Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert podpowiada: Nowy dowód u notariusza

Tomasz Janik
Nowe dowody osobiste nie mają adresu zameldowania właściciela dokumentu i jego podpisu. Zniknęła też informacja o wzroście i kolorze oczu. Czy te zmiany mogą być przyczyną problemów przy sporządzaniu aktów notarialnych? A co z transakcjami kupna-sprzedaży, gdy jedna ze stron domaga się ujawnienia adresu np. osoby, od której kupuje samochód? Wyjaśnia Tomasz Janik, prezes Krajowej Rady Notarialnej.

Wtrakcie czynności notarialnej konieczne jest potwierdzenie tożsamości stron, a dane, jakie znajdują się na nowym wzorze dowodu osobistego, są do wystarczające - mówi . - Przecież już wcześniej do dokonania czynności notarialnej wystarczyła weryfikacja tożsamości na podstawie paszportu, który nie zawiera np. informacji o adresie zameldowania.

Krajowa Rada Notarialna podkreśla, że notariusz nie ma uprawnień pozwalających na żądanie od klienta zaświadcze-nia o miejscu zameldowania. Wystarczy oświadczenie uczes-tnika czynności.

Natomiast jeżeli przy czynnościach z udziałem dwóch stron (osób fizycznych) jedna z nich zażąda potwierdzenia miejsca zameldowania kontrahenta, wówczas ten zobowiązany będzie je przedstawić - mówimy tu jednak o warunkach zawarcia umowy uzgodnionych przez strony, nie zaś o wymogu prawa, którego ma przestrzegać notariusz.

Krajowa Rada Notarialna zwraca jednak uwagę na inny aspekt tej zmiany. Ta swoista deregulacja" i kolejny przypadek zastępowania zaświadczenia przez oświadczenie, nie wzmacnia bezpieczeństwa obrotu prawnego, którego gwarantem są notariusze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!