Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektryczne lokomotywy wjadą na polskie tory. Będą osiągać prędkość 200 km/h

Martyna Urban
Martyna Urban
PKP Intercity podpisało umowę na dostarczenie 10 elektrycznych lokomotyw. Jakie trasy będą obsługiwać pojazdy?
PKP Intercity podpisało umowę na dostarczenie 10 elektrycznych lokomotyw. Jakie trasy będą obsługiwać pojazdy? PKP Intercity
PKP Intercity podpisało umowę na dostawę 10 nowych lokomotyw elektrycznych. Maszyny będą rozwijać prędkość do 200 km/h. Będą one obsługiwać trasy, m.in do Berlina, ale także te najpopularniejsze w Polsce. Kiedy lokomotywy wyjadą na tory?

Umowa została zawarta pomiędzy przewoźnikiem a firmą Newag, pochodzącą z Nowego Sącza. Zakup objął 10 elektrycznych lokomotyw, z opcjonalnym nabycie 5 dodatkowych pojazdów. Wartość zamówienia sięga 258,6 mln złotych.

- Dążymy do tego, aby kolej w Polsce była bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, dostępna, a także ekologiczna. Konsekwentna realizacja strategii taborowej PKP Intercity bardzo przybliża nas do tego celu. Cieszy podpisanie przez narodowego przewoźnika kolejnej umowy, dzięki której za 2-3 lata na torach pojawią się kolejne nowoczesne lokomotywy w barwach PKP Intercity - poinformował Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Nie przeocz

Pierwszy pojazd wyruszy w 2023 roku

Firma Newag zobowiązała się do dostarczenia wszystkich lokomotyw w przeciągu 42 miesięcy od daty podpisania umowy. Jednak pierwszy pojazd zostanie dostarczony za 18 miesięcy, czyli w kwietniu 2023 roku. Warunkiem, który będzie musiał spełnić producent, jest dbanie o prawidłowy stan techniczny lokomotyw. W terminie do 5 lat, od daty odebrania zostaną wykonane naprawy okresowe, gdy pojazdy osiągną wymagane przebiegi dla tego poziomu.

Dzięki wykorzystaniu systemów zasilania o wartościach napięć: 3kV DC, 15kV AC, 25kV AC, pojazdy będą mogły poruszać się na liniach międzynarodowych w: Niemczech, Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Oprócz tego w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa lokomotywy będą wyposażone w europejski system sterowania pociągiem ETCS poziomu drugiego.

Planowane trasy elektrycznych lokomotyw

Po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie lokomotyw na terenie Niemiec i Czech, planowane są obsługi połączeń w relacjach: Warszawa - Berlin, Przemyśl - Berlin, Gdynia - Berlin, Gdynia - Warszawa - Katowice - Wiedeń (na odcinku do Bohumina). Lokomotywy zostaną również wykorzystane na najpopularniejszych trasach krajowych: Warszawa - Gdynia, Warszawa - Poznań, Warszawa - Wrocław, Warszawa - Katowice, Warszawa - Kraków.

- Możliwości nowoczesnych lokomotyw wielosystemowych pozwolą na szybsze podróże po zmodernizowanych, a w przyszłości nowych liniach kolejowych. Pojazdy będą mogły być wykorzystywane w efektywny sposób dzięki możliwości obsługi linii kolejowych z systemami zasilania o różnych napięciach. Lokomotywy będą kierowane do obsługi zarówno tras krajowych, jak i międzynarodowych, co da nam możliwość rozszerzenia oferty połączeń zagranicznych. – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera