Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-recepty: jest kłopot. Seniorzy boją się podawać nr PESEL przy realizacji e-recept w aptekach. Obawiają się oszustów

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Od 8 stycznia 2020 r. w Polsce obowiązują e-recepty
Od 8 stycznia 2020 r. w Polsce obowiązują e-recepty Mariusz Kapala
Od 8 stycznia 2020 r. w Polsce obowiązują e-recepty. Po wizycie u lekarza idziemy do apteki z czterocyfrowym kodem, a tam jeszcze musimy podać swój PESEL. Czy możemy obawiać się oszustów?

E-recepty, które weszły w życie 8 stycznia to świetne rozwiązanie. Nie musimy wszystkich leków kupować w jednej aptece, recepty mają dłuższą ważność (z wyjątkiem antybiotyków i psychotropów). Jak się okazuje e-recepty zaniepokoiły seniorów, gdyż obawiają się podawać w aptece swój numer PESEL, czyli nasze "drugie DNA" zawierające o nas podstawowe dane jak m.in. datę urodzenia.

- Nasi seniorzy boją się, że jakiś oszust usłyszy w aptece PESEL, a potem będzie chciał wyłudzać pieniądze na tzw. wnuczka - mówi Małgorzata Doros, rzecznik prasowy śląskiego NFZ.

. - Mamy na to radę. Podajemy PESEL na karteczce, albo podajemy farmaceucie dowód osobisty, gdzie znajduje się PESEL.

Czy posiadając sam PESEL oszust na nasze konto może wyłudzić pieniądze?

- Nie mieliśmy takich zgłoszeń, choć nie mogę wykluczyć, że takie próby istniały. Należy zachować czujność. PESEL trzeba chronić w każdej sytuacji - mówi podkomisarz Magdalena Wiśniewska z Biura Prasowego Śląskiej Policji.

CZYTAJ TEŻ:
E-recepty już obowiązują. Najważniejsze informacje dla pacjentów. Jak działa?

Kancelaria Radców Prawnych Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych na swojej stronie internetowej odpowiada na pytania czy na PESEL można zaciągnąć pożyczkę lub kredyt? Zdaniem eksperta tej kancelarii "posiadanie wyłącznie numeru PESEL nie będzie stanowiło wystarczającej informacji do otrzymania pożyczki".

Faktycznie, istnieje na rynku wiele ofert tzw. pożyczek na PESEL, jednakże nie oznacza to, że numer PESEL jest jedyną potrzebą daną do pozytywnego rozpatrzenia wniosku - informują prawnicy i dodają: - Obok numeru PESEL wymagana jest większa ilość danych. Najczęściej będzie to seria dowodu osobistego czy numer konta bankowego. Jednakże nie można wykluczyć istnienia różnych instytucji, którzy oferują pożyczki jedynie na podstawie numeru PESEL.

Kancelaria Lubasz i Wspólnicy przypomina, że Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę, że naruszenie w postaci uzyskania dostępu do danych PESEL przez nieuprawnioną osobę trzecią powoduje prawdopodobieństwo wysokiego ryzyka negatywnych skutków dla osób, których dane dotyczą. W szczególności może to polegać na nieuprawnionym wykorzystaniu ich danych w celu uzyskania przez osoby trzecie na szkodę osób, których dane naruszono, kredytów w instytucjach poza bankowych.

Z informacji Związku Banków Polskich wynika, że tylko w II kwartale 2019 r. zablokowano 1122 próby wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 92 milionów złotych. Odnotowano 9 prób przekraczających kwotę 1 miliona zł, z czego ta największa dotyczyła 20 mln. zł (woj. kujawsko-pomorskie). Przestępcy wykorzystują do tego kradzione i podrobione dowody osobiste, paszporty i prawa jazdy.

- Dlatego tak ważne jest, aby każdy, kto utracił swoje dokumenty jak najszybciej zastrzegł je w banku – nawet jeżeli nie ma konta – wynika z najnowszego Raportu InfoDOK

W ostatnich trzech miesiącach br. Polacy zastrzegli 40 tysięcy 543 zagubionych lub skradzionych dokumentów tożsamości – to najwyższy wynik II kwartału, jaki odnotowano od 2008 r. Statystycznie do bazy trafiało 446 dokumentów dziennie. Obecnie w bazie międzybankowego Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE jest niemal 1,8 miliona takich dokumentów.

Nie przegapcie

– Kradzione, oryginalne dokumenty albo te podrabiane, ale z wykorzystaniem prawdziwych danych, to w dalszym ciągu poważne zagrożenie dla całej gospodarki i dla banków oraz różnych firm wykorzystujących dokumenty do weryfikacji tożsamości klientów. Dokonanie ich jak najszybszego zastrzeżenie w sytuacji ich utraty jest kluczowe w całym systemie ochrony przed wyłudzeniami – powiedział Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

Dzięki ostatnim zmianom w prawie dotyczących zakazu handlu fałszywymi dokumentami oficjalnie wykonanymi, jako „dokumenty kolekcjonerskie” będzie nieco łatwiej walczyć z wyłudzeniami, ale nadal niezmiernie ważne będzie to, jak zachowa się osoba, która dokumenty utraciła – tj. czy i jak szybko dokona zastrzeżenia w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

Od 2008 r. zablokowano dzięki niemu 82,1 tys. prób wyłudzeń kredytów o łącznej wartości niemal 4,6 miliarda złotych.

Zobaczcie koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera