Monumentalny gmach Elektrociepłowni, wybudowany w 1920 roku, wymaga pilnego zabezpieczenia i remontu. Od 2016 roku jego właścicielem jest spółka Rezonator, która – wbrew pierwotnym zapowiedziom – nie utworzyła w Szombierkach centrum rozrywkowo-kulturalnego. Degradacja obiektu zaczęła postępować na tyle szybko, że obiekt trafił na listę 7 najbardziej zagrożonych zabytków europejskiego dziedzictwa Europa Nostra (EC to jedyny obiekt o charakterze przemysłowym w tym zestawieniu). Od kilku lat, bezskutecznie, Elektrociepłownię starał się przejąć bytomski samorząd.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
W ubiegłym tygodniu, podczas konferencji poświęconej tegorocznej Industriadzie, prezydent Bytomia i marszałek woj. śląskiego zadeklarowali współpracę w ratowaniu jednego z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w Polsce. Dziś uchwałę w sprawie poparcia tej współpracy przyjęli radni sejmiku.
Nie przeocz
- To wspaniały zabytek, ze wspaniałą historią. Po rozmowach z prezydentem Wołoszem uznaliśmy, że musimy o niego zawalczyć i wierzę, że ta walka się powiedzie. Mam nadzieję, że znajdziemy złoty środek i po dzisiejszej uchwale sejmiku przystępujemy do działania – mówił w dzisiejszej rozmowie w Radiu Piekary marszałek Chełstowski.
Przypomnijmy, że kontrole (Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego), o jakie w Szombierkach wnioskował prezydent Bytomia, wykazały nieprawidłowości, które nie zostały usunięte. Sprawa trafiła do prokuratury. Nadto, dziś zabytek jest przedmiotem postępowania komorniczego. Mimo to, marszałek Chełstowski wciąż liczy na porozumienie z obecnymi właścicielami obiektu.
Bytom. Ostatni dzwonek dla Elektrociepłowni Szombierki. Dzie...
- Czasu i tego, co wydarzyło się w Elektrociepłowni, nie cofniemy. Trzeba zbadać obecną sytuację prawną i wybrać najlepszy scenariusz – mówi Chełstowski.
Musisz to wiedzieć
W sejmikowej uchwale nie znalazły się szacowane koszty – zarówno przejęcia obiektu, jak i jego remontu oraz adaptacji. Marszałek wspomniał dziś jednak o ok. 10-letniej drodze rewitalizacji zabytku, która będzie możliwa z wykorzystaniem pieniędzy unijnych. Zaznaczył też, że kwota potrzebna do uratowania Elektrociepłowni może sięgnąć 400 mln zł. Jak mówił Chełstowski, jednym z nowych pomysłów na wykorzystanie obiektu, byłoby utworzenie w nim centrum biznesowo-kulturalnego.
- Widziałem takie udane przedsięwzięcia we Francji czy w Niemczech: obiekty, w których wyłączono działalność przemysłową, przekształcono pod nowe funkcje, by ratować ich historyczne dziedzictwo – podkreślił marszałek.
Jak zapowiedział Chełstowski, liczy, że „do końca roku zapadną konkretne ustalenia dotyczące przyszłości Elektrociepłowni Szombierki”.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?