Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Estakada w Chorzowie to symbol. Pamiętacie jak wyglądała? Estakada z końca lat 70. zmieniła oblicze Chorzowa. Podzieliła rynek

Karina Trojok
Karina Trojok
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Chorzowska estakada przecięła rynek na pół...Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Chorzowska estakada przecięła rynek na pół...Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Fotorepoterzy DZ
Chorzowska estakada podzieliła rynek na pół. Wybudowana pod koniec lat 70. estakada zmieniła centrum Chorzowa. Życie towarzyskie i kulturalne wróciło na chorzowski rynek dopiero po jego modernizacji. Nowy rynek w Chorzowie ma już rok. Uroczyste otwarcie było 28 czerwca 2019 roku. Przypomnijmy, jak estakada zmieniła oblicze Chorzowa. Zobaczcie zdjęcia z jej budowy.

Estakada podzieliła rynek na dwie części. Na ponad 40 lat chorzowianie stracili "serce miasta"

Rynek w Chorzowie był dawniej miejscem spotkań, miejskiego życia i handlu. Jeszcze na początku XX wieku na rynku było głównie targowisko. Wraz z budową hali targowej, handel przeniósł się właśnie tam. W latach 70. XX wieku wybudowano estakadę, która podzieliła rynek na dwie części. To całkowicie odmieniło oblicze rynku w Chorzowie.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA

W latach 70. mówiono, że estakada musiała zostać wybudowana. Na rynku w Chorzowie krzyżował się ruch tranzytowy - z Warszawy do Wrocławia, Poznania. Przebiegały tędy też linie tramwajowe. Na głównym placu miasta nie mogło być takiego dużego ruchu. Było to niebezpieczne - przede wszystkim dla pieszych. Stąd pomysł wybudowania estakady, która poprowadziłaby ruch nad rynkiem.

Musisz to wiedzieć

Pomysł wybudowania w centrum Chorzowa estakady pojawił się w połowie lat 70. XX wieku, a jej projekt został wykonany w Wojewódzkim Biurze Projektowym w Zabrzu, a inwestycję wykonał Skoczowski Oddział Kieleckiego Przedsiębiorstwa Robót Mostowych. Takie rozwiązania architektoniczne, jak estakada wykorzystywano w latach 60. i 70. XX wieku. Podobne estakady powstały w wielu miastach Niemiec m.in. w Halle i Hanowerze.

Budowa estakady rozpoczęła się 26 sierpnia 1976 roku.

Prace trwały trzy lata, chociaż początkowo budowa miała zakończyć się dopiero w 1981 roku. Ostatecznie otwarto ją 22 lipca 1979 roku, przy okazji święta Odrodzenia Polski dla uczczenia 35-leci Polski Ludowej.

Budowa estakady w Chorzowie

Estakada w Chorzowie: Wyburzono kamienice i wybudowano drogę...

Estakada pierwszy, gruntowny remont przeszła dopiero w 2012 roku. Wyremontowano jezdnię estakady na długości od skrzyżowania z ul. Dąbrowskiego i Metalowców, przebudowano zjazdy na ul. Katowicką, Rynek, zwiększono nośność jej konstrukcji, zamontowano także pomarańczowe ekrany akustyczne oraz znajdujące się na nich oświetlenie ledowe.

Remont kosztował ponad 38,5 mln zł, ale aż 25,7 mln zł pochodziło z dotacji unijnej. Prace modernizacyjne trwały ponad rok, a 1 lipca 2013 roku pierwsi kierowcy mogli nią przejechać ponownie.

Zobacz koniecznie

Estakada nie miała popsuć rynku w Chorzowie

W Chorzowie, by wybudować estakadę, trzeba było wyburzyć wiele kamienic. Nikt wtedy jednak nie myślał, że to strata dla miasta. Uważano, że w kamienicach źle się mieszkańcy. Niedoceniana była także miejska architektura w centrum miasta. Dominowała moda na zielone osiedla podmiejskie.

Chorzowianie nie wiedzieli, że utracą rynek na ponad 40 lat. Estakada podzieliła rynek na dwie części. Wkrótce zanikło tu życie towarzyskie i kulturalne. Dopiero, po przebudowie rynku, która trwała od 2017 do 2019 roku, do Chorzowa wróciło "serce miasta".

Tak powracał rynek w Chorzowie. Budowa trwała ponad dwa lata. Rynek otwarto 28 czerwca 2019 roku. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowy rynek w Chorzowie ma już prawie rok. Przypomnijmy, jak ...

Jak po przebudowie zmienił się chorzowski rynek? Pod estakadą wybudowano cztery przeszklone pawilony. Pawilony pozwoliły przykryć filary estakady. Między centrum przesiadkowym a Urzędem Miasta pojawiło się także dużo zieleni. Łącznie zasadzonych zostało ponad 40 drzew i 3 tysiące krzewów.

Na płycie rynku znalazło się też miejsce na fontannę oraz donice z betonowymi siedziskami. Po jednej i drugiej stronie rynku są też drewniane podesty z siedziskami. Podest od strony Urzędu Miasta pełni też rolę minisceny.

Nie przeocz

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera