Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Epidemia żółtaczki w Częstochowie i Myszkowie? Liczba zachorowań na początku roku jest nadal bardzo wysoka

BR
Liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A nie spada
Liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A nie spada arc
Nie spada liczba zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A (popularnie nazywanym żółtaczką) w woj. śląskim. Tylko w dwóch pierwszych miesiącach tego roku stwierdzono 184 przypadków zachorowań, a czego aż 140 w Częstochowie i powiatach częstochowskim i myszkowskim.

Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przedstawił informację dotyczącą zachorowalności na WZW A na terenie województwa śląskiego w latach 2012–2019. Niestety dane są nadal niepokojące.

Zobacz zdjęcia:

O ile w latach 2012-2016 liczba zachorowań w województwie śląskim wahała się na poziomie kilku-kilkunastu przypadków, to już w 2017 roku odnotowano 547 zachorowania, a w 2018 - 810.

Ta niepokojąca tendencja utrzymuje się w tym roku. Do końca lutego 2019 roku stwierdzono aż 184 przypadków zachorowań.

Najgorsza sytuacja panuje w północnej części województwa. W Częstochowie stwierdzono 117 takich przypadków (27 tylko w drugiej połowie lutego), w Myszkowie - 23, w Kłobucku i Lublińcu po 2. Najlepsza w części południowej w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim.

Zachorowania stwierdzono również w w innych miastach m.in., w Bytomiu - 10, Rybniku - 9 i Katowicach - 7. Żadnych zachorowań w tym roku nie odnotowały Sanepidy w Bielsku-Białej, Chorzowie, Cieszynie, Raciborzu i Żywcu.

Spośród wszystkich osób chorych w drugiej połowie lutego 2019 hospitalizacji podlegało 37 osób (tj. 95% chorych).

Na terenie Polski od początku roku do końca lutego 2019 roku odnotowano 322 przypadki WZW A (443 zachorowania w tym samym okresie w roku 2018). Jak widać, województwo śląskie jest w tej niechlubnej statystyce liderem.

Wirusowe zapalenie wątroby typu A (potocznie zwane żółtaczką pokarmową lub chorobą brudnych rąk) jest schorzeniem wywoływanym przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa.

Jak można zarazić się wirusowym zapaleniem wątroby typu A?

Do zakażenia może dojść poprzez: spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga), kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce), kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.

Występują zarówno zachorowania pojedyncze jak i ogniska zakażeń (tj. co najmniej dwa przypadki powiązane epidemiologicznie). W 82 ogniskach odnotowanych w 2018 roku doszło łącznie do 233 zachorowań, natomiast w 18 odnotowanych dotychczas ogniskach w roku 2019 zachorowało 42 osoby.

Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Brak jest specyficznego leczenia.

Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest: osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A, osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo