drugich nie mogą istnieć. PKPP Lewiatan to doskonale rozumie i dlatego kilka tygodni temu wyznaczył kierunek, który - jak się jeszcze do niedawna wydawało - jest do przyjęcia dla wszystkich stron.

ZOBACZ KONIECZNIE:
STRAJK GENERALNY NA ŚLĄSKU I ZAGŁĘBIU - ZDJĘCIA I WIDEO

ZOBACZ KONIECZNIE:
STRAJK GENERALNY NA ŚLĄSKU I ZAGŁĘBIU - CZYTAJ MINUTA PO MINUCIE

Tym bardziej niezrozumiała wydaje się postawa części związków zawodowych. Forsowane postulaty - takie, jak: objęcie stawką ZUS umów zleceń, ograniczenie umów o pracę na czas określony czy podwyższenie najniższego wynagrodzenia - mogą przyczynić się do upadku wielu małych i średnich przedsiębiorców. Pamiętać należy, że decyzje doprowadzające do upadłości przedsiębiorstw w żadnej mierze nie przysłużą się poprawie sytuacji finansowej zatrudnionych w nich pracowników i zwiększeniu miejsc pracy.

W moim odczuciu - zamiast wywoływać nikomu nie służące konflikty uliczne - należy wrócić do Centrum Dialogu Społecznego i podjąć zapoczątkowaną już próbę wypracowania perspektywicznego programu uzdrowienia sytuacji na rynku pracy - chroniącego zarówno prawa pracowników, jak i gwarantującego stabilny rozwój firm, które tworzą miejsca pracy. Bo o prawach pracowników będziemy mogli dyskutować tylko wtedy, kiedy zatrudniające je firmy będą w dobrej kondycji. Dzisiaj z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że organizując wtorkowy strajk przywódcy Solidarności próbują manipulować opinią publiczną."

Trójstronna Komisja do spraw społeczno-gospodarczych powstała w 1994 roku, a jej celem było przeniesienie sporów ulicznych do sal Centrum Dialogu Społecznego, w których przedstawiciele reprezentatywnych związków zawodowych (OPZZ, Solidarność, Forum Związków Zawodowych), organizacji pracodawców (PKPP Lewiatan, Pracodawcy RP, BCC, Związek Rzemiosła Polskiego) oraz strony rządowej wypracowywali rozwiązania trudnych problemów społeczno-gospodarczych. Ustalony w Komisji konsensus miał zapobiegać ostatecznemu rozwiązaniu, jakim jest strajk. W roku 2009 w Trójstronnej Komisji wypracowano "pakiet antykryzysowy", który zapobiegł kryzysowi gospodarczemu - jaki dotknął gospodarki innych krajów europejskich - i uczynił nas "zieloną wyspą" Unii Europejskiej.


*Strajk generalny 26 marca w woj. śląskim
*Bandycki napad na sklep w Mysłowicach ZOBACZ WIDEO
*ZOBACZ luksusowe samochody prezydentów miast. Po co im to? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Serial Anna German [STRESZCZENIA ODCINKÓW]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera