Ekstraklasa: Ruch - Piast 0:3 [RELACJA, ZDJĘCIA] Piast dogonił Legię i wciąż ma szansę na tytuł

Ruch Chorzów - Piast Gliwice
Ruch Chorzów - Piast Gliwice Marzena Bugała
Piłkarze Piasta wygrali derbowy mecz w Chorzowie i wciąż mają szansę na mistrzostwo Polski. Gliwiczanie zrównali się punktami z Legią, która przegrała w Gdańsku, ale zajmują w tabeli drugą pozycję, bo warszawianie byli liderem po zasadniczej fazie rozgrywek. Sprawa tytułu rozstrzygnie się dopiero w ostatniej kolejce. Aby Piast został mistrzem musi liczyć w niedzielę na stratę punktów przez Legię w spotkaniu z Pogonią i pokonać u siebie Zagłębie Lubin lub jeśli Legia przegra – zremisować z zespołem z Lubina.

Dla gliwiczan mecz na Cichej był 200 występem w Ekstraklasie i bardzo chcieli uczcić ten jubileusz zwycięstwem, zwłaszcza że zapewniało im ono już wicemistrzostwo kraju. Goście od początku ruszyli do ataku. Już w 1 minucie w polu karnym zamieszał Martin Nespor. Potem indywidualną akcją popisał się Martin Bukata, ale jego uderzenie obronił Wojciech Skaba.

Rezerwowy dotąd bramkarz Niebieskich po raz trzeci w tym sezonie stanął między słupkami, bo dla Matusa Putnocky’ego, który we wtorek podpisał kontrakt z Lechem obowiązujący od następnego sezonu, zabrakło miejsca nawet na ławce. Skaba bardzo chciał pokazać się z dobrej strony i faktycznie bronił pewnie wygrywając w I połowie pojedynki sam na sam z Sasą Żivcem, Josipem Barisiciem i Nesporem.

Gliwiczanie grali swoje, a gdy na stadion na Cichej dotarła informacja, że bramkę w Gdańsku straciła Legia, natarli z jeszcze większym animuszem i w końcu objęli prowadzenie. Nespor wyłożył piłkę Barisiciowi i Chorwat strzelił swojego 11 gola w tym sezonie.

Ruch też miał swoje okazje. Łukasz Moneta strzelił w boczną siatkę, a Patryk Lipski zamiast do bramki trafił w stojącego na linii strzału kolegę. Najlepszą zmarnował jednak Mariusz Stępiński. Obserwowany z trybun przez selekcjonera Adama Nawałkę młody napastnik Niebieskich tuż przed przerwą po celnym dośrodkowaniu Tomasza Podgórskiego strzelał głową z 5 m, lecz trafił wprost w bramkarza Piasta. Okazało się, że chwilę wcześniej po zderzeniu z rywalem doznał urazy głowy. Lekarz podejrzewał wstrząs mózgu i trener Waldemar Fornalik po zmianie stron zdjął go z boiska.

W II połowie gospodarze próbowali odrobić straty, ale Piast kontrolował sytuację, a informacja o drugiej bramce straconej przez Legię w Gdańsku wywołała wielką radość wśród 624 gliwickich kibiców obecnych na trybunach w Chorzowie. Najbliższy wyrównania był Moneta, lecz jego uderzenie głową Jakub Szmatuła wybił na róg. Zwycięstwo gości przypieczętowalił w końcówce Martin Nespori Bartosz Szeliga. Mecz z Piastem był prawdopodobnie ostatnim występem w Chorzowie Marka Szyndrowskiego i Artura Lenartowskiego, którym w czerwcu kończą się kontrakty z Ruchem i nie zostaną przedłużone.

Piast pokonując Ruch zwyciężył na wyjeździe po raz pierwszy od 20 listopada i szalonego pojedynku w Niecieczy (5:3) w 16. kolejce Ekstraklasy. Chorzowianie w tym roku nie wygrali u siebie ani razu i w nie najlepszych humorach pożegnali się ze swoimi kibicami. Nastrój na Cichej może poprawić zaplanowane na czwartkowy ranek podpisanie umowy na pierwszą transzę pożyczki z Urzędu Miasta w wysokości 6 mln zł, które ma pomóc Ruchowi w dostaniu licencji na nowy sezon.

Ruch Chorzów - Piast Gliwice 0:3 (0:1)

Bramki 0:1 Josip Barisić (34), 0:2 Martin Nespor (84), 0:3 Bartosz Szeliga (89)