Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejska Konferencja Regionalna Interpolu w Katowicach rozpoczęta. Przyjechało 174 delegatów z 55 krajów

Patryk Drabek
Patryk Drabek
W Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczęła się 47. Europejska Konferencja Regionalna Interpolu. Bierze w niej udział 174 delegatów z 55 krajów. Najważniejsze tematy poruszane podczas konferencji to cyberprzestępczość, terroryzm oraz handel narkotykami.

Gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji, podkreślał, że jest dumny z tego, że tegoroczna konferencja odbywa się w Polsce i to wyróżnienie dla polskiej policji. Dodał, że tak szczególne spotkanie przedstawicieli Interpolu w Katowicach przypada na rok, w którym obchodzona jest setna rocznica utworzenia policji w naszym kraju.

Podczas konferencji prasowej gen. insp. Szymczyk podkreślał, że to bardzo ważna konferencja, podczas której omawiane są istotne kwestie dotyczące bezpieczeństwa nie tylko w Europie.

- Interpol jest bardzo ważną organizacją, jeśli chodzi o współpracę w tym obszarze międzynarodowym. Chcę podkreślić, że jako polska policja cały czas jesteśmy w czołówce pod względem korzystania z baz danych Interpolu. Z reguły jest to 3 miejsce na świecie - mówił komendant główny policji. Jako przykład świetnej współpracy przypomniał sprawę uprowadzenia Polki na terenie RPA. - Dzięki współpracy z Interpolem, szybko nawiązaliśmy współpracę z lokalną policją, co pozwoliło na uwolnienie kobiety i jej bezpieczny powrót do kraju - mówił gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Inne sukcesy wymienione przed komendanta to zwalczanie pedofilii oraz cyberprzestępczości, a także odzyskiwanie skradzionych pojazdów.

Potwierdził to sekretarz generalny Interpolu Jürgen Stock. Jednocześnie podkreślał świetną organizację wydarzenia w Katowicach.

Podczas oficjalnego otwarcia prezydent Interpolu Kim Jong Yang podkreślał, że tylko w ostatnich pięciu latach liczba zarejestrowanych zdarzeń w poszczególnych biurach krajowych Interpolu wzrosła o 60 procent. Zwracał uwagę na to, że ważna jest wymiana informacji.

- Mamy przed sobą wiele wyzwań. Będziemy mówili o zagrożeniu terrorystycznym w erze post - ISIS, rozwoju grup przestępczych na terenie UE, rozwoju produkcji kokainy w Ameryce Środkowej i szlakach przemytu - podkreślał Kim Jong Yang. - Będziemy mogli porozmawiać na temat tego w jaki sposób Interpol odnosi się do priorytetów i wyzwań, jakie są przed nami. Musimy tworzyć silne powiązania pomiędzy poszczególnymi krajami. Dzięki takim działaniom sprawiamy, że świat staje się bardziej bezpieczny - dodał prezydent Interpolu.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Renata Szczęch podkreślała, że konferencja Interpolu, która odbyła się w 1996 roku w Warszawie umożliwiła wymianę doświadczeń i przyczyniła się do skuteczniejszej wymiany informacji, szczególnie jeśli chodzi o wyniki badań DNA. - Obecnie wyzwania są jednak bardziej skomplikowane niż 23 lata temu. To m.in. cyberprzestępczość, przemyt, międzynarodowe grupy przestępcze. Przestępcy często stosują najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, a my musimy być krok przed nimi. W tej dziedzinie Interpol odgrywa kluczową rolę - podkreślała Renata Szczęch.

Zobaczcie koniecznie

Zaskakująca wystawa STOP SMOG w Katowicach

Najciekawsze startupy na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo