Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Gospodarczy. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił współpracę z Microsoftem. Sojusz polsko-amerykański coraz silniejszy

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Trzeciego dnia na EKG w Katowicach pojawił się Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, a jego wystąpienie otworzyło panel "Polska Dolina Krzemowa".
Trzeciego dnia na EKG w Katowicach pojawił się Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, a jego wystąpienie otworzyło panel "Polska Dolina Krzemowa". Karina Trojok
Podczas sesji otwierającej trzeci dzień Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki ogłosił kluczową inwestycję dla rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej, którą jest umowa z firmą Microsoft na rozwój usług i infrastruktury w technologii chmurowej. Jak zapewnia Raplh Haupter z Microsoftu nowa infrastruktura pozwoli polskim firmom korzystać z najnowszych możliwości sztucznej inteligencji i wprowadzać innowacje w każdej dziedzinie gospodarki.

Spis treści

Europejski Kongres Gospodarczy. Premier Mateusz Morawiecki w Katowicach ogłosił wspólną inwestycję z Microsoftem

W środę 26 kwietnia rozpoczął się ostatni dzień XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego. W Katowicach pojawił się Mateusz Morawiecki, Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, a jego wystąpienie otworzyło panel "Polska Dolina Cyfrowa". Premier na wstępie przypomniał, że Polska nie mogła skorzystać z trzech poprzednich rewolucji przemysłowych ze względu na brak niepodległości w przypadku rewolucji maszyn parowych i chemiczno-przemysłowej, a udział w rewolucji telekomunikacyjnej ograniczył fakt, że Polska była wówczas częścią bloku sowieckiego.

- Dziś po raz pierwszy w naszej historii mamy szansę być nie tylko częścią wielkiego, globalnego procesu transformacji cyfrowej, ale też ogromnie na tym skorzystać. W Polsce zgromadziło się ogromnie dużo talentów informatycznych, programistów komputerowych, software developerów i specjalistów od cyberbezpieczeństwa. Wojna na Ukrainie uświadomiła nam z całą mocą jak ważne jest cyberbezpieczeństwo i zabezpieczenie przed zalewem fake newsów oraz wszystkimi propagandowymi trikami, w których Rosja, niestety, tak doskonale celuje - mówi Mateusz Morawiecki.

Współpraca gospodarcza wzmacnia polsko-amerykański sojusz

Premier podziękował sojusznikom ze wspólnoty transatlantyckiej i przypomniał, że Polska jest krajem proeuropejskim i proamerykańskim wskazując przy tym na bardzo ważną rolę sojuszu transatlantyckiego w utrzymaniu pokoju i zabezpieczeniu warunków do rozwoju gospodarczego. Czynnikiem spajającym te wartości ma być zapoczątkowany kilka lat temu przez polski rząd projekt chmurowy, w którym biorą udział firma Microsoft, Polski Fundusz Rozwoju i bankiem PKO BP.

- Myślę, że powinniśmy zrobić wszystko, aby ten projekt przyspieszył ponieważ coraz więcej usług wykorzystuje technologie chmurowe. Chcemy w związku z tym być w awangardzie tych, którzy rozwijają technologie chmurowe na całym świecie. Do takich firm należy Microsoft - mówi Mateusz Morawiecki. - Dziękuję za zaufanie dla Polski, polskiego rządu i za to, że tak wiele inwestycji, tak jak ta ostatnia stawiająca Polskę w centrum regionu, jest lokowanych właśnie w naszym kraju. To najlepszy dowód na to, że Polska jest magnesem dla inwestycji amerykańskich - dodaje.

Premier przypomniał inne amerykańskie projekty realizowane w Polsce wymieniając m.in. inwestycje Westinghouse oraz inicjatywę Hitachi, Synthos i Orlenu związaną z małymi reaktorami jądrowymi SMR. Inwestycje z amerykańskim kapitałem są obecne także w przemyśle zbrojeniowym, jak ta ogłoszona dziś dotycząca zakładu Bumar w Gliwicach, gdzie będą produkowane Kraby. Powstanie tu również centrum serwisowe dla czołgów Leopard. Premier wskazał również na inwestycje w przemyśle motoryzacyjnym i informatycznym.

- Przemysł informatyczny na naszych oczach staje się kolejnym wielkim miejscem pracy dla talentów, nie tylko z Polski. Rząd Prawa i Sprawiedliwości doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest przyciąganie talentów, dlatego cieszę się, że poprzez inicjatywy rozwijane przez Janusza Cieszyńskiego, ministra cyfryzacji, możemy przyciągać firmy znane na całym świecie, o które toczy się zażarta walka między różnymi państwami. Bardzo cieszę się z tej inicjatywy firmy Microsoft, która dzisiaj ze Śląska jest ogłaszana - przekonuje Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zapowiedział, że instytucje centralne część swojej działalności będą lokowały w ośrodkach poza Warszawą, dlatego na Śląsku powstanie centrum informatyczne oraz część bazy danych i część przetwarzania danych Komisji Nadzoru Finansowego.
Szczegóły dotyczące tej decyzji mają być przedstawione w nadchodzących tygodniach.

Następnie premier ponownie nawiązał do polityki międzynarodowej.

- Wobec potężnego wroga, jakim jest Rosja i potężnych konkurentów na Dalekim Wschodzie musimy budować silne sojusze międzynarodowe. Do takich należy przede wszystkim sojusz transatlantycki, czyli Unia Europejska, Europa, Zjednoczone Królestwo we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. Tylko połączenie naszych potencjałów, wielkich talentów, ale także pierwszych osiągnięć chmurowych, sztucznej inteligencji, Internetu rzeczy i wielu innych obszarów, sprzęgania ich w rozwój przemysłu 4.0 i współpracę możemy utrzymać nasze przewagi konkurencyjne i tworzyć miejsca pracy - mówi Mateusz Morawiecki.

W kontekście miejsc pracy szef rządu przypomniał, że Polska ma drugie najmniejsze bezrobocie w Unii Europejskiej i jeden z najniższych poziomów bezrobocia na świecie.

- Otwieramy się dalej na inwestorów i przyciąganie talentów. Będziemy tworzyć najlepsze możliwe warunki do rozwoju przemysłu informatycznego nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie środkowej i całej Unii Europejskiej. Na dowód tego, że nasza strategia jest strategią sukcesu, niech świadczą liczby pokazujące wzrost działalności przemysłowej, informatycznej, business process outsourcing i inne tego typu działy gospodarki narodowej, które w ostatnim czasie się znakomicie rozwijają. Są lata, w których ten rozwój jest dwucyfrowy - mówi Mateusz Morawiecki.

Microsoft chce być zaufanym partnerem dla Polski w obszarze innowacji

Po wystąpieniu prezesa Rady Ministrów na scenie EKG przemówił Ralph Haupter, prezes Microsoft na Europę, Bliski Wschód i Afrykę

- Polska jest potęgą gospodarczą, a my jako Microsoft chcemy udostępniać nowe technologie, żeby rozwój gospodarczy w Polsce jeszcze bardziej napędzać - mówi Ralph Haupter. - Microsoft już od wielu lat prowadzi działalność w Polsce. Ponad 8 tysięcy partnerów wspiera nas, żeby móc wprowadzać nowe technologie, m.in. w Polsce. Jasne jest dla nas, że żyjemy w czasach zmiany i zawieruchy. Te zmiany dotyczą firm i rządów. Trzeba zastanowić się w jaki sposób poszukiwać nowych możliwości. Dochodzi do zmian ekonomicznych i technologicznych, żyjemy w czasach dużej niepewności - dodaje.

Prezes Microsoft przekonywał, że nowe technologie pozwolą gospodarkom i państwom poradzić sobie w zmieniającej się rzeczywistości.

Czym jest technologia chmurowa i jakie daje możliwości?

- Microsoft będzie wzmacniał w Polsce możliwości przetwarzania w chmurze i będzie rozwijać Polską Dolinę Cyfrową. Przetwarzanie w chmurze to technologia dostępna teraz dla wszystkich firm w Polsce pozwalająca zaoszczędzić środki finansowe, zoptymalizować działalność, przyciągnąć do Polski globalne firmy i pozwoli polskim firmom korzystać z najnowszych możliwości sztucznej inteligencji. Ta infrastruktura daje polskim firmom szansę wprowadzania innowacji i dotyczy to każdej działalności gospodarczej, każdej organizacji - tłumaczy Ralph Haupter.

Jak przekonywał dalej prezes Microsoft, w 2026 roku 1/4 dochodów będzie wiązała się z produktami cyfrowymi, a Polska Dolina Cyfrowa będzie magnesem przyciągającym firmy do Polski.

- Będziemy również wdrażać rozwiązania, które pozwolą rozwinąć system transportu niskoemisyjnego. Polski rząd jest niezwykle ucyfrowiony. Polskie struktury rządowe mogą poszczycić się jednym z najwyższych poziomów cyfryzacji, dzięki temu można do Polski przyciągnąć globalnych klientów takich jak Mercedes, który korzysta z technologii bazujących na sztucznej inteligencji, podobnie Bosch, który stara się optymalizować działalność i zużycie energii. Microsoft chce być zaufanym partnerem dla Polski w obszarze innowacji - zapewnia Ralph Haupter.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera