Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektryczny fiat 126p! Słynny "maluch" mógłby podbić świat, jak sądzicie? Powstał model na miarę XXI wieku

JAK
Tak włoskie biuro projektowe Ma-De Studio z Como pod Mediolanem wyobraża sobie fiata 126p w XXI wieku
Tak włoskie biuro projektowe Ma-De Studio z Como pod Mediolanem wyobraża sobie fiata 126p w XXI wieku www.www.ma-de-studio.com
Jest większy, przestronniejszy, nowocześniejszy, ale z charakterystyczną kanciastą sylwetką i kwadratowymi światłami - tak włoskie biuro projektowe Ma-De Studio z Como pod Mediolanem wyobraża sobie fiata 126p w XXI wieku. Na dodatek projektanci wizjonerskiego "maluszka" chcieliby wyposażyć go w elektryczny silnik, co przy obecnych cenach benzyny i światowych trendach dotyczących ochrony środowiska byłoby jego dodatkowym atutem. Czy taka wersja mogłaby podbić świat? Polskę na pewno, z racji tego, że nad Wisłą fiacik stał się samochodem kultowym.

Elektryczny fiat 126p! Słynny "maluch" mógłby podbić świat, jak sądzicie? Powstał model na miarę XXI wieku

Międzynarodowe biuro projektowe Ma-De Studio, założone w 2015 roku przez Andreę Della Vecchię i Woody'ego Chu, specjalizuje się w opracowywaniu innowacyjnych projektów i inteligentnych rozwiązań. Współpracuje z partnerami i klientami na całym świecie, za swoje projekty było wielokrotnie nagradzane. Od jakiegoś czasu jest o nim głośno nad Wisłą za sprawą zmodyfikowanej wersji fiata 126p, którego produkcja w Polsce zakończyła się 20 lat temu, ale wielu naszych rodaków nadal z wielkim sentymentem wspomina popularne od lat 70. ub. wieku maluchy.

Andrea Della Vecchia, szef studia Ma-De, zdradził swego czasu portalowi dziennik.pl, że do zaprojektowania nowej wersji fiata skłoniła go... epidemia koronawirusa.

- Zawsze pasjonowałem się samochodami, a kwarantanna dała mi "możliwość" zwolnienia i pracy nad pierwszym projektem motoryzacyjnym. Wraz z moim asystentem Giuseppe Cafarelli zaprojektowaliśmy koncepcję w pełni elektrycznego 4-osobowego nowego Fiata 126 Vision - powiedział Andrea Della Vecchia. Dodał, że ważne były także względy emocjonalne, że bo fiata miała jego ciocia i był to jeden z pierwszych samochodów, jakim jeździł.

Tak wygląda elektryczny fiat 126 p. Co Wy na to?

Sylwetka fiata 126 na miarę XXI wieku

W studio Ma-De przypominają, że fiat 126 był czteroosobowym samochodem miejskim z tylnym silnikiem, wprowadzonym przez Fiata w październiku 1972 roku na Salonie Samochodowym w Turynie jako zamiennik Fiata 500. Był to jeden z najbardziej udanych modeli, którego całkowita produkcja sięgnęła prawie 4,7 miliona sztuk.

- W tej nowej koncepcji 126 nie traci swojej tożsamości, ale raczej zostaje ona wzmocniona. W przypadku 126 Vision zdecydowaliśmy się zachować, przyjmując nową interpretację, kontur i kilka charakterystycznych elementów stylistycznych, takich jak zwężający się dach z tyłu i kwadratowe reflektory zdominowane przez linię charakteru otaczającą pojazd - podkreślają projektanci z biura Ma-De.

Koncepcja fiacika na miarę XXI wieku, urodzona jako ćwiczenie prostego stylu, zwróciła uwagę projektantów i fanów motoryzacji na całym świecie. Znalazła się na łamach m.in. TopGear, Goodwood Road & Racing, Elle Decor. Prestiżowy magazyn Yanko Design ocenił, że koncepcja włoskiego studia "przywołuje nostalgię dzięki eleganckiemu wzornictwu". - Ten elektryczny koncept Fiata 126 musi stać się rzeczywistością - napisał z kolei motoryzacyjny portal Hotcars.com. Wtórował mu portal Goodwood Road & Racing: "Fiat musi zbudować tę wizję 126".

Kultowy samochód Polaków

Mimo dobrych recenzji trzeba mieć świadomość, że od koncepcji do produkcji daleka droga. Jednak w Polsce nowa wersja elektrycznego "maluszka" mogłaby liczyć na wielu zwolenników, wszak to na starszej wersji 126p całe pokolenia Polaków łapało bakcyla motoryzacji, a w Polsce fiat 126p stał się samochodem kultowym.

w całej historii w fabrykach w Bielsku i Tychach wyjechało łącznie 3 mln 318 tysięcy 674 sztuk Maluchów.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kultowy mały fiat. 20 lat temu wyjechał z fabryki w Bielsku ...

Do jego produkcji przyczyniła się sytuacja społeczno-ekonomiczna w kraju. Gospodarka znajdowała się na równi pochyłej, wszystkiego brakowało, ceny drastycznie szły w górę, nastroje w społeczeństwie z dnia na dzień były coraz gorsze, władza ludowa zaś grzęzła w kolejnych posiedzeniach, plenach, sprawozdaniach i obietnicach. Efektem były strajki w grudniu 1970 r., kiedy to w ciągu pięciu dni na Wybrzeżu zginęło 45 osób, a Wiesław Gomułka musiał ustąpić ze stanowiska pierwszego sekretarza. Jego miejsce zajął Edward Gierek, który - by uspokoić nastroje robotników - obiecał produkcję samochodu małolitrażowego dla zwykłego Kowalskiego, na który byłoby stać i robotnika, i inżyniera.

Tak włoskie biuro projektowe Ma-De Studio z Como pod Mediolanem wyobraża sobie fiata 126p w XXI wieku

Elektryczny fiat 126p! Słynny "maluch" mógłby podbić świat, ...

Padło na włoskiego fiata 126, który był następcą produkowanego od 1957 r. modelu 500 Nuova, bardzo popularnego m. in. we Włoszech. Model 126 stanowił rozwinięcie konstrukcji poprzednika. Pojemność skokową dwucylindrowego, chłodzonego powietrzem i umieszczonego z tyłu silnika powiększono do 594 cm, podnosząc moc do 23 KM. Pierwszych sto fiatów 126 powstało w zakładzie Fiata we włoskim Cassino we wrześniu 1972 r. Z kolei pierwszy, zmontowany z włoskich części Polski Fiat 126p został zbudowany w bielskiej Fabryce Samochodów Małolitrażowych 6 czerwca 1973 r. Ogółem w ciągu 28 lat wyprodukowanych zostało 3 128 313 fiatów, z czego w fabryce w Bielsku-Białej - 1 152 325, a w tyskich zakładach - 1 975 988. W Polsce fiat stał się samochodem kultowym.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera