Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Esej dla Szewczyka - to ciąg dalszy protestów przeciw dekomunizacji placu w centru Katowic WIDEO+ZDJĘCIA

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Esej dla Szewczyka to nowy pomysł na popularyzację patrona Placu Szewczyka w Katowicach
Esej dla Szewczyka to nowy pomysł na popularyzację patrona Placu Szewczyka w Katowicach Lucyna Nenow
Esej dla Szewczyka - to nowy pomysł na upamiętnienie Wilhelma Szewczyka, pisarza, poety, publicysty i zdekomunizowanego pod koniec ubiegłego roku patrona placu w centrum Katowic. Konkurs, adresowany do uczniów szkół średnich, startuje 1 marca.

Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wydał zarządzenie zastępcze o zmianie nazwy placu Wilhelma Szewczyka na plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Decyzja o dekomunizacji ważnego dla Ślązaków patrona wywołała spory sprzeciw mieszkańców Katowic i regionu. Kilka dni po publikacji zarządzenia na placu Szewczyka odbył się zresztą protest przeciw decyzji wojewody, który zgromadził kilkaset osób, a w internecie rozpoczęto zbiórkę podpisów o przywrócenie poprzedniej nazwy placu.

PISALIŚMY:
Plac Szewczyka w Katowicach zdekomunizowany. Teraz to plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Wojewoda wydał zarządzenie
Protest przeciw zmianie nazwy placu Szewczyka w Katowicach na Plac Marii i Lecha Kaczyńskich
Zmiana nazwy placu Szewczyka w Katowicach będzie zaskarżona

Protest na placu Szewczyka

Zmiana nazwy placu Szewczyka na Marii i Lecha Kaczyńskich: p...

Inicjatywa „Esej dla Szewczyka” to bezpośrednie nawiązanie do wydarzeń sprzed kilkunastu tygodni. Pomysłodawcą jest Jarosław Makowski, szef katowickich struktur PO oraz członek stowarzyszenia Bo Miasto, które z kolei występuje w roli organizatora przedsięwzięcia.

- Zebraliśmy się w imię Wilhelma Szewczyka i wciąż jeszcze na placu Wilhelma Szewczyka (tabliczki ze starą nazwą nadal wiszą przy placu – przyp. red.). Zebraliśmy się tu ponieważ 16 grudnia odbyła się manifestacja przeciwko decyzji wojewody. Dziś sprawa ta jest w toku, prawdopodobnie skończy się w sądzie. Tymczasem jako stowarzyszenie chcemy ogłosić konkurs imienia Wilhelma Szewczyka – wyjaśnił Makowski.

Pomysł wsparła prof. Grażyna Szewczyk, córka Wilhelma Szewczyka.

- Dla mnie to piękna inicjatywa i myślę, że ojciec wsparłby ideę, która służyć ma popularyzacji wiedzy o Górnym Śląsku, ponieważ był osobą, która dzieliła się swoją rozległą wiedzą o naszym regionie nie tylko ze swoimi czytelnikami, ale także młodymi ludźmi. Chętnie podejmował pomysły, które służyły uaktywnieniu młodzieży szkolnej, uważał bowiem,że właśnie młodzież jest grupą, która powinna przywracać pamięć zapomnianym faktom, zdarzeniom, osobom związanym z naszym regionem – mówiła i dziękowała za inicjatywę.

CZYTAJCIE TEŻ:
Wilhelm Szewczyk. Kim był człowiek, który budzi ostatnio tak wiele emocji?

Aktywnie w organizację konkursu włączył się również europoseł Marek Plura, który został też fundatorem nagród za najlepsze eseje.

- Chcemy upamiętnić Wilhelma Szewczyka, ale też zachęcić innych, aby szli jego śladem, aby mówili o dzisiejszym Górnym Śląsku, jako miejscu ważnym, niezwykłym, bogatym w tradycję, własną historię i kulturę. My tu na Śląsku mamy swoją tożsamość i mamy ludzi, którzy ją symbolizują – komentował.

Jak dodał, konkurs ma być też jasnym sygnałem.

- Że żodyn nam nie powie kogo i jak mamy upamiętniać, kto jest dla nas ważny, kto się nam i Górnemu Śląskowi przysłużył – dodał.

Protest plac Szewczyka w Katowicach

Protest na placu Szewczyka w Katowicach. Ludzie nie chcą pla...

Inicjatywę wspiera również Jan Dziadul, dziennikarz i publicysta, który deklarował w trakcie konferencji prasowej, że jeśli tablica z nazwiskiem Wilhelma Szewczyka z placu w centrum Katowic któregoś dnia zniknie, to pojawi się tu znowu.

- Póki co ta pamięć będzie trwała w takich inicjatywach, jak nasz konkurs – przekonywał i dodał, że kwestia placu Szewczyka ma szerszy kontekst i dotyczy generalnie historii i pamięci.

CZYTAJCIE:
Dziadul: Dyskretny urok dekomunizacji nie tylko naszych śląskich ulic
Dziadul o dekomunizacji: Nie mamy pałacu do zburzenia, ale Spodek i park, owszem

Dziadul został także członkiem kapituły konkursu. W jej skład weszli również Grażyna Szewczyk, Marek Plura, prof. Zbigniew Kadłubek, prof. Maciej Tramer, Krzysztof Karwat, dr Artur Madaliński oraz Jarosław Makowski.

Konkurs zatytułowano „Śląsk między skansenem a nowoczesnością”. Rozpoczyna się 1 marca i potrwa do 5 maja. Wręczenie nagród zaplanowano 8 czerwca, w rocznicę śmierci Wilhelma Szewczyka. Nagroda za najlepszy esej wyniesie 1000 zł, zaś za 2. i 3. miejsce autorzy prac otrzymają po 500 zł. Regulamin konkursu jest dostępny na stronie bomiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!