Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elastyczny czas pracy przedsiębiorców cieszy, a związkowców mocno złości [NOWE PRZEPISY]

Teresa Semik
Czy pracownicy są za elastycznym czasem pracy?
Czy pracownicy są za elastycznym czasem pracy? arc.
Elastyczny czas pracy nowe przepisy: Nie ma co się łudzić, nowe przepisy o elastycznym czasie pracy, które właśnie wchodzą w życie, są korzystne głównie dla pracodawców. Cieszą, choćby budowlańców, których aktywność zawodowa zależy od pogody, nieregularnych zleceń, ale złoszczą związkowców. Zmiany w kodeksie pracy prowadzą bowiem do większej dyspozycyjności załogi.

Elastyczny (albo ruchomy) czas pracy to inaczej wydłużenie okresu rozliczeniowego z 4 do 12 miesięcy. W praktyce pracodawca może wydłużyć czas pracy, na przykład latem na budowie, kumulować godziny nadliczbowe, a pracownik odbierze sobie wolne za przepracowane dłuższe dniówki dopiero zimą, gdy na ogół jest zastój wbudownictwie.

Tym sposobem zyskuje przedsiębiorca, bo nie musi latem płacić za godziny nadliczbowe. Zamiast dodatkowego wynagrodzenia za taką pracę nadliczbową, może udzielić pracownikowi czasu wolnego do końca okresu rozliczeniowego, a ma na to rok. Zyskuje pracownik, bo choć zimą pracuje krócej, ma zagwarantowane wynagrodzenie nie niższe niż płaca minimalna, nawet jeśli w danym miesiącu nie miałby obowiązku wykonywania pracy, bo już się napracował wcześniej.

Elastyczny czas pracy nowe przepisy

Nowe przepisy pozwalają też na wprowadzenie różnych godzin rozpoczynania pracy albo przedłużenia czasu, w którym pracownik ma rozpocząć pracę.

Wprowadzenie tych rozwiązań musi być zgłoszone Państwowej Inspekcji Pracy i musi być uzgodnione ze związkami zawodowymi albo z reprezentacją załogi.

Ustawa dopuszcza także możliwość uelastycznienia czasu pracy na wniosek pracownika, który, na przykład, chce więcej czasu spędzić z dziećmi.

Obawy związkowców nie są pozbawione racji. Wątpią, by pracodawca tak bardzo liczył się z wolą pracownika. Dlatego będą protestować przeciwko elastycznemu czasowi pracy podczas manifestacji zapowiedzianej na wrzesień. Już w marcu przeciwko tym rozwiązaniom protestowała śląsko-dąbrowska Solidarność w czasie strajku generalnego. A przepisy były w fazie projektu.

Kluczowe pytanie, czy pracownik może - bezkarnie - odmówić pracy w godzinach nadliczbo-wych, gdy nowe prawo pozwala pracodawcy na taki właśnie elastyczny system organizacji czasu pracy? Nie może. Musi się liczyć z odpowiedzialnością dyscyplinarną, a w najgorszym razie - na wyrzucenie go z pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!