Ekstraklasa: Lech Poznań – Piast Gliwice 0:1. Lider pokonał mistrza! [RELACJA]

TOK
Lech Poznań – Piast Gliwice 0:1. Lider pokonał mistrza!
Lech Poznań – Piast Gliwice 0:1. Lider pokonał mistrza! Grzegorz Dembiński/Polska Press Grupa
W meczu 6. kolejki ekstraklasy Piast Gliwice wygrał w Poznaniu z Lechem 1:0 (1:0). Bramkę strzelił Kamil Vacek (44). Gliwiczanie po zwycięstwie na stadionie mistrza Polski umocnili się na pozycji lidera.

Mecz nie zaczął się dobrze dla gliwiczan, bo kontuzji uległ Bartosz Szeliga. W 7. minucie pomocnik gości w polu karnym wyskoczył do strzału głową i upadł tak nieszczęśliwie, że został zniesiony na noszach, a następnie odwieziony do szpitala. Tam stwierdzono zerwanie więzozrostu barkowo-obojczykowego.

Na boisko wszedł Gerard Badia, a Piast grał jak na lidera przystało – częściej był przy piłce, starał się atakować. Jednak z czasem

Lech był coraz groźniejsi i gliwicki zespół tylko dzięki swemu bramkarzowi zawdzięczał, że nie stracił bramki. Jakub Szmatuła najpierw instynktownie obronił uderzenie głową Kaspera Hamalainena (29. minuta). Trzy minuty później znów dośrodkował Barry Douglas i główkował Denis Thomalla. Szmatuła wyciągnął się jak długi i odbił piłkę, która prawie nieuchronnie zmierzała do siatki. Gospodarze byli zdania, piłka przekroczyła linię bramkową, ale sędzia pozostał nieugięty.

Gliwiczanie odpowiedzieli strzałem Radosława Murawskiego, który obronił Maciej Gostomski.

Przed przerwą Piast objął prowadzenie. Przy wyprowadzaniu piłki przed własnym polem karnym Aziz Tetteh podał do… Martina Nespora. Czech skorzystał z prezentu i podał na skrzydło do Marcina Pietrowskiego. Ten posłał piłkę w pole bramkowe - Kamil Vacek ubiegł Gostomskiego i wpakował futbolówkę do siatki.

W drugiej połowie Piast kontrolował wydarzenia na boisku i tylko pod koniec Szmatuła musiał dwa razy interweniować po strzałach Szymona Pawłowskiego.

Piast wygrał czwarty mecz z rzędu i ucieka rywalom. Gliwiczanie pierwszy raz w historii pokonali „Kolejorza” na stadionie w Poznaniu.

Lech Poznań – Piast Gliwice 0:1 (0:1)
0:1 Kamil Vacek (44)

Lech: Gostomski - Ceesay, Arajuuri (65. Kadar), Kamiński, Douglas - Lovrencsics (70. Holman), Tetteh, Trałka, Hamalainen, Formella (46.Pawłowski) - Thomalla.
Piast: Szmatuła - Pietrowski, Osyra, Korun, Hebert, Mraz - Szeliga (10. Badia; 90+1. Moskwik), Vacek, Murawski, Żivec - Nespor (82. Barisić).