Endometrioza - czym jest i jak leczyć tę chorobę kobiecą

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Endometrioza jest bardzo często przyczyną niepłodności. Panie, które nie mogą zajść w ciążę, powinny się przebadać pod tym kątem
Endometrioza jest bardzo często przyczyną niepłodności. Panie, które nie mogą zajść w ciążę, powinny się przebadać pod tym kątem 123rf
Bolesne miesiączki, bóle podbrzusza i miednicy, bolesne stosunki płciowe, bóle w krzyżowym odcinku kręgosłupa, do tego cykliczne bóle skurczowe i krwawienia z odbytu, ból przy wypróżnianiu, biegunki, zaparcia, wzdęcia. Lekarze i pacjentki często w złym miejscu szukają przyczyny tych problemów. Tymczasem może to być endometrioza - patologiczny rozrost błony śluzowej jamy macicy poza jamą macicy.

Endometrioza: jak ją leczyć?

Endometrioza powoduje powstanie guzków i torbieli, które mogą objąć jajniki, jajowody, więzadła podtrzymujące macicę, przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytnicą, zewnętrzną część macicy oraz otrzewną miednicy mniejszej.

Często wszczepy błony śluzowej zlokalizowane są w bliznach po cesarskim cięciu, na jelitach, na pęcherzu moczowym, w pochwie, czy na szyjce macicy.

- Nawet u 15-letnich dziewczynek lekarze diagnozują endometriozę. Statystycznie przyjmuje się, że co dziesiąta kobieta w wieku rozrodczym cierpi na tę chorobę - mówi dr Mariusz Wójtowicz, ginekolog i prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, gdzie powstaje właśnie Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka, które będzie się specjalizować m.in. w leczeniu endometriozy. Będzie to pierwsza placówka w regionie skoncentrowana na diagnostyce i leczeniu endometriozy. Nowoczesne rozwiązania informatyczne umożliwią konsultacje medyczne ze specjalistami w kraju, czy za granicą.

Chociaż po raz pierwszy tę chorobę opisano już w 1690 roku, to wciąż nie wiadomo, co jest jej przyczyną: błędy układu odpornościowego, genetyka, zaburzenia układu hormonalnego? Jej skutki mogą być jednak niezwykle groźne, bo im później wykryta, tym gorzej. Wyróżnia się cztery stopnie rozwoju tej choroby: od łagodnej, ograniczonej tylko do macicy, aż do postaci uogólnionej, która może obejmować wszystkie narządy miednicy mniejszej. Zbyt późne rozpoznanie przede wszystkim opóźnia i zmniejsza szanse na macierzyństwo. Szacuje się nawet, że u co drugiej niepłodnej kobiety przyczyną tego stanu jest endometrioza. Warto, by pary, które nie mogą doczekać się potomstwa, w pierwszej kolejności pomyślały właśnie o endometriozie, którą wcale nie tak łatwo zdiagnozować.

Często od wystąpienia objawów choroby do jej prawidłowego zdiagnozowania mija nawet około 8 lat.

Nastolatki, które cierpią na bardzo bolesne miesiączki, też znajdują się w grupie ryzyka. - Oczywiście im wcześniej wykryjemy endometriozę, tym lepiej, bo wówczas patologiczne wszczepy obejmują mniej narządów i sprawiają mniej problemów zdrowotnych - wyjaśnia dr Mariusz Wójtowicz. - Jest możliwość wykonania genetycznych testów, ale trzeba wiedzieć, że wykrycie markera decydującego o rozwoju tego schorzenia, czyli CA-125, nie jest jednoznaczne z wykryciem endometriozy, bo zwiększone stężenie tego markera obserwuje się też u chorych z nowotworem jajnika. Dlatego należy wykonać dodatkowe badania, jak na przykład USG. Niekiedy trzeba zdecydować się na rezonans magnetyczny - dodaje dr Wójtowicz.

Pacjentki z podejrzeniem endometriozy muszą mieć też wykonaną kolonoskopię, bo guzki często umiejscawiają się w okolicach odbytu. O problemy z wypróżnianiem podejrzewane są jelita, a przyczyna leży gdzie indziej.

Najskuteczniejszym sposobem leczenia endometriozy jest usunięcie laparoskopowe guzków. Pacjentki muszą liczyć się z nawrotem choroby. Powinny przyjmować leki hormonalne w postaci tabletek antykoncepcyjnych, które spowolnią rozwój schorzenia. Nie wolno zaniedbać kuracji lekowej!

Rak piersi, jajnika, sromu, trzonu oraz szyjki macicy to nowotwory kobiece, które bywają podstępne trudne do zdiagnozowania w pierwszej fazie choroby. Ich objawy poznasz na kolejnych slajdach.

Te objawy mogą świadczyć o raku szyjki macicy lub piersi. Na...

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie