Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach rozpoczęty. Konrad Szymański: Brexit pokazuje, że dzieje się coś niedobrego

Patryk Drabek
Marzena Bugała-Azarko
W Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy. To ponad 150 debat, podczas których uczestnicy rozmawiają o przyszłości gospodarki. Inauguracyjna debata miała odpowiedzieć przede wszystkim na pytanie: Jaka ma być nowa Unia Europejska?

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach rozpoczęty

To rekordowa edycja, ponieważ zarejestrowało się na nią ponad 12 tysięcy uczestników.

- Po raz kolejny Europejski Kongres Gospodarczy pobił rekord frekwencji. Jednak nie dla statystyk organizujemy to wydarzenie. Robimy to przede wszystkim dla przedsiębiorców - podkreślał podczas oficjalnego otwarcia Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Podkreślał, że od 11 lat realizowane są trzy główne cele kongresu. Po pierwsze: zdecydowany głos biznesu wychodzi właśnie z EKG. Po drugie: promowane są idee europejskiej współpracy oraz dialogu. Po trzecie: - Biznes to rozmowa, a my staramy się przygotować najlepsze warunki do tego - podkreślał Wojciech Kuśpik.

Prezes PTWP dodał, że podczas tegorocznej edycji uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie: jaka ma być nowa Unia Europejska? Nie zabraknie również m.in. takich tematów, jak: technologie i innowacje oraz warunki rozwoju firm, branż i krajów.

Prezydent Katowic Marcin Krupa podkreślał znaczenie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
- To ważna impreza dla Europy i dla świata. To solidna marka, a to wy jesteście podstawowym elementem budowania tej marki - zwrócił się do uczestników kongresu.

Ludzie biznesu z całego świata na EKG w Katowicach PROGRAM IMPREZY

Wtórował mu wojewoda Jarosław Wieczorek, który życzył uczestnikom, by nie był to zmarnowany czas. - Tutaj wykuwają się dobre rozwiązania - zaznaczył Wieczorek. Marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski mówił natomiast, że Ślązacy to ludzie pracowici, innowacyjni oraz oddani regionowi, a województwo śląskie to świetne miejsce do rozwijania biznesu. - Ta inicjatywa (EKG) kreuje rozwój i inspiruje - podkreślał Chełstowski.

Kongres zainaugurowała debata „Nowa Unia - młoda Unia: europejskie wyzwania społeczne a zdrowa gospodarka”. W dyskusji wzięli udział: Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, Luca Jahier, przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Iveta Radičová, premier Słowacji w latach 2010-2012 i wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański, a także przedstawiciele młodego pokolenia: Kamil Baran, prezes zarządu Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA Poland, Julia Grzybowska ze Stowarzyszenia Forum Młodych Dyplomatów, Patrycja Serafin, przewodnicząca Niezależnego Zrzeszenia Studentów oraz Maciej Tomecki z Uniwersytetu w Cambridge, alumn Fundacji im. Lesława A. Pagi.
Dyskusję moderował Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC.

Iveta Radičová wskazała trzy potencjalne konfliktowe obszary w Europie. Wymieniła sytuację makroekonomiczną i poczucie, że nie ma ona przełożenia na wyższą jakość życia wielu Europejczyków. Zwróciła również uwagę na problem z demokracją. Jest bowiem poparcie, ale odczuwalne jest także rozczarowanie tym, jak wygląda. Iveta Radičová podkreślała również, że wciąż istnieje zagrożenie ubóstwem.

Nie przegapcie

Jeśli chodzi o wyzwania, to była premier Słowacji wymieniła zmiany klimatyczne, problemy demograficzne i rewolucję cyfrową.

Podczas debaty nie mogło zabraknąć tematu brexitu. - To był sygnał, że Unia Europejska się zmienia. To był sygnał, że musimy coś zrobić - podkreślał Jerzy Buzek.

Kobiety na EKG 2019. Prelegentki, moderatorki, dziennikarki. Jak reprezentowane są panie na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

Luca Jahier, przewodniczący Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, przekonywał, że obecnie jesteśmy w trakcie eksperymentu, ale patrząc na historię Europy - nie jest to nic nowego.

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, podkreślała natomiast, że Unia Europejska potrzebuje głębokiej reformy.

- Taka reforma jest potrzebna z kilku powodów. Europa sama z siebie nie postrzega swojej gospodarki jako nowoczesnej. Powinniśmy odnowić normy i wartości, na których wspólnota była budowana. To wolny rynek i współpraca międzyrządowa - podkreślała Emilewicz.

Wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański podkreślał, że Unia Europejska jest w wyjątkowej sytuacji. Odpowiedział m.in. na pytanie czy młodzi ludzie za 20-30 lat wciąż będą w UE.

- Myślę, że na tym poziomie można mieć pewność, ale to niczego nie rozwiązuje. Pewnie Unia Europejska będzie istniała, ale pytanie w jakiej kondycji? Czy wciąż będzie kluczowym aspektem europejskiego dobrobytu i bezpieczeństwa? Czy będzie traktowana jako zło konieczne? Dzisiaj jest czas na to, by działać prewencyjnie, a nie płakać już po fakcie - mówił Konrad Szymański.

Dodał, że „gdyby Brexit był jedynym problemem UE, to byłby spokojny”. - Brexit pokazuje nam, że dzieje się coś niedobrego. Te procesy są widoczne także w innych krajach członkowskich. Na szczęście nie w Polsce - podsumował Szymański.

Zobaczcie koniecznie

W PUNKT ODC. 6: Zagłębie Sosnowiec spadło z Ekstraklasy

Kopalnia Zofiówka rok po katastrofie. Zobaczcie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo