Ekwiwalent za urlop: 25.02.2020 r. Kiedy się należy i jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
Aby obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy bierze się pod uwagę stałe oraz zmienne składniki wynagrodzenia.
Aby obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy bierze się pod uwagę stałe oraz zmienne składniki wynagrodzenia. 123RF
Ekwiwalent za niewykorzystany urlop należy się tylko w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę. Ile wynosi ekwiwalent za niewykorzystany urlop w 2019 roku? Jak się go oblicza?

Płatny, nieprzerwany urlop wypoczynkowy jest jednym z przywilejów pracowniczych. Oznacza to, że należy się osobom zatrudnionym na:

 • umowę o pracę,
 • umowę powołania,
 • umowę wyboru,
 • umowę mianowania
 • spółdzielczą umowę o pracę.

Pracownik nie może zrzec się urlopu wypoczynkowego na rzecz innego pracownika albo z niego w ogóle zrezygnować. Przepisy mówią, że musi wolne odebrać w naturze. Wszystko dlatego, że celem urlopu jest regeneracja sił i odpoczynek pracownika po okresie nieprzerwanej pracy. Wymiar urlopu zależy od stażu pracy. Wynosi 20 dni, gdy pracownik zatrudniony jest krócej niż 10 lat lub 26 dni, jeśli okres zatrudnienia pracownika przekracza 10 lat.

Urlopu udziela się w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy.

Ekwiwalent za urlop - kiedy jest wypłacany

W niektórych sytuacjach pracownik zamiast pójść na urlop wypoczynkowy, dostaje za ten czas ekwiwalent pieniężny. Dzieje się tak, gdy z przyczyn obiektywnych wykorzystanie urlopu w naturze było niemożliwe i tylko w sytuacjach przewidzianych prawem. Mowa tutaj o rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy o pracę. Nie ma tu znaczenia, w jaki sposób doszło do ustania stosunku pracy, np. za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem, czy rozwiązaniem bez wypowiedzenia.

Zaczął się luty. Jak będzie z dużymi zakupami w tym miesiącu? Kiedy niedziela handlowa - jutro 2 lutego czy jutro zakaz handlu? Gdzie najlepsze promocje dziś w sobotę 1 lutego: w Lidlu, Biedronce a może w Mili? Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz odpowiedzi.

Ekwiwalent za urlop przysługuje również pracownikowi, z którym rozwiązano umowę w trybie art. 52 par. 1 Kodeksu pracy, czyli gdy osoba została zwolniona dyscyplinarnie. Znaczenia nie mają też przyczyny wygaśnięcia stosunku pracy, np.: jeżeli umowa zostanie rozwiązana z powodu śmierci pracownika, to ekwiwalent należy się małżonkowi, a także innym osobom uprawnionym do uzyskania renty rodzinnej po zmarłym pracowniku.

Najpopularniejsze kierunki emigracji. Do tych krajów najwięc...

Pracownik nabywa prawo do ekwiwalentu za urlop w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Datą wypłaty ekwiwalentu jest ostatni dzień zatrudnienia. Informacja o wykorzystanym urlopie oraz przyznanym ekwiwalencie musi znaleźć się w świadectwie pracy, które pracownik otrzyma odchodząc z firmy.

Dopóki trwa stosunek pracy, pracodawca nie może zwolnić się z obowiązku udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego. Oznacza to, że nie może mu wypłacić ekwiwalentu za ten czas - mówi Waldemar Adametz z Państwowej Inspekcji Pracy.

Współczynnik ekwiwalentu za urlop

Aby wyliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, bierze się pod uwagę stałe oraz zmienne składniki wynagrodzenia (np. premie, prowizje, nagrody, nadgodziny, dodatek za pracę w nocy) oraz tzw. współczynnik ekwiwalentu ustalany na każdy rok kalendarzowy oddzielnie.

Od 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło aż do 2 600 zł. A co z budżetówką? Ile wynosi teraz minimalna stawka za godzinę? Kliknij w ten tekst a poznasz wszystkie szczegóły.

Współczynnik ekwiwalentu uwzględnia przeciętną miesięczną liczbę dni przypadających do przepracowania w danym roku. Przy wyliczeniu wysokości ekwiwalentu stosuje się współczynnik obowiązujący w roku wypłacania ekwiwalentu, nawet jeżeli jest to urlop przeniesiony z roku poprzedniego, czyli urlop zaległy. Współczynnik ekwiwalentu ustala się odejmując od liczby dni w danym roku kalendarzowym łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt (np. Nowy Rok, Święto Pracy, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości) oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12.

Współczynnik ekwiwalentu 2019

W 2019 roku jest to:

 • 365 dni w roku - 114 dni wolnych od pracy (52 niedziele + 52 dni wolne + 10 dni świątecznych) = 251 dni
 • 251 dni : 12 miesięcy = 20,92 – tyle wynosi współczynnik ekwiwalentu urlopowego na 2019 rok.

Jeżeli pracownik zatrudniony jest w niepełnym wymiarze czasu, wartość współczynnika obniża się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Zatem w 2019 roku wynosi on odpowiednio:

 • 5,23 - dla 1/4 etatu - (1/4 x 20,92),
 • 6,97 - dla 1/3 - (1/3 x 20,92),
 • 10,46 - dla 1/2 - (1/2 x 20,92),
 • 15,69 - dla 3/4 - (3/4 x 20,92).

Warto przeczytać:

Jak obliczyć ekwiwalent za urlop

By obliczyć ekwiwalent:

 1. Dzielimy miesięczne wynagrodzenie (składniki stałe i zmienne) przez współczynnik ekwiwalentu,
 2. Dzielimy tak otrzymany ekwiwalent za jeden dzień urlopu przez dobową normę czasu pracy (zwykle jest to 8 godzin),
 3. Mnożymy ekwiwalent za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego przez pracownika urlopu wypoczynkowego.

Przykładowe wyliczenie ekwiwalentu za urlop

Załóżmy, że miesięczne wynagrodzenie zasadnicze pracownika wynosi 4000 zł brutto (nie dostaje on premii i dodatków) i nie wykorzystał on 5 dni urlopu.

 1. 4000 zł dzielimy przez 20,92 (współczynnik urlopowy) = 191,20 zł
 2. 191,20 zł dzielimy przez 8 (dobowa norma czasu pracy) = 23,90 zł
 3. 23,90 zł mnożymy przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego (5 dni x 8 godz.) = 23,90 zł x 40 godz. = 956 zł brutto. Ekwiwalent w takiej wysokości musi otrzymać pracownik.

Biura, w których aż chce się pracować. Zobacz najlepsze miej...

Kiedy pracownik nie dostanie ekwiwalentu za urlop

Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop w sytuacji, gdy dojdzie do zawarcia kolejnej umowy o pracę z tym samym pracownikiem bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę. Ponieważ pracownik nadal będzie pozostawał w stosunku pracy, więc będzie mógł wykorzystać urlop.

Zaczął się luty. Jak będzie z dużymi zakupami w tym miesiącu? Kiedy niedziela handlowa - jutro 2 lutego czy jutro zakaz handlu? Gdzie najlepsze promocje dziś w sobotę 1 lutego: w Lidlu, Biedronce a może w Mili? Kliknij po prostu w ten tekst a poznasz odpowiedzi.

Przykładowo pracownik był zatrudniony na umowę o pracę na czas określony na 3 miesiące - od 1 kwietnia do 30 czerwca. Od 1 lipca strony zawarły kolejną umowę - tym razem na czas nieokreślony. Ponieważ stosunek pracy trwa nadal, pracownik może wykorzystać urlop, do którego nabył prawo w czasie zatrudnienia na czas określony. W tej sytuacji szef nie będzie musiał wypłacać pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop.

Warto sprawdzić:

Wypłata ekwiwalentu za urlop - co jeśli pracodawca jej odmówi?

Jeżeli pracodawca nie wypłaci ekwiwalentu, pracownik może go dochodzić przed sądem pracy. Musi się zmieścić w określonym terminie - w ciągu trzech lat od dnia rozwiązania umowy o pracę. Po upływie wspomnianych trzech lat prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy się przedawni.

Dyplom zawodowy robi różnicę: lepszy start na rynku pracy.

Wideo

Materiał oryginalny: Ekwiwalent za urlop: 25.02.2020 r. Kiedy się należy i jak obliczyć ekwiwalent za niewykorzystany urlop - Strefa Biznesu

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

W tym zlodziejskim Kraju cie,zko bo caly czas nas okradaja, Ludzie niemaja, smieci a maja, placic' haracz Kto na tym chce zarabiac'?

G
Gość

A co jeśli pensja podlegała autorskim kosztom uzyskania przychodu? Rozumiem, że kiedy jestem na urlopie to wtedy koszty autorskie nie przysługują. Ale ekwiwalent należy się za dni przepracowane, a nie urlopowe. Pracowałem w te dni, tworzyłem utwory - czy zatem ekwiwalent za niewykorzystany urlop powinien również uwzględniać koszty autorskie? Jest na to jakaś podstawa prawna?

G
Gość
15 września 2019, 17:02, Gość:

A jeśli pracodawca wogóle nie płaci za urlop. To co powinnam zrobić?

Co to za okradanie pracownikow Ten s'wiat na psy spadl

l
lonaaa

Do you need a loan for financial assistance to carry out business transactions? contact us immediately: offers a loan that helps companies, hospitals, schools and all kinds of companies maintain their own existence. at a moderate interest rate of 3%. Contact us for more information.email: boggiegroup@gmail.com

G
Gość
23 listopada 2019, 8:21, robol z fabryki:

Ekwiwalent za urlop - kiedy jest wypłacany ?

Praktycznie NIGDY.

Zawsze uslyszysz ze TWOIM obowiazkiem bylo wybrac urlop przez zakonczeniem trwania zatrudnienia.

U ! No poszed WON !

I tak sie to zawsze konczy.

Jeśli nie wracasz do tego pracodawcy to do sądu i po sprawie a on jeszcze mandat dostanie

G
Gość
15 września, 09:28, Piotr:

Czyli kwota obliczeniowa jest kwota brutto i na jej podstawie robimy listę płac,obliczamy podatek,ZUS i pracownik otrzymuje kwotę netto do wypłaty tak jak wyliczamy wypłatę co miesiąc?

Co zrobic jesli pracodawca niedaje urlopu pracownikom i mowi ze niemusi bo to jego sprawa

w
www.zostanmilionerem.pl

Zmień swoje życie już dziś! Inwestycja od 1000zł, zyski liczone w milionach! www.zostanmilionerem.pl

R
Roberta Ramundo

Przyjaciele, jeśli znalazłem ten uśmiech, to dzięki panu Diego ZUMERLE otrzymałem pożyczkę w wysokości 80.000€, a dwóch moich kolegów bez problemu otrzymało pożyczki tego człowieka. To z panem Diego ZUMERLE życie mojego uśmiechu znów jest sercem prostym i bardzo wyrozumiałym. Oto mój e-mail: diegozumerle71@gmail.com

                  e-mail: diegozumerle71@gmail.com

r
robol z fabryki

Ekwiwalent za urlop - kiedy jest wypłacany ?

Praktycznie NIGDY.

Zawsze uslyszysz ze TWOIM obowiazkiem bylo wybrac urlop przez zakonczeniem trwania zatrudnienia.

U ! No poszed WON !

I tak sie to zawsze konczy.

G
Gość
27 września, 15:56, Ifi:

Nijak to się ma do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w policji 😕😟.

To zapisz się do ORMO.

G
Gość
6 listopada, 22:44, Beata:

Czy mogę wyliczyć sumę ekwiwalentu mając tylko kwotę „na rękę”?

I co w sytuacji gdy pracodawca stwierdzi że według jego wyliczeń należy mi się mniejsza suma?

Możesz. Tylko poproś pracodawcę aby Ci poszedł na rękę i zszedł z Twojej nogi. Tak będzie sprawiedliwiej.

B
Beata

Czy mogę wyliczyć sumę ekwiwalentu mając tylko kwotę „na rękę”?

I co w sytuacji gdy pracodawca stwierdzi że według jego wyliczeń należy mi się mniejsza suma?

S
Stanley
14 października, 6:13, Gosciu:

Sam doświadczyłem przypadku, gdzie ekwiwalent za urlop kadrowa obliczyła dzieląc moje wynagrodzenie przez 31 dni. Otrzymała wtedy tzw dniówkę. Podzieliła na 24 godziny i miała godzinawą stawkę. Tak się okrada pracownika w państwie prawa i sprawiedliwości. O liczeniu wynagrodzenia za soboty czy nadgodziny nie będę pisał bo pani zna się tak samo jak na ekwiwalencie.

Albo ty, albo ta kadrowa,albo obydwie powinnyście się leczyć.

M
Martita

Czy za podstawę obliczeń bierze się średnią z ostatnich 12 m-cy?

G
Gosciu

Sam doświadczyłem przypadku, gdzie ekwiwalent za urlop kadrowa obliczyła dzieląc moje wynagrodzenie przez 31 dni. Otrzymała wtedy tzw dniówkę. Podzieliła na 24 godziny i miała godzinawą stawkę. Tak się okrada pracownika w państwie prawa i sprawiedliwości. O liczeniu wynagrodzenia za soboty czy nadgodziny nie będę pisał bo pani zna się tak samo jak na ekwiwalencie.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3