Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Gospodarczy 2019. Młoda Europa, wybory do Europarlamentu, strategia energetyczna. Zapowiedź XI EKG w Katowicach ZDJĘCIA

DN
Europejski Kongres Gospodarczy 2019. Młoda Europa, wybory do Europarlamentu, strategia energetyczna
Europejski Kongres Gospodarczy 2019. Młoda Europa, wybory do Europarlamentu, strategia energetyczna Lucyna Nenow
Polityka energetyczna państwa do 2040, dyskusje w cieniu wyborów do europarlamentu, start-upy włączone w część kongresową i mocne zaangażowanie w EEC ludzi młodych. Oto Europejski Kongres Gospodarczy 2019 w Katowicach. 11 edycja EEC odbędzie się w maju. 22 marca spotkała się Rada kongresu.

Nowa Unia, młoda Unia. Wybieramy Europę - to hasło przewodnie 11. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego i 4. edycji European Star-up Days, jakie w maju odbędą się w Katowicach.

W tym roku EKG zbiega się z wyborami do Europarlamentu. To zaś na pewno wpłynie na frekwencję, ale i na dyskusje, podczas oficjalnych paneli i w kuluarach.

W piątek 22 marca 2019 w obradowała Rada kongresu, potem zaś jej przedstawiciele zaprezentowali, czego w tym roku można się spodziewać podczas EEC.

Zobaczcie zdjęcia:

Zaproszeni byli:

  • Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, Przewodniczący Rady EEC
  • Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego
  • Zdzisława Dacko-Pikiewicz, rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej
  • Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
  • Marcin Krupa, prezydent Katowic
  • Julia Krysztofiak-Szopa, prezeska fundacji Startup Poland
  • Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza
  • Jakub Miler, CEO InnoEnergy Central Europe
  • Jan Olbrycht, poseł do Parlamentu Europejskiego
  • Jerzy Polaczek, poseł na Sejm RP, minister transportu i budownictwa w latach 2005-2006, minister transportu w latach 2006-2007
  • Janusz Steinhoff, wicepremier, minister gospodarki w latach 1997-2001
  • Grzegorz Tobiszowski, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Ministerstwie Energii
  • Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski
  • Olaf Osica, dyrektor projektu Rynki Zagraniczne w Grupie PTWP
  • Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego

EKG 2019. Metropolia i ludzie młodzi

To będzie kongres ludzi młodych. Raz, że przez eurowybory, a dwa, że już od kilku lat organizatorzy starają się mocniej integrować oba wydarzenia: kongres i European Start-up days. W tym roku sporo spotkań i dyskusji z zakresu ESD odbędzie się w przestrzeniach centrum kongresowego, podczas paneli.

- Wszystko wskazuje też na kongresie zostanie przedstawiona i dyskutowana publicznie nowa polityka energetyczna - mówi Wojciech Kuśpik.

W zeszłym roku EKG odwiedziło 11 tys. gości. W tym roku, z racji wyborów, frekwencja może być wyższa, co przewiduje też Jerzy Buzek, ale PTWP nie nastawia się na rekordy statystyczne. - Kongres ma być atrakcyjny dla ludzi z całego świata - mówi. - Widzimy, że zainteresowanie już jest bardzo duże, a Śląsk, Katowice i metropolia są postrzegane jako dobre miejsce do dyskusji o gospodarce.

Po raz pierwszy w tym roku na kongresie gospodarczym zaprezentowała się Górnośląsko-Zagłebiowska Metropolia, i to od razu ze sporym rozmachem. Śląski Urząd Marszałkowski przyzwyczaił nas, że jego stoiska są niecodzienne - w zeszłym roku było pełne zieleni, w tym jest lustrzane. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym są też stoiska piętrowe, z wertykalnymi ogrodami, przypominające kosmiczną kapsułę. Choć większość to typowe "kongresowe kostki", niektóre naprawdę się wyróżniają. Zobaczcie, które. EKG trwa w Katowicach do środy 16 maja. 10. jubileuszowa edycja Kongresu to ponad 150 sesji z udziałem ponad 900 prelegentów. Na tegoroczny Kongres zarejestrowała się rekordowa liczba ponad 11 000 uczestników. Na zdjęciu; miejsce spotkań w części VIP. Na kolejnych planszach: poszczególne stoiska.

Najładniejsze stoiska na EKG 2018 w Katowicach. Dizajn, mebl...

Potwierdza to Kazimierz Karolczak, który przyznaje też, że dla niego podczas EKG ważne będą dyskusje o tym, jak rozwijać miasta i metropolię.

- A także kolej metropolitalna, najważniejszy dla nas i mocno przyszłościowy temat - mówi.

Jerzy Buzek podkreślał podczas piątkowej konferencji rolę młodych ludzi, którzy na kongresie gospodarczym mają być obecni zdecydowanie mocniej niż dotychczas.

- Zaprosiliśmy ich na kongres, żeby nam powiedzieli, jak oni widzą Europę - mówił. I przypominał: - European Start-up Days weszły już do krwiobiegu kongresu. Ci ludzie bardo chcieli być jego integralną częścią i zostali do niego włączeni. Młodzi ludzie, ich walka o klimat, ekologię, to już nowy ruch europejski. I chcemy tych młodych ludzi zobaczyć na kongresie.W zeszłym roku mówiliśmy o długich perspektywach.

- Teraz chcemy mówić o najbliższych latach, o tym, jak rozwijać gospodarkę, bo to kongres gospodarczy, jak odpowiedzieć na wyzwania społeczne, o następnych pięciu latach UE i obecności Polski w Unii. Przesłaniem tego kongresu od jego pierwszej edycji - a jestem w to wydarzenie zaangażowany od początku - była europejskość naszego kraju, która w żaden sposób nie wyklucza poczucia śląskiego patriotyzmu, a jednocześnie daje szansę rozwoju kraju. To przecież europejski kongres gospodarczy - dodał Jerzy Buzek.

Kongres gospodarczy w Katowicach. Polityka energetyczna Polski

Podczas 11. edycji kongresu gospodarczego po raz pierwszy w ostatecznym kształcie zaprezentowany ma zostać i dyskutowany dokument pt. Polityka energetyczna Polski do roku 2040, czyli strategia państwa w zakresie sektora energetycznego. Jak mówił Grzegorz Tobiszowski, podczas konsultacji wpłynęło 2 tys. uwag i wniosków do tego dokumentu.

- Chcemy podczas EKG zaprezentować rządowy dokument po zatwierdzeniu - wyjaśnia. - Choć ryzyko, że nie zdążymy jest, to jednak małe. Przygotowania do opracowania dokumentu minister Tchórzewski ogłosił w zeszłym roku. Zaczęliśmy konsultacje. Uwag i wniosków jest dużo. Jesteśmy na etapie "zamykania" oceny tego, co wpłynęło, zaczynamy wprowadzać te uwagi i cyzelować dokument. Chcemy przestawić go rządowi i na to mamy miesiąc. Świetnym miejscem, by zaprezentować publicznie ten historyczny dokument (bo jest historyczny - chodzi przecież o inwestycje energetyczne w Polsce; inwestycje zarówno w źródła odnawialne, wiatraki na morzu i lądzie, fotowoltaikę, węgiel, jądrówkę). To też informacja do branż - co się powinno dziać przez te lata. Dokument będzie dokumentem żywym, błędem byłoby go nie analizować i on będzie permanentnie analizowany - kontynuuje Tobiszowski. - Budujemy nową jakość w energetyce Polski. Jeżeli "Politykę..." zaprezentujemy w Katowicach, kongres będzie bogatszy. To będzie też mocny impuls gospodarczy, płynący z Katowic i naszego województwa, z czego jestem rad. Po COP-ie - byłaby to doskonała rzecz.

EKG w Katowicach. Wizerunek miasta

Marcin Krupa ocenił, że miasto Katowice i Europejski Kongres Gospodarczy osiągnęły pewną równowagę: oba są mocno rozpoznawalne.

- Przecież cały przemysł spotkań rozpoczął się właśnie od EKG - przypomina. - Kongres najpierw był w wielu miejscach w mieście, a dzisiaj ma swoje miejsce. Pozwala to na lepszą logistykę i na to, by zapraszać wielkie nazwiska do Katowic. A i Katowice i cały Śląsk przechodzą metamorfozę od przemysłu ciężkiego do nowych technologii.

Czy i jak EKG wpływa na prestiż miasta?

- Od wielu lat pracujemy, by zmienić obraz Katowic, pokazać je w innym świetle i to się nam udaje. Coraz częściej słyszymy pozytywne opinie na temat miasta i zmian, jakie tu zaszły. A to wciąż jest proces niezakończony. Nie możemy stać w miejscu. Mieliśmy COP 24, może uda się zorganizować w Katowicach Forum Miast razem z ONZ w 2022, a po drodze mamy szczyt antydopingowy, konferencję Interpolu, to wydarzenia, którymi warto się chwalić.

Premier Mateusz Morawiecki na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Premier Mateusz Morawiecki na Europejskim Kongresie Gospodar...

11. kongres gospodarczy i 4. European Star-up Days. Data, miejsce i rejestracja

XI Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach odbędzie się w dniach 13-15 maja 2019 roku. Po raz czwarty towarzyszyć mu będzie konferencja European Start-up Days, zaplanowana na 14-15 maja 2019. Oba wydarzenia odbywać się będą w przestrzeniach Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Rejestracja na to wydarzenie już się zaczęła.

Ideą Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największej imprezy biznesowej Europy Centralnej, jest wskazywanie trendów przyszłości. W efekcie rozmów i wielowątkowych debat powstanie zestaw wizji dotyczących tego, co będzie aktualne za 5 czy 10 lat, w takiej perspektywie czasowej, w jakiej obecnie swoją przyszłość kształtuje biznes. W wizjonerskie podejście Kongresu wpisuje się także agenda European Start-up Days ze ścieżkami tematycznymi „The Future of…".

W Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym świat biznesu zaprezentuje i zapozna się z tym, co przyniesie przyszłość w zakresie nowych technologii, energii, sukcesji w biznesie rodzinnym, dalszej drogi Unii Europejskiej, rozwoju miast i zmian klimatycznych.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

500 Plus od pierwszego dziecka i "13" dla emerytów

HIPOKRATES: Gala wręczenia nagród

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo