Ekspres do kawy do domu: jak wybrać ekspres do kawy

  Ekspres do kawy do domu: jak wybrać ekspres do kawy

  Materiał partnera zewnętrznego

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ekspres do kawy do domu: jak wybrać ekspres do kawy
  Dzięki wyposażeniu nowoczesnych ekspresów do kawy w ciekawe funkcje prawdziwa włoska kawa na dobre zagościła w polskich domach. Jednak do wyboru jest tak wiele urządzeń, od tanich z dyskontów po zaawansowane ekspresy renomowanych producentów, że może być problem z zakupem sprzętu, który będzie odpowiadać naszym potrzebom. Dowiedz się, na co zwracać uwagę.
  Ekspres do kawy do domu: jak wybrać ekspres do kawy
  Kawa jest drugim pod względem popularności napojem na świecie; pierwsze miejsce zajmuje... woda. Według statystyk aż 70% dorosłych konsumentów w Polsce pije codziennie kawę, co przekłada się na wypijanie jej średnio 95 litrów rocznie. Bardzo dobrze ma się też rynek kawy – w samej tylko Polsce wart jest ponad 5,3 miliardów złotych, z czego największy udział mają kawy premium oraz kawa w kapsułkach, na co wpływ ma coraz większa popularność domowych ekspresów. Picie dobrze przyrządzonej i aromatycznej kawy staje się społecznym fenomenem, jednak nie tylko samo urządzenie jest ważne, ponieważ coraz większą uwagę zwracamy na jakość ziaren oraz na sposób przyrządzania. Dlatego też na szybko przygotowana tzw. zalewajka przestaje nam wystarczać i szukamy ekspresu, który będzie zaprojektowany na miarę naszych potrzeb i spełni nasze wyobrażenie o idealnej kawie niczym z ulubionej włoskiej kawiarni. To zadanie nie należy do łatwych, głównie przez mnogość rodzajów kaw i ekspresów.

  Kawa do ekspresu - wszystko zaczyna się od kawy


  Na smak naparu wpływają nie tylko ustawienia ekspresu, ale przede wszystkim sama kawa. Bez dobrej jakości i odpowiednio dobranej kawy nie uda nam się przygotować smacznego napoju nawet w ekspresie z najwyższej półki cenowej. W przypadku ekspresów automatycznych będzie to kawa ziarnista, ponieważ urządzenia mają wbudowany młynek. Można oczywiście stosować kawę mieloną, na przykład bezkofeinową, jednak z reguły takie urządzenia służą do przygotowania świeżo zmielonej i zaparzonej kawy. Kawa ziarnista do ekspresu powinna być świeża, ale nie za bardzo, ponieważ może to spowodować nadmiernie pienienie się kawy, co pozbawi ją smaku i aromatu. Najlepiej, aby czas od daty palenia do dnia zakupu nie przekraczał czterech miesięcy, rekomendowane są też kawy ciemnopalone, których smak jest głęboki i bogaty. Ponadto kawa nie może być tłusta, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia młynka.

  Kawa mielona do ekspresu ciśnieniowego powinna być dość drobna, jednak przed zakupem warto zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta, ponieważ ci często zaznaczają na opakowaniu, do jakiego zaparzania dany rodzaj się nadaje. Najlepszą opcją jest samodzielne mielenie kawy, dzięki czemu można dopasować odpowiedni stopień zmielenia, idealny pod daną metodę parzenia, co pozwoli uzyskać napar o pożądanych walorach smakowych. Zasady są tu proste: do ekspresu przelewowego nadaje się kawa grubo mielona, do kawiarki średnio mielona, a do ekspresu ciśnieniowego – drobno mielona.

  Rodzaje ekspresów do kawy


  Na rynku istnieją trzy rodzaje ekspresów do kawy, które różnią się pod względem sposobu przyrządzania kawy:

  1. ciśnieniowy,
  2. przelewowy,
  3. ciśnieniowo-przelewowy, który jest połączeniem dwóch pierwszych.

  Najpopularniejsze są ekspresy ciśnieniowe, które są wygodne w obsłudze. Na ich popularność wpływa również fakt, że kawa przyrządzona pod wysokim ciśnieniem jest lepiej przyswajalna przez organizm, a co za tym idzie – zdrowsza, co udowodnili między innymi naukowcy z Harvarda po 20 latach badań, wskazując, że regularne picie kawy zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób kardiologicznych i neurologicznych.

  Jak działa ekspres ciśnieniowy?


  Jak działa ekspres ciśnieniowy? Do zaparzania kawy wykorzystuje – jak sugeruje nazwa – wysokie ciśnienie. Woda jest zagotowywana, a potem specjalną pompą prowadzona jest do pojemnika z kawą, by później trafić do filiżanki. Zaletą takiego urządzenia jest zaawansowana technologia, która pozwala przyrządzić różne rodzaje kawy, ekspres posiada też wiele przydatnych funkcji poprawiających komfort użytkowania i smak naparu. Ponadto może być wyposażony w podwójny dozownik, a także system do spienienia mleka. Mało tego, można wybierać spośród trzech rodzajów ekspresów ciśnieniowych, a mianowicie:

  1. automatyczny,
  2. kolbowy,
  3. kapsułkowy.

  Różnice pomiędzy poszczególnymi urządzeniami oraz ich wady i zalety wyjaśnia profesjonalny barista w poniższym materiale filmowym pt. „Jaki ekspres do kawy wybrać? Automatyczny czy kolbowy | Porady baristy | De’Longhi”:  Jak wybrać ekspres do kawy?


  Decyzja o zakupie ekspresu nie należy do łatwych, ponieważ po pierwsze musimy określić swoje preferencje i oczekiwania, po drugie znaleźć odpowiednie urządzenie. Przy wyborze ekspresu do kawy do domu zwraca się uwagę na rodzaj urządzenia oraz funkcje, jakie posiada. Oprócz tego warto poznać bliżej takie parametry jak:
  • moc grzałki (im większa moc, tym szybciej przebiega proces parzenia kawy),
  • ciśnienie ekspresu (niskociśnieniowy lub wysokociśnieniowy),
  • rozmiar urządzenia (największe są automatyczne, najmniejsze kapsułkowe oraz tradycyjne kawiarki),
  • czy model posiada płytę podgrzewającą,
  • jaka jest wielkość pojemników na wodę i kawę.

  Najważniejszym punktem jest odpowiedni dobór rodzaju urządzenia. Tutaj liczy się głównie czas i metoda parzenia kawy. Doskonale to obrazuje infografika przygotowana przez markę De’Longhi. W czytelnej formie przedstawiono, jaki ekspres do kawy pasuje pod kątem oczekiwań względem samego smaku, komfortu użytkowania i szybkości przyrządzania. I tak na przykład ekspresy ciśnieniowe kolbowe będą idealne dla osób, które lubią przygotowywać kawę powoli i traktują to jako pewnego rodzaju rytuał, jednocześnie doceniają proste i szybkie rozwiązania. Automatyczny ekspres ciśnieniowy będzie natomiast doskonałym wyborem dla osób ceniących swój czas i wysoką jakość kawy, ponieważ za jednym przyciskiem otrzymają kawę jak z kawiarni.

  Warto zapoznać się bliżej z infografiką oraz jej omówieniem – znajdziesz ją na stronie: Jaki ekspres do kawy do domu kupić? który wybrać? >>

  Ekspres do kawy jaki kupić? Polecane ekspresy do kawy


  Wprawdzie dzięki domowym ekspresom do kawy można przygotować kawę, która smakiem nie będzie się różnić od tej z kawiarni, ale żeby tak było, należy mieć odpowiednie do tego urządzenie. Dlatego nie są polecane ekspresy nieznanych firm, dostępne na promocjach w dyskontach, ponieważ te często pozwalają szybko przygotować napój kawowy, jednak jest on pozbawiony walorów smakowych. Oszczędność na materiałach przekłada się nie tylko na słabszą moc kawy, ale także awaryjność sprzętu. Zamiast więc wybierać tani ekspres ciśnieniowy, zdecydowanie lepiej jest zapoznać się bliżej z ofertą renomowanych producentów, którzy nie tylko stosują najlepsze i przetestowane materiały i rozwiązania, ale także obejmują swój sprzęt długoletnią gwarancją.

  ekspres-do-kawy-ze-spieniaczem-mleka

  fot. Ekspres do kawy ze spieniaczem mleka De'Longhi ECAM 25.462.B

  Ekspres do kawy Saeco czy De'Longhi?


  Pod względem sprzedaży na rynku polskim przodują takie marki jak: De’Longhi, której ekspresy ciśnieniowe słyną z wysokiej jakości materiałów, niemal bezgłośnej pracy, idealnej temperatury przyrządzania kawy (system Termoblock) i prawdziwie włoskiego smaku kawy; ekspresy Saeco natomiast cechują się trwałością, mają też ceramiczne młynki, a dzięki filtrowi AquaClean można przygotować aż 5000 filiżanek kawy bez konieczności czyszczenia ekspresu; dochodzi do tego również marka Krups oferująca kompaktowe i stylowe ekspresy kapsułkowe.

  Wybierając ekspres do kawy do domu, nie kierujmy się wyłącznie ceną. Podobnie jak nie warto kupować najtańszego ekspresu, również i najdroższy może okazać się nietrafioną inwestycją, jeśli nie mamy wygórowanych oczekiwań. Warto tu znaleźć optymalny stosunek jakości do ceny i wybrać takie urządzenie, które pozwoli przyrządzić ulubioną kawę zawsze wtedy, kiedy będziemy mieli na nią ochotę.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo