Ekstraklasa: Piast - Górnik 3:2. Wielkie emocje w Gliwicach [RELACJA, ZDJĘCIA, OPINIE]

Mecz Piast Giwice - Górnik Zabrze
Mecz Piast Giwice - Górnik Zabrze Arkadiusz Gola/Dziennik Zachodni
W meczu derbowym rozpoczynającym 3. kolejkę ekstraklasy Piast Gliwice wygrał z Górnikiem Zabrze 3:2. Bramki: 1:0 Sasa Żivec (20), 2:0 Martin Nespor (53), 2:1 Adam Danch (54-głową), 3:1 Martin Nespor (61), 3:2 Mariusz Magiera (63-karny).

Na derby w Gliwicach wybrał się selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka, który oglądał mecz ze swym asystentem Jarosławem Tkoczem. Na trybunach byli też młodzi piłkarze biorący udział w międzynarodowym turnieju im. Ernesta Pohla. W Górniku pierwszy raz od początku zagrał Marcin Urynowicz pozyskany latem z Gwarka Zabrze. Piast wyszedł na derby z dwoma napastnikami – Martinem Nesporem i Josipem Barisiciem.

Górnik jako pierwszy postraszył rywala. Groźnie uderzył Łukasz Madej, a Jakub Szmatuła wybił piłkę na rzut rożny. Po nim szansę miał Roman Grendel, ale strzelił nieczysto i piłka trafiła do rąk bramkarza.
W 17.minucie okazję miał Urynowicz, ale strzelił z pola karnego wprost w Szmatułę. Chwilę potem w pole karne Górnika wpadł Martin Nespor. Powstrzymał go Sebastian Przyrowski. Wydawało się, że był faul bramkarza, ale sędzia nie użył gwizdka.

Szybko jednak zapomniano o tej sytuacji, bo było od 20. minuty 1:0 dla gospodarzy. Po wybiciu piłki przez Szmatułę, Piast przejął ją na połowie Górnika. Sasa Żivec zagrał do Barisicia, otrzymał podanie zwrotne i uderzył płasko z linii pola karnego.

Statystycy natychmiast podali, że Przyrowski na 200. minut gry w Górniku miał cztery celne strzały i cztery razy został pokonany. Natomiast Słoweniec Żivec jest 50. piłkarzem, który strzelał bramki dla gliwiczan w ekstraklasie.
Goście rzucili się do odrabia straty, ale nadziali się na kontrę – świetną okazję zmarnował Gerard Badia podając piłkę po nogi Mariusza Magiery.

Górnik starał się wyrównać – strzelał Madej, Szmatuła wybił piłkę na róg. Po rzucie rożnym Oleksandr Szeweluchin główkował w poprzeczkę. Szmatuła uratował gliwiczan parując piłkę na poprzeczkę po uderzeniu głową Gergela.

Mecz w I połowie był na kilka minut przerwany – kibice Piasta musieli przecież ubarwić swą oprawę pirotechniką, czyli racami i petardami hukowymi. Jedna z rac wylądowała na murawie i służby porządkowe użyły gaśnicy. Po przerwie okazało się, że petardy hukowe mają też fani Górnika.

Piłkarskich fajerwerków nie brakowało też na boisku. Piast strzelił drugiego gola, a Górnik natychmiast odpowiedział bramka kontaktową. Najpierw z rzutu wolnego piłkę posłał w pole karne i Martin Nespor z ostrego kąta skierował ją od słupka do siatki. Goście przeprowadzili szybką kontrę. Lewą stroną ruszył Madej, zagrał do Magiery, ten dośrodkował i

Adam Danch strzałem głową zamknął wzorową akcję – 2:1.
Następny cios zadał Piast. Dośrodkował Patrik Mraz, Nespor ubiegł Szeweluchina i strzelił z bliska. No i mieliśmy powtórkę z rozrywki, bo goście znów szybko się odkuli. Sędzia podyktował karnego (Żivec odepchnął Rafała Kurzawę). Magiera strzelił pewnie w środek bramki.

W doliczonym czasie goście mogli wyrównać (okazja Bartosza Iwana), ale Szmatuła nie dał się pokonać.

Józef Dankowski (trener Górnika):

Zasłużyliśmy w tym meczu co najmniej na remis. Mogliśmy doprowadzić do niego doprowadzić w doliczonym czasie, ale świetnie bronił Jakub Szmatuła. Pierwsza połowa miała duże znaczenie dla końcowego wyniku. Mieliśmy okazje na bramki, a potem straciliśmy gola przez gapiostwo. Wymiana ciosów w drugiej połowie mogła się podobać kibicom. Choć przegraliśmy, to nie mamy się czego wstydzić. Ta gra, jaką pokazaliśmy, musi wcześniej czy później przynieść efekty.

Radoslav Latal (trener Piasta):

Zwycięstwo dedykuję kibicom. Bardzo nerwowy, chyba postarzałem się od 10 lat. Co strzeliliśmy bramkę, to ją traciliśmy. Bardzo cieszę się, że się zrehabilitowaliśmy za porażkę z Ruchem.

Piast Gliwice – Górnik Zabrze 3:2 (1:0)
1:0 Sasa Żivec (20), 2:0 Martin Nespor (53), 2:1 Adam Danch (54-głową), 3:1 Martin Nespor (61), 3:2 Mariusz Magiera (63-karny)

Piast: Szmatuła – Klepczyński (56. Mokwa), Hebert, Osyra, Mraz – Żivec, Murawski, Vacek, Badia (65. Szeliga) – Barisić, Nespor (73. Pietrowski)
Górnik: Przyrowski – Danch, Szeweluchin, Kopacz, Magiera (88. Skrzypczak) – Madej (72. Kosznik), Sobolewski (73. Iwan), Urynowicz, Grendel, Kurzawa – Gergel

Żółte kartki: Hebert, Osyra – Urynowicz, Kurzawa
Sędziował: Krzysztof Jakubik (Siedlce)
Widzów: 7.005