Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert podpowiada: Zakupy online możesz oddać

Redakcja
Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Coraz częściej kupuję coś w internecie. Kiedy mogę się rozmyślić i zrezygnować z zamówionego w sieci towaru? - pyta Czytelnik z Katowic

Gdy kupujemy jakiś towar w sklepie, od akwizytora, za gotówkę bądź na kredyt, jako konsument zawieramy ze sprzedawcą umowę. Jeżeli transakcja odbywa się zao-cznie, tzn. konsument i sprzedawca nie widzą się twarzą w twarz, mamy do czynienia z umową zawartą na odległość.

Najpopularniejszym rodzajem umowy zawieranej na odległość jest kupowanie przez internet. Nim coś zamówimy, musimy sprawdzić, czy sklep podaje swoje dane kontaktowe, w tym adres. Równie ważne jest dokładne przeczytanie regulaminu. Tylko wtedy, gdy znamy nazwę, adres, ewentualnie NIP firmy, będziemy mogli w razie potrzeby skontaktować się ze sprzedawcą.

Kupując online konsument nie ma możliwości obejrzenia, sprawdzenia lub przymierzenia towaru, np. butów. Polega wyłącznie na informacjach przekazanych przez sprzedawcę. Dlatego prawo daje nam dodatkowy czas do namysłu. W ciągu 10 dni od otrzymania towaru, konsument (ale nie przedsiębiorca) może zmienić zdanie i odstąpić od umowy zawartej na odległość. Wystarczy, że wyśle do sklepu, najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, własnoręcznie podpisane oświadczenie i odeśle towar sprzedawcy.

Uwaga! Towar nie musi być wadliwy, a konsument nie musi tłumaczyć powodów swojej decyzji. Oczywiście, towar nie mo-że być używany, co nie znaczy, że nie można otworzyć opakowania i przymierzyć rzeczy - tak jak w sklepie tradycyjnym.

Sklep internetowy powinien wykonać umowę sprzedaży na odległość najpóźniej w terminie 30 dni od złożenia zamówienia przez konsumenta. Oz-nacza to, że w tym czasie konsument powinien otrzymać towar, o ile w umowie nie zas-trzeżono innego terminu.

Jeżeli sprzedawca opóźnia dostarczenie towaru, konsument może wyznaczyć dodatkowy termin i zagrozić, że po jego upływie odstąpi od umowy. Może też odstąpić od niej od razu bez podania przyczyny.

Każdy sklep internetowy powinien zamieścić na swojej stronie oraz na umowie informację o prawie do odstąpienia od umowy i wzór odpowiedniego oświadczenia. (JJ)

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera