Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrociepłownia Szombierki na liście 7 najbardziej zagrożonych zabytków w Europie

Szymon Bijak
Szymon Bijak
Elektrociepłownia Szombierki znalazła się na liście najbardziej zagrożonych zabytków na kontynencie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj je w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>
Elektrociepłownia Szombierki znalazła się na liście najbardziej zagrożonych zabytków na kontynencie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj je w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>Sławomir Cymorek
Elektrociepłownia Szombierki w Bytomiu znalazła się na liście najbardziej zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictwa 2020 roku, obok sześciu innych zabytków na Starym Kontynencie. Miejmy nadzieję, że dzięki temu Katedra Industrialna w niedalekiej przyszłości odzyska dawny blask i nie będzie niszczeć.

Na samym początku przypomnijmy, że zgłoszonych zostało łącznie 180 obiektów ze Starego Kontynentu. Następnie europejscy eksperci wytypowali 14 miejsc, wśród których była - co oczywiste - bytomska Katedra Industrialna. Ostatnio natomiast ogłoszono ostateczną listę „7 zagrożonych obiektów europejskiego dziedzictwa 2020” („The 7 Most Endangered 2020 Europa Nostra”). Znalazła się na niej również „Świątynia Elektryczności".

Czy Elektrociepłownia w Szombierkach zostanie uratowana?

Na stronie organizacji Europa Nostra możemy przeczytać, że „modernistycznej elektrowni z 1920 roku grozi ryzyko rozbiórki, pomimo wielu starań, aby to miejsce stało się siedzibą dla branży kreatywnej”.

Nie przegap

„Obecnie Elektrociepłownia Szombierki jest niestety w złym stanie i wymaga natychmiastowych działań. Brak pomysłu i środków na jej dalsze zachowanie powoduje, że to dzieło kultury technicznej jest zagrożone. Bez wspólnego zaangażowania właściciela, miasta Bytom, na terenie którego znajduje się Elektrociepłownia, oraz władz regionu tak wspaniały europejski zabytek techniki wkrótce może przestać istnieć” - możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska. To właśnie ta organizacja przygotowała wniosek, aby bytomski obiekt znalazł się na tej prestiżowej liście.

Liczy ona na to, że dzięki obecności EC Szombierki w tym zestawieniu, a następnie zaangażowaniu europejskiej społeczności, będzie możliwe uratowanie i zachowanie „Świątyni Elektryczności" dla kolejnych pokoleń.

Oprócz Elektrociepłowni Szombierki w sporządzonym zestawieniu znalazły się następujące miejsca:

  • Teatr Narodowy w Tiranie (Albania);
  • Zamek Jezeří – Horní Jiřetín (Czechy);
  • Zamek Sammezzano w Toskani (Włochy);
  • Y-block, dzielnica rządowa Oslo (Norwegia);
  • twierdza w Belgradzie wraz z jej otoczeniem (Serbia);
  • Stadion Plečnik w Ljubljanie (Słowenia).

Jak możemy przeczytać na stronie internetowej organizacji Europa Nostra, eksperci ją reprezentujący oraz przedstawiciele z Europejskiego Banku Inwestycyjnego wraz z organizacjami nominującymi, a także innymi partnerami, odwiedzą wkrótce wymienione wcześniej obiekty znajdujące się na liście.

Zobacz koniecznie

Ponadto specjalnie powołane do tego zadania zespoły mają udzielać zaleceń i służyć radą w kwestii pomocy finansowej, dzięki której powinno udać się przywrócić świetność zabytkom, w tym Elektrociepłowni w Szombierkach.

Program „7 Most Endangered” wskazuje, ale - przede wszystkim - promuje ważne dla kultury europejskiej zabytki i miejsca. Ponadto ma za zadanie mobilizowanie publicznych oraz prywatnych partnerów do działań na rzecz ich ochrony.

Cały projekt prowadzony jest przez organizację Europa Nostra, która działa na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego na naszym kontynencie. Została ona utworzona w 1963 roku, a swoje siedziby ma w Holandii oraz Belgii.

Historia Elektrociepłowni w Szombierkach

Zespół Elektrociepłowni Szombierki to jeden z największych w Polsce, a nawet w Europie obiektów przemysłowych pochodzących z czasów rozwoju przemysłu z początku ubiegłego wieku, a także największy pod względem kubatury zabytkowy obiekt techniczny w kraju. Jego budowę rozpoczęto w 1917 roku, po zakończeniu I Wojny Światowej. Całość była gotowa trzy lata później. Został objęty ochroną prawna w 2014 roku.

Architekturę zaprojektowali znani architekci: bracia Georg i Emil Zillmannowie, który odpowiadają za osiedle robotnicze Nikiszowiec w Szopienicach. W latach siedemdziesiątych XX wieku zakład rozbudowano i następnie przekształcono w elektrociepłownię. W 2010 roku elektrociepłownia trafiła ona natomiast na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Pod koniec listopada obiekt obchodził swoje 99. urodziny. W tym roku czeka nas okrągły jubileusz.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo