Elektroradiolodzy biorą udział w pionierskiej terapii napromieniania pacjentów z COVID19

AS
Pamiętacie film w ramach projektu #co by było, gdyby ich nie było – będący kontynuacją akcji „jest jeszcze jeden bohater #elektroradiolog? Przypomnijmy, podczas nagrywania materiału rozmawialiśmy z Kierownikiem Zespołu Techników Medycznych narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach doktorem nauk medycznych Dawidem Boduszem, będącym jednocześnie wykładowcą na kierunku Elektroradiologia w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. Już wtedy padła wzmianka o wykorzystaniu napromieniania w leczeniu COVID-19.

Teraz dzieje się to na naszych oczach! I ponownie rozmawiamy z panem doktorem:
Niewidzialni jak promieniowanie elektroradiolodzy idą o krok dalej, i co robią?

Co by było, gdyby ich nie było?

W ostatnim czasie, lekarze-radioterapeuci wraz z elektroradiologami i fizykami medycznymi z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach przeprowadzili cztery pionierskie zabiegi radioterapii u chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19. Nad całością procedur epidemiologicznych czuwała pielęgniarka ds. higieny szpitalnej. W celu ograniczenia kontaktu personelu medycznego z chorymi na COVID-19, pacjenci ci przyjmowani są i pozostają pod bezpośrednią opieką elektroradiologów. To na nich spoczywa obowiązek realizacji procedury wraz z monitorowaniem stanu pacjenta. Plan leczenia wykonywany jest w sposób zdalny i akceptowany jest przez radioterapeutę znajdującego się w przylegającym do bunkra pomieszczeniu. Taka sytuacja jest dla elektroradiologów niecodzienna, ponieważ wiąże się z całkowitą, samodzielną odpowiedzialnością zarówno za stan pacjenta w trakcie pobytu w Zakładzie Radioterapii jak i za prawidłowe przygotowanie danych do planowania leczenia oraz zrealizowanie napromieniania. Jest również przykładem bezpośredniej współpracy opartej na zaufaniu pomiędzy różnymi członkami zespołu terapeutycznego.

W jaki sposób pacjenci są kwalifikowani do zabiegu?
Wszyscy chorzy przyjęci zostali w stanie ciężkim do Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii ŚUM Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, we współpracy z którą prowadzona jest ta nowatorska metoda leczenia. Przebiegające agresywnie zapalenie płuc u tych pacjentów oraz wyczerpanie wszelkich innych możliwości skutecznego leczenia oraz brak wyraźnej poprawy ich stanu był podstawą kwalifikacji do radioterapii płuc z zastosowaniem niskiej dawki promieniowania.

Jakie są rokowania pacjentów poddanych nowatorskiej terapii?
Wszyscy pacjenci po przeprowadzonym zabiegu radioterapii odczuli subiektywną poprawę w ciągu kilkunastu godzin po zabiegu a w ciągu kolejnych dni odnotowano również poprawę wskaźników obiektywnych takich jak wzrost saturacji tlenem czy obniżenie stężenia markerów stanu zapalnego w krwi. Być może, zastosowanie napromieniania u tych chorych przyczyniło się do uniknięcia potrzeby podłączenia do respiratora.

Pacjentka w najcięższym stanie została poddana temu leczeniu w ostatni piątek, a jej stan kliniczny jest stabilny, co sugeruje powstrzymanie rozwijającej się u niej przed radioterapią burzy cytokinowej. Burza cytokinowa nieuchronnie w krótkim czasie prowadziłaby u niej do konieczności zastosowania mechanicznego wspomagania oddychania. W takim stanie śmiertelność może sięgać powyżej 50%. Kolejne dni pokażą jak szybko będzie wracała do zdrowia.

Jak Instytut zapatruje się na leczenie kolejnych przypadków?
Pomimo faktu, że jest to metoda eksperymentalna, cały zespół terapeutyczny jest w pełnej gotowości do leczenia kolejnych chorych przez 7 dni w tygodniu, również w święta.

Elektroradiolodzy. Każdego dnia wykonują od kilkunastu do kilkudziesięciu zdjęć rentgenowskich i tomografii komputerowych. Wykonują także rezonanse magnetyczne. Niezbędni w każdym szpitalu, często dostępni również w wielu ośrodkach zdrowia i przychodniach. Ich praca wspólnie z diagnostami laboratoryjnymi to dziś podstawa do diagnozowania i określania dalszego leczenia chorych na COVID-19. Wielkie brawa.

Protest pielęgniarek. Wysoka średnia wieku i niskie płace

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jasio Pytak

A co, to wrozka Jagusia odmowila leczenia czarami?

Dodaj ogłoszenie