Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksperyment w Katowicach: Podziemne zgazowanie węgla w kopalni Wieczorek [ZDJĘCIA + WIDEO]

Justyna Przybytek
W katowickiej kopalni Wieczorek mija 44 dzień prowadzonego tu przez naukowców eksperymentu polegającego na podziemnym zgazowaniu węgla. Eksperyment pierwotnie rozpoczął się już w marcu, ale pierwsza próba była nieudana, kolejna rozpoczęła się 30 czerwca i trwa nieprzerwanie. Finał eksperymentu planowany jest z końcem sierpnia.

CZYTAJ KONIECZNIE NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KATOWIC:
KATOWICE 24 GODZINY PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU

- Eksperyment biegnie zgodnie z naszymi założeniami, przebadaliśmy wiele aspektów tego procesu, a dążymy do opracowania technologii, która mogłaby zyskać zastosowanie w przemyśle – wyjaśnia prof. Krzysztof Stańczyk z Głównego Instytutu Górnictwa. Dodał, że pierwsza próba miała posłużyć do przetestowania pilotażowej instalacji. - Okazało się, że musieliśmy pewne rzeczy poprawić – dopowiada.

Podziemne zgazowanie węgla polega na doprowadzeniu do zapalonego złoża węgla tzw. czynnika zgazowującego (powietrza, tlenu lub pary wodnej) i odbiorze wytworzonego gazu na powierzchni. Uzyskiwany w ten sposób gaz można użyć do wytwarzania ciepła i elektryczności w energetyce; może zastąpić gaz ziemny w chemii, można go także użyć do wytwarzania paliw płynnych.

WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Katowice: Eksperyment w kopalni Wieczorek. Próba podziemnego zgazowania węgla

Po zakończeniu eksperymentu pilotażowa instalacja zostanie rozebrana. - Naszym następnym krokiem będzie zaprojektowanie i zbudowanie instalacji demonstracyjnej, która będzie mogła produkować energię dla konkretnego odbiorcy. W tej chwili nie wykorzystujemy powstałych gazów, nie spalamy ich, bo układ do spalania byłby dość drogi, ale w następnej instalacji chcemy, żeby był to układ wykorzystujący gazu do produkcji energii cieplnej i elektrycznej – wyjaśnia prof. Stańczyk.

NAJNOWSZE INFORMACJE Z KOPALŃ I SPÓŁEK WĘGLOWYCH - SERWIS GÓRNICTWO DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Pilotażowa instalacja składa się z dwóch głównych części. Pierwsza, podziemna, zlokalizowana jest 400 m pod powierzchnią, a jej najważniejszym elementem jest georeaktor zgazowania. W drugiej części, na powierzchni, znajdują się elementy zasilania georeaktora oraz odbioru, oczyszczania i utylizacji gazu.

Jak podkreślają naukowcy proces podziemnego zgazowania węgla, to technologia przyszłości. - Nie musimy wydobywać węgla w głębokości kilkuset metrów, bo węgiel „sam wypływa” w postaci gazu. Nie musimy budować też naziemnej instalacji gazowania węgla. Nie musimy budować żadnej infrastruktury kopalnianej. Tu (Szyb Wschodni kopalni Wieczorek – przyp. Red.) taką mamy, ale gdybyśmy my mieli cały proces przeprowadzać w szczerym polu, to niczego budować nie będziemy, a wykopiemy dwa otwory w kierunku złoża – które my nazywamy reaktorem – do jednego będziemy podawali czynnik zgazowujący, drugim będziemy odbierali gaz – opowiadał prof. Stańczyk.

W ciągu 44 dni eksperymentu w kopalni Wieczorek zgazowano około 180 ton węgla i wytworzono około 720 tys. metrów sześciennych gazu o wartości opałowej wahającej się od 3,0 do 4,5 megadżuli na metr sześcienny. Temperatura na wylocie z georeaktora to od 470 do 520 stopni Celsjusza, prędkość zgazowania węgla, to ok 200 kg na godzinę.

- Wytworzony gaz spalany jest w pochodni, a w przyszłości w instalacji demonstracyjnej posłuży do zasilania kotła pracującego w układzie z turbiną parową – informuje GIG.

Jak informują przedstawiciele Instytutu w siódmym tygodniu pracy instalacji pilotażowej prowadzone są badania dotyczące zgazowania węgla przy zwiększonym wydatku powietrza, co ma na celu przetestowanie pracy georeaktora w warunkach wyższych wydajności. W dalszym etapie planowane są testy w obniżonej temperaturze w celu stworzenia warunków pirolizy węgla

Po zakończeniu eksperymentu i całkowitym wygaszeniu georeaktora zostaną przeprowadzone prace pozwalające na określenie wytrzymałości mechanicznej powstałej kawerny poproceowej oraz badania środowisko oceniające oddziaływanie procesu podziemnego zgazowania węgla na środowisko.


*Żądamy darmowej autostrady A4 [PODPISZ PETYCJĘ DO PREMIERA]
*Wypadek w Wilamowicach. 18-letnia Klaudyna nie żyje. Sprawca się nie przyznaje
*Gdzie jest burza? ZOBACZ mapę burzową i wskazania radaru burzowego
*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo