Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EMA o szczepionce Johnson & Johnson na COVID-19: "Możliwy związek z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi"

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
EMA potwierdza, że ogólny stosunek korzyści do ryzyka pozostaje pozytywny
EMA potwierdza, że ogólny stosunek korzyści do ryzyka pozostaje pozytywny arc
Możliwy jest związek z bardzo rzadkimi przypadkami nietypowych zakrzepów krwi przy niskiej liczbie płytek krwi - informuje Europejska Agencja Leków (EMA) w nawiązaniu do szczepionki przeciwko COVID-19 od firmy Johnson & Johnson. EMA podkreśla, że to bardzo rzadkie przypadki. - Ogólny stosunek korzyści do ryzyka pozostaje pozytywny - czytamy w oświadczeniu.

EMA o szczepionce Johnson & Johnson na COVID-19: "Możliwy związek z bardzo rzadkimi przypadkami zakrzepów krwi"

Do informacji o produkcie szczepionki COVID-19 należy dodać ostrzeżenie o nietypowych zakrzepach krwi przy niskiej liczbie płytek krwi - poinformowała we wtorek (20.04) Europejska Agencja Leków.

W oświadczeniu podkreślono również, że zdarzenia te należy wymienić jako bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki.

Komitet bezpieczeństwa EMA (PRAC) przed wyciągnięciem wniosków wziął pod uwagę wszystkie dostępne obecnie dowody,
w tym osiem raportów ze Stanów Zjednoczonych dotyczących poważnych przypadków nietypowych zakrzepów krwi związanych z niskim poziomem płytek krwi, z których jeden zakończył się zgonem.

Do 13 kwietnia 2021 r. Ponad 7 milionów ludzi otrzymało szczepionkę Janssen w Stanach Zjednoczonych.

Wszystkie przypadki wystąpiły u osób poniżej 60. roku życia w ciągu trzech tygodni po szczepieniu, większość u kobiet. Na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka.

Konieczna obserwacja do trzech tygodni po szczepieniu

PRAC zauważył, że skrzepy krwi występowały głównie w nietypowych miejscach, takich jak żyły w mózgu i brzuchu oraz w tętnicach. Przeanalizowane przypadki były bardzo podobne do przypadków, które miały miejsce w przypadku szczepionki COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca - Vaxzevria.

- Jak czytamy, personel medyczny i osoby, które otrzymają szczepionkę, powinni mieć świadomość, że w ciągu trzech tygodni po szczepieniu mogą wystąpić bardzo rzadkie przypadki zakrzepów krwi połączone z niskim poziomem płytek krwi - czytamy w oświadczeniu.

Objawami problemów może być: duszność, ból w klatce piersiowej, obrzęk nóg, uporczywy ból brzucha, silne bóle głowy, niewyraźne widzenie, niewielkie plamy krwi pod skórką (poza miejscem wstrzyknięcia). W tych przypadkach konieczny jest pilny kontakt z lekarzem.

COVID-19 wiąże się z ryzykiem hospitalizacji i zgonu. Zgłoszone połączenie zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest bardzo rzadkie, a ogólne korzyści ze szczepionki COVID-19 Janssen w zapobieganiu COVID-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych - czytamy w oświadczeniu.

Szczepionka COVID-19 Janssen została dopuszczona do obrotu w UE 11 marca 2021 r. Najczęstsze skutki uboczne szczepionki są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Podobnie jak w przypadku wszystkich szczepionek, EMA będzie nadal monitorować bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki oraz przekazywać opinii publicznej najnowsze informacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera