MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejska Stolica Kultury we Wrocławiu do spółki z Katowicami

Kamila Rożnowska
UM Wrocław
Weekend Otwarcia Europejskiej Stolicy Kultury - Przebudzenie potrwa od piątku do niedzieli. W sierpniu katowicka kultura przeniesie się na tydzień do Wrocławia

Ponad 100 różnych wydarzeń kulturalnych, w których weźmie udział ok. 1,3 tys. artystów. Tak zapowiada się weekend otwarcia, którym Wrocław hucznie zainauguruje rok Europejskiej Stolicy Kultury. Wśród gości podczas ceremonii otwarcia nie zabraknie również reprezentacji z Katowic. Do stolicy Dolnego Śląska wybiera się prezydent Marcin Krupa wraz z przedstawicielami instytucji Miasto Ogrodów.

Weekend otwarcia będzie świętem Wrocławia, ale w ciągu najbliższych miesięcy również śląska kultura będzie miała szansę zaprezentować się na scenach ESK. Od 15 do 21 sierpnia odbędzie się bowiem tydzień Katowic.

Przypomnijmy, że to właśnie z Wrocławiem przegraliśmy starania o przyznanie tytułu ESK 2016. Chociaż, kiedy w 2009 roku uchwałą intencyjną rady miasta wyrażono chęć uczestniczenia w tym konkursie, wielu zastanawiało się czym stolica aglomeracji śląskiej będzie chciała się pochwalić. Tymczasem w 2010 roku okazało się, że znaleźliśmy się w ścisłej czołówce miast. Obok Gdańska, Łodzi, Lublina, Warszawy i Wrocławia. Na ogłoszenie wyników w 2011 roku już czekaliśmy w ogromnym napięciu, bo Katowice przeszły poważną, kulturalną metamorfozę. I po cichu liczyliśmy, że mamy sporą szansę wygrać.

Mimo wielu starań, ostatecznie nie udało się. Jednak Katowice z gry nie wypadły. Jeszcze w trakcie trwania konkursu, miasta zaczęły rozmawiać na temat zacieśnienia współpracy. I tak w październiku 2015 roku powstała wspomniana Koalicja Miast, do której weszły wszyscy, którzy o tytuł ESK 2016 się starali.

- Na początku tego procesu byliśmy konkurentami, ale w jego trakcie, staliśmy się przyjaciółmi - mówi Rafał Koziński, koordynator koalicji z Wrocławia.

Każde z miast otrzymało wybraną przez siebie przestrzeń Wrocławia, w której będzie mogło się zaprezentować. Katowice pokażą się na nowo wybudowanym Placu Wolności, między Operą Narodową a Narodowym Forum Muzycznym. Bo tematem przewodnim naszej prezentacji będzie oczywiście muzyka. -Bardzo cieszymy się, że Katowice otrzymały tytuł Miasta Muzyki UNESCO - dodaje Koziński.

Z jakiej strony się pokażemy? Łukasz Kałęmbasiak, rzecznik prasowy instytucji kulturalnej Miasto Ogrodów mówi, że jednym z najbardziej widowiskowych występów będzie wspólny koncert zespołu Vołosi, czyli grupy muzyków klasycznych, absolwentów katowickiej akademii, grających razem z beskidzkimi artystami oraz gruzińskiej grupy 33 a z Niazem Diasamidze.
Poza tym we Wrocławiu będzie można usłyszeć katowickich jazzmanów, wykonujących utwory z tzw. Kolekcji Savory’ego oraz projekt muzyczny saksofonisty Macieja Obary i Mariana Oslislo, który podczas występu wykonuje kaligrafowane obrazy. - W ciągu najbliższych kilkunastu dni ogłosimy tzw. open call, czyli konkurs na projekty muzyczne, które wzbogacą program katowickiego tygodnia we Wrocławiu - zapowiada Kałębasiak.

Tygodniowa prezentacja Katowic we Wrocławiu będzie kosztować ok. 600 tys. zł. 500 tys. zł z nich sfinansuje z ESK Wrocław, resztę Miasto Ogrodów.

Jutro festiwal otwarcia

Ceremonia Otwarcia ESK 2016 rozpocznie się w jutro i potrwa do niedzieli.

To właśnie 17 stycznia w godz. 16-19.30 trwać będzie główna impreza „Przebudzenie”: cztery Duchy Wrocławia wystartują o godz. 16 z czterech miejsc: z Zajezdni Dąbie, Zajezdni Grabiszyńskiej, Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Czajkowskiego, zajezdni przy ul. Legnickiej i będą przemieszczać się do Rynku. Na ten czas zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji zbiorowej. Nic dziwnego, bo na ulicach miasta znajdzie się pięć tramwajów biorących udział w artystycznym wydarzeniu, 50 żołnierzy, 30 instalacji świetlnych, 30 gigantycznych marionetek, 200 chórzystów z 5 chórów, ok. 300 rowerzystów, 1300 artystów i 20 członków orkiestry.

- Zapraszam mieszkańców do przejścia razem z jednym z Duchów - mówił w „Infopunkcie Barbara” reżyser Chris Baldwin, kurator ESK ds. performance. - Około godziny 18.30 w Rynku Duchy się spotkają, by wziąć udział w 40-minutowym finale - dodał. - „Przebudzenie” odbędzie się niezależnie od pogody, więc trzeba się ubrać ciepło i wziąć coś nieprzemakalnego - troszczył się o wrocławian.

Krzysztof Maj, dyrektor ESK Wrocław 2016, zapewnił, że wolontariusze będą rozdawać nieprzemakalne pelerynki i mapki (mapki można ściągnąć ze strony wroclaw2016.pl).

- W mieście będą punkty „Wrocław rozgrzewa”. Zostaną umieszczone na lotnisku, w galeriach handlowych i różnych punktach. Będą tam wolontariusze z mapkami, koksowniki, gorąca herbata, kawa, grzaniec - zachęcał Krzysztof Maj. Przy każdym „gorącym” punkcie mają występować artyści. Chris Baldwin poprosił też wrocławian o przyniesienie do Rynku dzwonków.

W piątek i sobotę Wyspa Słodowa zamieni się w „płonącą wyspę” - co pół godziny będą tam prezentowane spektakle ognia (w godz. 17-21). Na placu Nowy Targ będzie można posilić się w food-truckach. W niedzielny wieczór w Rynku niepełno-sprawni znajdą miejsce w specjalnym sektorze.
Wspł: M. Matuszewska


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni