Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Emerytura i renta: W 2021 waloryzacja wyjątkowo niska? Wskaźniki dla świadczeń z ZUS w dobie kryzysu nie napawają optymizmem

TK
Emerytura i renta w 2021. Waloryzacja wyjątkowo niska? Wskaźniki dla świadczeń z ZUS w dobie kryzysu nie napawają optymizmem
Emerytura i renta w 2021. Waloryzacja wyjątkowo niska? Wskaźniki dla świadczeń z ZUS w dobie kryzysu nie napawają optymizmem canva.com / Autor: Andrea Piacquadio
Emerytury i renty od ZUS w 2021 mogą nie wyglądać imponująco. Wszystko przez to, że waloryzacja świadczeń pobieranych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w dobie kryzysu może być wyjątkowo niska. Wszystko przez pandemię koronawirusa i kryzys gospodarczy, jaki spowodowała. Jeśli czarny scenariusz się sprawdzi, to emerytury i renty wzrosną, ale symbolicznie.

Emerytury i renty w 2021. Waloryzacja wyjątkowo niska?

Wysokość takich świadczeń jak emerytura, czy renta w 2021 nie będzie powalać po ich waloryzacji. Taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny ze względu na sytuację, która spotkała Polskę w związku z epidemią koronawirusa. Kraj zmaga się z takimi problemami jak:

  • kryzys gospodarczy,
  • wzrost wynagrodzenia pracowników jest praktycznie nieprawdopodobny.

Musisz to znać

Serwis money.pl prognozuje, że Polaków pobierających emerytury i renty mogą czekać trzy warianty związane z waloryzacją świadczeń w 2021 roku:

  1. wariant optymistyczny zakłada waloryzację na poziomie 3,18 proc. - wówczas na każdy 1 tys. złotych świadczenia od marca 2021 przypadałoby 31,8 zł brutto podwyżki, a w wariancie skrajnie optymistycznym - 3,58 proc.
  2. realny wskaźnik waloryzacji może wynieść 2,8 proc., który uwzględni rosnące w sklepach ceny.
  3. waloryzacja w świecie bez koronowawirusa, zdaniem ekspertów money.pl wynieść mogłaby 4 proc.

O inflacji mówi na łamach money.pl dr Antoni Kołek.

Gdyby realne wynagrodzenia w gospodarce były na ujemnym poziomie, to wskaźnik waloryzacji będzie oparty wyłącznie o inflację w gospodarce. Spadające pensje nie będą odejmowane od tego wskaźnika - tłumaczy money.pl ekspert Instytutu Emerytalnego.

Gdyby pojawiła się rekordowa waloryzacja związana z wystrzałem cen, to dla pobierających świadczenia oznaczałoby to jedynie tyle, że waloryzacja rent i emerytur byłaby jedynie rekompensatą tego, co wydają w sklepach.

Emerytura i renta od ZUS po waloryzacji tylko drgnie

Nadzieja na waloryzację emerytur i rent leży w inflacji. Jak wskazują eksperci money.pl, wzrost wynagrodzenia jest raczej nieprawdopodobny. Tym samym pensje Polaków mogą stanąć w miejscu, o ile nie zostały obniżone.

Jeśli zatem założenia resortu finansów się ziszczą i inflacja wyniesie 2,8 proc. przy jednoczesnym braku podwyżek wynagrodzeń, to waloryzacja wyniesie 2,8 proc. Jeśli tak się stanie to na tysiąc złotych świadczenia, seniorzy otrzymają 28 zł dodatku.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera