Elektrociepłownia w Częstochowie znika z powierzchni ziemi. Czy powstanie tam nowy hotel?

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Budynek Elektrociepłowni w Częstochowie kupił kielecki Zakład Obsługi Nieruchomości, który zamierza go wyburzyć, a teren przekazać potencjalnym inwestorom, których nie powinno brakować, bo teren jest położony tuż obok trasy DK 1. Nieoficjalnie mówi się m.in. o budowie hotelu.
Budynek Elektrociepłowni w Częstochowie kupił kielecki Zakład Obsługi Nieruchomości, który zamierza go wyburzyć, a teren przekazać potencjalnym inwestorom, których nie powinno brakować, bo teren jest położony tuż obok trasy DK 1. Nieoficjalnie mówi się m.in. o budowie hotelu. Bartłomiej Romanek
Elektrownia w Częstochowie w dzielnicy Zawodzie wkrótce zostanie wyburzona. Teren wraz z zakładem kupił Zakład Obsługi Nieruchomości z Kielc. Wraz z elektrownią zniknie również słynny komin, który dla częstochowian miał być symbolem przemysłowego charakteru miasta. Kiedy komin zostanie wyburzony?

Elektrociepłownia w Częstochowie jest wyburzana

Słynna "druga wieża" w Częstochowie wkrótce przestanie istnieć. Komin elektrowni na Zawodziu to jeden z dwóch najlepiej widocznych budynków z alei NMP. Tym drugim oczywiście jest wieża jasnogórska. Dla wielu częstochowian dwie wieże stanowiły symbole miasta - jeden z nich symbolizował duchową stolicę Polski, a drugi przemysłowy charakter Częstochowy, która przez lata była ważnym ośrodkiem gospodarczym.

Historia elektrowni i komina na Zawodziu sięga początków XX wieku. W 1913 roku wybudowano stację elektryczną na Zawodziu. W okresie międzywojennym była to już elektrownia okręgowa, która dostarczała energię elektryczną do około 20 tysięcy odbiorców.

Elektrownię na Zawodziu uruchomiono w 1926 roku i działała ona do początku lat. 60 XX-wieku. Później została przebudowana na elektrociepłownię i tę rolę pełniła do 1986 roku, a później - do 2004 roku funkcjonowała jako ciepłownia.

Zobaczcie koniecznie

Później przez kilkanaście lat nikt nie miał pomysłu na wykorzystanie charakterystycznego elementu miejskiego krajobrazu. Pomysłów nie brakowało, ale chętnych odstraszały koszty, bo remont komina mógł kosztować nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Ostatecznie budynek kupił kielecki Zakład Obsługi Nieruchomości, który zamierza go wyburzyć, a teren przekazać potencjalnym inwestorom, których nie powinno brakować, bo teren jest położony tuż obok trasy DK 1. Nieoficjalnie mówi się m.in. o budowie hotelu.

Budynek Elektrociepłowni w Częstochowie kupił kielecki Zakład Obsługi Nieruchomości, który zamierza go wyburzyć, a teren przekazać potencjalnym inwestorom, których nie powinno brakować, bo teren jest położony tuż obok trasy DK 1. Nieoficjalnie mówi się m.in. o budowie hotelu.

Elektrociepłownia w Częstochowie znika z powierzchni ziemi. ...

Kiedy charakterystyczny komin zniknie z miejskiego krajobrazu? Początkowo mówiono jeszcze o tym roku, ale obecnie firma mówi, że jego wyburzenie nastąpi na początku 2020 roku.

- Prawdopodobnie będzie to początek przyszłego roku. Wtedy wyburzenia dokona podwykonawca - mówi Sylwester Białek, właściciel firmy ZON.

Nie przegapcie

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Edward

Rządzą miastem idioci i tępi egoiści lub tylko "inwestorzy" (złodzieje społeczni) z myślą o własnych kapitałach i kontach!! Jak można sprzedawać państwowe place (ziemię) należące do danego miasta innej osobie administracji (aby sprywatyzować?) A to wszystko w myśl ich prawa? A gdzie NASZE PRAWO!!!! Kto nas o to pytał, bo to MY JESTESMY TEGOWLASCICIELAMI

K
Kl

Nieruchomości miastowe i kamienice miastowe sprzedają warszawiakom i

K
Kl

Wszystko sprzedają a to nie ich przyjechali i się rządzą miastem gdzie byli po wojnie ich starzy kto budował miasto nie oni

C
Czenstochowianin

Towarzysze zSld to jest nasze i naszych rodziców a wy skąd jesteście przyjezdni kto ich wybrał czenstochowianie???

N
Nagodziny

Koniecznie w sieci banasiakhilton ...

G
Gość

Niedługo wszystkie nieruchomości w Częstochowie zostaną sprzedane.Czy władze miasta nie moglyby same zainwestować w obiekty, które leżą na terenie powiatu.Najlepiej jest wszystko sprzedac.Ale sprzedać da się tylko raz.

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie