Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres MŚP 2018: zrównoważone miasta w Europie, Polsce i w metropolii ZDJĘCIA

Maria Olecha-Lisiecka
Maria Olecha-Lisiecka
Panel „Zrównoważone miasta. Tu chce się żyć!” odbył się podczas 8. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw 18 października 2018 roku
Panel „Zrównoważone miasta. Tu chce się żyć!” odbył się podczas 8. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw 18 października 2018 roku Marzena Bugała-Azarko
O tym jak zarządzać miastami, aby były zrównoważone, czyli przyjazne dla mieszkańców i środowiska, o wyzwaniach dla samorządów w najbliższych latach oraz roli i znaczeniu transportu, budownictwa, przemysłu i gospodarki w kontekście zrównoważonego rozwoju miast rozmawiali uczestnicy panelu „Zrównoważone miasta. Tu chce się żyć!”. Panel odbył się 18 października 2018 roku podczas 8. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wydarzenie to rozpoczęło się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach 17 października 2018 roku i potrwa do 19 października 2018 roku.

Czym jest zrównoważone miasto? Najlepiej zdefiniował to Gaël Perdriau, mer francuskiego miasta Saint Etienne, wskazując na ogromną rolę transportu publicznego i zrównoważonej mobilności. Jego zdaniem, to mieszkańcy powinni w miastach przemieszczać się korzystając z komunikacji publicznej – a w razie potrzeby przesiadać się szybko i sprawnie. Gaël Perdriau mówił też, jak ważna jest zieleń w mieście i integrowanie różnych grup społecznych wokół ważnych dla miasta spraw – szczególnie najmłodszych i najstarszych mieszkańców. To na nich powinny być ukierunkowane miasta.

Zobaczcie zdjęcia:

- Jesteśmy na dobrej drodze. Dla mnie zrównoważony rozwój to możliwość rozwoju tu i teraz i rozwój dla przyszłych pokoleń – mówiła Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. - Musimy pamiętać, że dzisiejsza metropolia to dawny GOP, który był eksploatowany bez patrzenia w przyszłość. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma zadanie koordynacyjno-intelektualne, aby wyłapywać dobre praktyki ze świata i przekładnie ich na nasz teren – podkreślała Kamińska.

Zrównoważone miasta: ekologia, transport, gospodarka
O jakich praktykach mowa? Np. regularnym badaniu jakości powietrza i ograniczaniu ruchu samochodowego w centrach miast. Jak zauważyła Danuta Kamińska, powoli to się dzieje - stąd strefy tempo 30 czy uspokojonego ruchy (np. w śródmieściu Katowic czy wokół gliwickiego rynku), deptaki itd.

- Czerpiemy najlepsze przykłady z innych miast, w tym partnerskich. Dlatego będzie linia tramwajowa na południe, dlatego budujemy centra przesiadkowe w Katowicach, bo wiemy, jaką rolę odgrywa transport publiczny – mówił Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Katarzyna Dzióba, wiceprezydent Zabrza, zwracała z kolei uwagę na wielką transformację śląskich miast.

-Dwanaście lat temu Zabrze miało osiem kopalń, hutę i koksownię. Po transformacji przemysłowej bezrobocie było na poziomie 24 proc. Mieliśmy zdegradowane środowisko naturalne – przypomniała Katarzyna Dzióba. - Dzisiaj jesteśmy w miejscu takim, że musimy się uporać z problemem smogu, aby zatrzymać mieszkańców nie tylko w Zabrzu, ale w ogóle na Śląsku. Naszym zdaniem budowa centrów przesiadkowych, która ma skutkować odkorkowaniem miast, wpływa na walkę z zanieczyszczeniem powietrza – mówiła Dzióba.

Zrównoważone miasta: partycypacja społeczeństwa, czyli współdecydowanie
Z kolei Marcin Bazylak, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej, zwrócił uwagę na rolę idei partycypacji społeczeństwa, czyli współdecydowania w kreowaniu zrównoważonych miast. Jego zdaniem budżet obywatelski jest pretekstem do rozmowy z mieszkańcami o tym, jak miasto ma wyglądać i w jakim kierunku powinno się zmieniać.

- To mieszkańcy tworzą społeczeństwo obywatelskie. Ta „pogoń” za inwestycjami, za remontami, za drogami, placami zabaw, sygnalizacjami świetlnymi – to wszystko przejawy aktywności obywatelskiej. Budżet obywatelski to pretekst do rozmowy z mieszkańcami, do tego, aby ludzie zaczęli myśleć nie tylko o swoim domu, bloku i drodze przy domu, ale też o przestrzeni wokół – zaznaczał Marcin Bazylak. - Projektanci zmuszeni do pracy z mieszkańcami to idea, która powinna nam przyświecać.
Bazylak podkreślał, że to, jak korzystać z przestrzeni najlepiej wiedzą ci, którzy tam na co dzień mieszkają.

Zrównoważone miasta: dom wielopokoleniowy w Łodzi
Dr inż. Anna Szewczenko z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej podkreślała, że Polsce uczymy się dopiero wyrażać swoje opinie o mieście, a władze miasta uczą się je przekuwać na innowacyjne i rozwojowe projekty. Przykład? Rewitalizacja w Łodzi w kontekście społecznym. Chodzi o dom wielopokoleniowy.

Co to jest? To program mieszkaniowy na obszarze rewitalizacji zapewniający miks społeczny i przyczyniający się m.in. do wydłużenia czasu niezależności osób starszych i osób z niepełnosprawnością, które w razie potrzeby będą mogły korzystać z pomocy osób współzamieszkujących tą samą nieruchomość. Model domu wielopokoleniowego zakłada wzajemność oddziaływania mieszkańców, aby osoby młode mogły uzyskać pomoc i wsparcie np. od seniorów i seniorek w opiece nad dziećmi, poradach życiowych itp.

- To rozwiązanie znane z miast europejskich. Proces jest oparty o pełny dialog: samotne matki, niepełnosprawni, osoby starsze samotne i starsze małżeństwa mieszkają w jednym domu, po sąsiedzku. Ale to także proces modernizacji samego domu, ale z wykorzystaniem nowoczesnych technologii - podkreślała dr inż. Anna Szewczenko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo