Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura pomostowa, czyli absurdalne wymogi ustawy

Jadwiga Jenczelewska
Praca w warunkach szkodliwych
Praca w warunkach szkodliwych Małgorzata Genca
Pracodawcy szukają młodych, silnych i zdrowych ludzi do pracy. 50-letnia kobieta bez szans na spełnienie nierealnych warunków. Nie może nawet skorzystać z emerytury pomostowej, bo wymogi są absurdalne.

Przez wiele lat ciężko pracowałam, a teraz kapitalistyczna ojczyzna mnoży wobec takich osób jak ja absurdalne wymogi - żali się Czytelniczka, która chciała skorzystać z dobrodziejstwa emerytury pomostowej. Okazało się to jednak nierealne.

Nikt mnie nie zatrudni
Nasza rozmówczyni, urodzona po 1955 r., przepracowała w warunkach szkodliwych 15 lat. Jednak z racji wieku nie przepracowała 25 lat - do 1999 roku, jak wymaga tego ustawa. Chciałaby przejść na wcześniejszą emeryturę, lecz powiedziano jej, że by uzyskać uprawnienia, musiałaby przepracować przynajmniej jeden dzień w warunkach szkodliwych po 1999 roku.

- Przecież to absurd. Kto zatrudni kobietę w wieku 50 lat do pracy w warunkach szkodliwych na jeden dzień? Znajdźcie mi takiego pracodawcę - mówi rozżalona kobieta. Uważa, że obowiązujące od 2008 roku przepisy są nieuczciwe dla potencjalnych pomostowych emerytów. Przecież przez wiele lat tysiące osób w Polsce przechodziło na wcześniejszą emeryturę - gdy zaliczyły staż w warunkach szkodliwych.

Daj mi ten dzień!
Na konkretne pytanie skierowane do ZUS-u: czy faktycznie nasza Czytelniczka musi spełnić ten abstrakcyjny wymóg i przepracować jeden dzień w warunkach szkodliwych u jakiegokolwiek pracodawcy, pada odpowiedź.

Jeżeli czytelniczka spełnia ustawowe warunki, nie musi po 31 grudnia 1998 r. pracować - ani w szczególnych warunkach, ani w ogóle - aby uzyskać wcześniejszą emeryturę.

Poniżej publikujemy najważniejsze przepisy dotyczące emerytur pomostowych wprowadzonych ustawą z 19 grudnia 2008 roku.

Komu w Polsce przysługuje wcześniejsza emerytura? Jakie warunki muszą spełniać kobiety, a jakie mężczyźni?

Osobom urodzonym po 31 grudnia 1948 roku przysługuje wcześniejsza emerytura, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli 1 stycznia 1999 roku, osiągnęli:
- okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący
15 lat,
- okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat - dla kobiet i 25 lat - dla mężczyzn.
- Z pytania Czytelniczki można wnioskować, że posiadała informacje związane z wymaganymi okresami składkowymi i nieskładkowymi, które dotyczyły mężczyzn (25 lat). Tymczasem z ustawy wynika, że w przypadku kobiet okresy te wynoszą 20 lat - informuje Joanna Biniecka, rzeczniczka prasowa Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Sosnowcu.
Wyjaśnia też, że wcześniejsza emerytura przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na otwartym funduszu emerytalnym - za pośrednictwem ZUS-u - na dochody budżetu państwa.

Dzisiaj rozpoczęła się ogólnopolska akcja informacyjna ZUS-Ustawa z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych wprowadza wykazy prac w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze (wymienione w załączniku numer 1 lub 2 do tej ustawy).

Ekspert podpowiada
Joanna Biniecka, rzecznik prasowy ZUS w Sosnowcu

Prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi urodzonemu po 31 grudnia 1948 r. Będzie on mógł przejść na emeryturę pomostową po osiągnięciu co najmniej 55 lat przez kobietę i co najmniej 60 lat przez mężczyznę, jeżeli spełni łącznie następujące warunki: - ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wynoszący co najmniej 15 lat; - ma okres składkowy i nieskładkowy (uwzględniony w wymiarze nie większym niż 1/3 udowodnionego okresu składkowego) wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn; - przed 1 stycznia 1999 r. wykonywał co najmniej przez jeden dzień prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze; - po 31 grudnia 2008 r. wykonywał co najmniej przez jeden dzień prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienione w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych, - rozwiązał stosunek pracy. Osoby w wieku niższym aniżeli 55 lat dla kobiety i 60 lat dla mę-żczyzny też mogą nabyć prawo do emerytury pomostowej, jeżeli spełnią m.in. następujące warunki: - wykonywania przez okres 15 lat lub (w niektórych przypadkach) okres 10 lat określonej w przepisie pracy lub prac wymienionych w załącznikach do ustawy o emeryturach pomostowych, - uzyskania w niektórych przypadkach orzeczenia lekarskiego o niezdolności do wykonywania określonych prac wskazanych w poszczególnych przepisach. Prawo do emerytury pomostowej uzyskują również pracownicy urodzeni po 31 grudnia 1948 r., wykonujący prace górnicze, o których mowa w ustawie emerytalnej. Jednym z warunków jest wykonywanie prac górniczych przez co najmniej 15 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!