MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Eksperyment badawczy na Dzierżnie i Kanale Gliwickim. Aktualizacja: zakaz korzystania z Kłodnicy

Mateusz Czajka
Wyławianie śniętych ryb z jeziora Dzierżno.
Wyławianie śniętych ryb z jeziora Dzierżno. Tomasz Kawka
Strony rządowe poinformowały o rozpoczęciu eksperymentu badawczego na wodach jeziora Dzierżno Duże oraz w IV sekcji Kanału Gliwickiego. Na czym będzie polegał i dlaczego pomogą w nim żołnierze z Tarnowskich Gór? Problem ze śniętymi rybami jest ogromny. W poniedziałek, 12 sierpnia, wyłowiono ponownie ok. 4 tony padliny. Aktualizacja: wojewoda śląski wydał zakaz korzystania z Kłodnicy.

Spis treści

Aktualizacja godz. 15.15

Jak czytamy w rozporządzeniu porządkowym wojewody śląskiego, wprowadza się zakaz korzystania z wód Kłodnicy na odcinku od Małej Elektrowni Wodnej w Pławniowicach do granicy województwa śląskiego. To kolejne obostrzenia dotyczące korzystania z wody w tej części województwa śląskiego.

— Pod pojęciem korzystania z wód rozumie się w szczególności spożywanie wody, wchodzenie do wody, kąpiele, połów i spożywanie ryb, pojenie zwierząt gospodarskich i domowych, używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewanie, uprawianie sportów wodnych i turystyki oraz inne działania wiążące się z bezpośrednim kontaktem z wodami - pisze wojewoda śląski Marek Wójcik.

Za złamanie zakazu grozi grzywna. Rozporządzenie obowiązuje od 13 do 20 sierpnia. Powodem, dla którego wprowadzono je w życie jest rozpoczęcie dozowania nadtlenku wodoru do Kłodnicy. Nadtlenek ma pomóc uporać się z zakwitem złotej algi, a przez to śmiercią wielu ton ryb. Wprowadzone zakazy oraz dozowanie nadtlenku nie wpłyną w żaden sposób na pobór wody.

— Wokół zbiornika Dzierżno Duże brak jest ujęć wody pitnej wodociągowej. Jest 6 ujęć wody głębinowej (studnie). Wg informacji jakie pozyskałem, na chwilę obecną ujęcia te nie są w jakikolwiek sposób zagrożone. Nie ma w związku z tym potrzeby podejmowania ruchów np. w zakresie dostarczania wody pitnej beczkowozami itp. - informuje Dawid Rams starosta powiatu gliwickiego.

Wcześniej pisaliśmy:

4 tony martwych ryb wyłowione z Dzierżna i Kanału Gliwickiego - liczba codziennie jest podobna

Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, 12 sierpnia znowu wyłowiono mnóstwo martwych ryb z jeziora Dzierżno Duże oraz z IV sekcji Kanału Gliwickiego. Tym razem to 3120 kg z Dzierżna i 795 kg z kanału. W sumie (od 3 sierpnia) zebrano już ponad 25 ton martwych ryb. Niepokojące jest to, że liczba kilogramów padliny wyławianej z wody jest codziennie podobna.

Rozpoczyna się eksperyment badawczy - czy nadtlenek wodoru pomoże rybom?

13 sierpnia Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy we współpracy z Generalną Dyrekcją Ochrony Środowiska rozpoczyna eksperyment badawczy związany ze "złotą algą" - glonem odpowiedzialnym za śnięcie ryb w Dzierżnie Dużym i IV sekcji Kanału Gliwickiego.

- Eksperyment będzie polegał na dozowaniu nadtlenku wodoru (H2O2) do wód rzeki Kłodnica za małą elektrownią wodną Pławniowice. Jego celem jest wskazanie, czy środek ten skutecznie wpłynie na znaczne ograniczenie liczebności „złotej algi” w sytuacji jej dynamicznego zakwitu - informują strony rządowe.

Nadtlenek wodoru jest od dekady wykorzystywany np. przy zakwicie sinic. Jak informuje rząd, jego zaletą jest to, że w wodzie rozkłada się na wodór i tlen, dzięki czemu nie ma skutków ubocznych dla pływających w niej organizmów. Nadtlenek wykorzystywano do walki ze "złotą algą" w Wielkiej Brytanii.

Wyniki badań napawają optymizmem

- W Polsce działanie H2O2 na „złotą algę” zostało sprawdzone w warunkach laboratoryjnych i terenowych w 2023 r. Stwierdzono wtedy 97% spadek liczebności tego organizmu po zastosowaniu stężenia 40 mg H2O2/l. Wstępnie zaproponowana dawka środka do użycia w Kłodnicy jest mniejsza niż dawka stosowana w innych krajach i wydaje się względnie bezpieczna dla ryb i części bezkręgowców - informuje rząd.

Zapewnia także, iż potencjalne zagrożenia związane z użyciem nadtlenku "zostały zredukowane poprzez wskazanie optymalnych pod kątem tychże zagrożeń miejsc aplikacji środka". Woda z nadtlenkiem w Kłodnicy ma ulec szybkiemu rozcieńczeniu dzięki dopływom z innych rzek. Rozpad związku chemicznego ma nastąpić kilka godzić po wpłynięciu wody do Odry. Zarówno przed, jak i po aplikacji nadtlenku zostanie sprawdzony stan wody pod kątem obecności w nim organizmów żywych - od ryb po fito i zooplankton.

- Aplikacja zostanie przeprowadzona z pomocą 5 Pułku Chemicznego w Tarnowskich Górach z wykorzystaniem sprzętu przystosowanego do substancji chemicznych. Osoby przebywające w miejscu aplikacji zostaną wyposażone w środki ochrony osobistej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni