Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

E-recepty stały się faktem. Rewolucja u lekarza i w aptece. Co zmieniły e-recepty i cyfryzacja w NFZ? [7. 1. 2020 r.]

TK
E-recepty od 2020 roku. Rewolucja w aptece i u lekarza. Co e-recepty zmienią w służbie zdrowia? Cyfryzacja w NFZ za pasem
E-recepty od 2020 roku. Rewolucja w aptece i u lekarza. Co e-recepty zmienią w służbie zdrowia? Cyfryzacja w NFZ za pasem Sławomir Kowalski
E-recepty już od 8 stycznia 2020 roku. Czeka nas prawdziwa cyfrowa rewolucja w aptece i u lekarza. Położy to również kres domyślania się, co lekarz napisał na recepcie, co nieraz bywało zagwozdką dla farmaceutów, czy pacjentów. Ponadto pacjent otrzyma stosowny wydruk, SMS, albo wiadomość e-mail, z którą uda się do apteki. Co warto wiedzieć o nowych przepisach?

E-recepty wchodzą w życie. Rewolucja w aptece i u lekarza

E-recepty wejdą w życie z dniem 8 stycznia 2020 roku. To rewolucja, która zmieni obraz wizyty u lekarza. Ma być łatwiej zarówno dla pacjenta, jak i dla farmaceutów pracujących w aptekach.

E-recepta, czyli recepta w formie elektronicznej oznacza możliwość wyboru jednej z trzech wersji w postaci:

  • wydruku informacyjnego,
  • wiadomości SMS z 4-cyfrowym kodem dostępu do recepty,
  • wiadomości e-mail z PDF-em zawierającym informację o recepcie.

Jak e-recepty mają działać? Pacjent korzystający z Internetowego Konta Pacjenta będzie mógł korzystać z wszelkich dobrodziejstw w formie elektronicznej, czyli wiadomości SMS, czy e-mail.

Ten, kto nie jest zarejestrowany w systemie otrzyma od lekarza wydruk informacyjny, na podstawie którego kupi przepisane leki w aptece. Niezależnie od faktu posiadania konta w systemie IKP, o wydruk będzie można poprosić lekarza zawsze.

E-recepta ma ułatwić farmaceutom i lekarzom pracę, a pacjentom leczenie. Czy faktycznie tak będzie? Czy korzystanie z e-recepty faktycznie będzie krokiem do przodu?

E-recepta już obowiązuje WADY i ZALETY elektronicznej recept...

Co w chwili, gdy pacjent korzysta z wizyty domowej lekarza? Wówczas recepta może być wystawiona w innej uzgodnionej postaci. Może być to:

  • odręcznie wystawiony dokument,
  • e-mail.

E-recepty skończą problem domysłów

E-recepty mają skończyć problemy farmaceutów, którzy niejednokrotnie musieli się głowić, co lekarz napisał na recepcie.

Przypomnijmy, że Internetowe Konto Pacjenta stwarza możliwość:

  • śledzenia historii otrzymanych recept od 2019 roku,
  • dostępu do skierowań i wizyt u lekarzy,
  • dostępu do przebytych zabiegów oraz pobytów w placówkach medycznych.

Chcąc zalogować się do IPK konieczne jest posiadanie profilu zaufanego. Dostać się można do niego na przykład poprzez bankowość internetową.

Ministerstwo Zdrowia i NFZ już premiuje lekarzy, którzy wprowadzają cyfryzację w placówkach medycznych. Lekarze już dziś mogą liczyć na dodatkowe finansowanie za zakładanie Internetowych Kont Pacjenta czy też za wystawianie e-recepty.
Z danych firmy IT (jedyna firma na rynku, która oferuje bezpłatny program do kompleksowej opieki nad pacjentem) wynika, że średni czas wystawienia e-recepty zajmuje 18 sekund, zaś dzięki Elektronicznej Dokumentacji Medycznej lekarz zyskuje blisko 20 proc. czasu dziennie.

Przy czym dodajmy, że pacjent nie musi posiadać IKP, aby otrzymać e-receptę na swój numer telefonu. Na polskim rynku istnieją rozwiązania, które generują elektroniczną receptę za pomocą SMS-a nawet jak pacjent nie posiada IKP.

Jedną z najważniejszych funkcjonalności w IKP są e-recepty, które będą obligatoryjne od 8 stycznia 2020 roku. Pacjenci posiadający konto będą mogli m.in. otrzymać e-receptę pod postacią 4-cyfrowego kodu.

Przy czym warto podkreślić, że nie jest to jedyna możliwość otrzymania e-recepty SMS-em. Na polskim rynku istnieją programy do kompleksowej obsługi placówek medycznych, które posiadają funkcję wysyłania e-recepty drogą SMS-ową.

– To dodatkowa dogodność dla lekarzy, obok rozliczenia z NFZ, e-ZLA i gotowych formularzy, która doskonale wpisuje się w digitalizację ochrony zdrowia – mówi Dominik Kieda, dyrektor EDM w LekSeek, lekarz korzystający z bezpłatnego programu Gabinet drWidget może wysłać 4-cyfrowy kod na numer telefonu pacjenta z informacją, że do zrealizowania recepty będzie potrzebny jego numer PESEL. Pacjent nie musi posiadać IKP. Oczywiście chory musi udostępnić swój numer komórkowy i wyrazić zgodę na otrzymywanie e-recepty w takiej formie – kontynuuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera