Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 w Katowicach. Będzie sporo atrakcji PROGRAM

LOTA
Kościół św. Michała w Parku Kościuszki w Katowicach będzie można zwiedzać w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2019
Kościół św. Michała w Parku Kościuszki w Katowicach będzie można zwiedzać w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2019 LOTA
Przed nami Europejskie Dni Dziedzictwa. W ponad 30 miejscowościach na terenie województwa śląskiego odbędzie się kilkadziesiąt różnych wydarzeń. Sporo atrakcji w ramach EDD zaplanowano też w Katowicach. Pierwsze już w ten weekend 7 i 8 września. W programie jest m.in. zwiedzanie archikatedry Chrystusa Króla, zabytkowego kościółka św. Michała, ale też spacer śladami pierwszego Powstania Śląskiego.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 w Katowicach

Startują Europejskie Dni Dziedzictwa. W trakcie dwóch wrześniowych weekendów – 8-9 oraz 15-16 września – w ponad 30 miejscowościach na terenie województwa śląskiego odbędzie się kilkadziesiąt różnych wydarzeń.

Natomiast Europejskie Dni Dziedzictwa w Katowicach wystartują już w sobotę, 7 września. W programie między innymi zwiedzanie archikatedry Chrystusa Króla, które zapowiada się tym ciekawiej, że zwiedzający wejdą do niedostępnej na co dzień krypty grobowej biskupów katowickich. W programie są też zwiedzanie Muzeum Hutnictwa Cynku Walcowania, oprowadzanie po zabytkowym Kościółku św. Michała w Parku Kościuszki, ale też przedstawienie w Nikiszowcu czy spacer śladami pierwszego Powstania Śląskiego.

Dodajmy, że Europejskie Dni Dziedzictwa odbędą się już po raz 27. Celem tego projektu, a jest to najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu, jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Nie przegapcie

Europejskie Dni Dziedzictwa w Katowicach. Program

  • Zwiedzanie archikatedry Chrystusa Króla. 7 września w godzinach 14.00 - 15.30 odbędzie się zwiedzanie archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Oprowadzanie po wnętrzach katedry obejmie także na co dzień niedostępną kryptę grobową biskupów katowickich, znajdującą się w podziemiach. Prezentowane będą też szeroko zakrojone prace konserwatorskie prowadzone w gmachu od 2013 roku.
  • Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA: Historia hutnictwa cynku i ołowiu. 7 i 8 września w godzinach 11.00 – 12.30 odbędzie się zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Hutnictwa Cynku Walcowania połączone z pokazem pracy zabytkowej walcarki. Dodatkowo w ramach wydarzenia odbędzie się gawęda zatytułowana Historia hutnictwa cynku i ołowiu. Na zwiedzanie obowiązują otwarte zapisy do dnia 5 września.
    Sobotnie spotkania są dostosowane do dzieci i ich rodziców, niedzielne natomiast zaprojektowane zostały z myślą o dorosłych.
  • Cudem odnaleziony poemat Walentego Roździeńskiego. 7 września w godzinach 11.00 – 14.00 odbędzie się spacer śladami dawnego Kuźnika pra-hutnika, o którym opowiedzą byli pracownicy Huty Szopienice. Miejsce spotkania: ul. Obrońców Westerplatte 17 (przy budynku Poczty Polskiej). Udział bezpłatny.
  • Oprowadzanie po Kościółku św. Michała. 7 września w godzinach 14.00 i 16.00 odbędzie się zwiedzanie w dwóch turach zespołu drewnianego kościoła pw. św. Michała w Parku Kościuszki w Katowicach. Zabytkowy zespół kościoła pw. św. Michała Archanioła znajduje się na szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego. Świątynia pochodzi z 1510 roku, co oznacza, że jest najstarszym obiektem na terenie Katowic. Kościół otwierany jest wyłącznie na specjalne okazje. Zapisy na zwiedzanie pod adresem: [email protected]
  • "Pszonie, jak to leko jest pedzieć". Członkowie Stowarzyszenia Razem dla Nikiszowca wystąpią 7 września o godz. 17. w pełnej humoru jednoaktówce po śląsku pt. „Pszonie, jak to leko jest pedzieć”. Spektakl zaplanowany jest w budynku dawnej pralni i magla, zajmowanym obecnie przez Dział Etnologii Miasta Muzeum Historii Katowic. Udział bezpłatny.
  • Śladami I powstania śląskiego. 8 września, 15:00-17:00, Nikiszowiec, pl. Wyzwolenia, przed kościołem pw. św. Anny
    100 lat po pierwszym powstaniu śląskim odwiedzimy miejsca w Nikiszowcu i Janowie, w których w sierpniu 1919 r. toczyły się walki.
  • Spacer po miejscach pamięci powstań śląskich. 8 września, 16:00-18:00, pomnik Powstańców Śląskich, al. Korfantego
    Spacer rozpocznie się od Pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach, grupa przejdzie także pod pomnik Jerzego Ziętka i na placu Wolności pod Dom Powstańca Śląskiego, a następnie m.in. ulicą Powstańców na plac Sejmu Śl. pod pomnik Wojciech Korfantego. Udział bezpłatny.
  • Domy szklane nitką tkane. Od 9 września, w godzinach 16.00 – 19.00, można oglądać wystawę pt. Domy szklane nitką tkane oraz towarzyszące jej warsztaty i prelekcje, które poprowadzi Śląskie Koło Koronki Klockowej. - Domy szklane to motyw przewodni naszego przedsięwzięcia. Chcemy wykorzystać ramę okienną do pokazania co możemy zobaczyć przed i za oknem domu – Polski, co było i jest obecnie. Zaprezentujemy bardzo charakterystyczne symbole dla Polski, takie jak architektura, przyroda porcelana, bajki. Na warsztatach i wystawie zaprezentujemy transformację dokonującą się w zastosowaniu techniki koronki klockowej. Pokażemy, jak można bawić się formą i treścią tworząc obrazy, koronki D3, ozdoby w zestawieniu z tradycyjną koronką naszego regionu – piszą twórcy Wystawy. Wernisaż wystawy odbędzie się na zakończenie EDD w dniu 15 września o godz. 17.00. Miejsce: Miejski Dom Kultury w Zarzeczu. Udział bezpłatny.

Zobaczcie koniecznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera