MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ewa Kusz została członkinią Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
archiwum prywatne Ewy Kusz
Duże wyróżnienie dla Śląska! Ewa Kusz, tarnogórzanka, wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie i biegła sądowa w Sądzie Okręgowym w Gliwicach, została powołana przez papieża Franciszka na pięcioletnią kadencję do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

Duże wyróżnienie dla psycholog Ewy Kusz ze Śląska

Ewa Kusz ze Śląska ma na swoim koncie ogromne sukcesy w kraju oraz poza jego granicami. Nie tylko pełni funkcję wicedyrektor Centrum Ochrony Dziecka przy Akademii Ignatianum w Krakowie, ale też prowadzi gabinet terapeutyczny w Katowicach i pracuje jako biegła sądowa w Sądzie Okręgowym w Gliwicach.

Pochodząca z Tarnowskich Gór psycholog i terapeutka zajmuje się tematyką i pomocą osobom wykorzystanym seksualnie, także w strukturach kościelnych od 2009 roku. 30 września została powołana przez papieża Franciszka jako członkini Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich na pięcioletnią kadencję.

- W 2013 roku była project managerem pierwszej grupy 60 duchownych i świeckich w Polsce szkolonych w formule e-learningu przez rzymskie Centrum Ochrony Dziecka na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Wielu z nich zostało później delegatami biskupów ds. ochrony dzieci i młodzieży lub zaangażowało się w profilaktykę wykorzystywania seksualnego. Współtworzyła polskie Centrum Ochrony Dziecka (COD) w Krakowie i jest współautorką programu pierwszych w Polsce studiów podyplomowych: Profilaktyka przemocy seksualnej wobec dzieci i młodzieży, realizowanych od 2016 r. na Akademii Ignatianum w Krakowie. Na zaproszenie wielu diecezji, zgromadzeń zakonnych i różnych środowisk szkoliła ich członków i współpracowników. Opiniowała liczne kodeksy dobrych praktyk w trosce o zapobieganie wykorzystywaniu seksualnemu dzieci i młodzieży. - pisze o Ewie Kusz chrześcijański portal Aleteia.

Tarnogórzanka dwukrotnie, na zaproszenie Benedykta XVI, była audytorką synodu biskupów - w 2008 na temat: „Słowo Boże w życiu i misji w Kościoła” oraz w 2012: „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”.

Papieska Komisji ds. Ochrony Nieletnich

Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich została powołana do istnienia przez samego papieża Franciszka w 2014 roku. Zrodziła się jako owoc zaangażowania Kościoła katolickiego w zwalczanie nadużyć wobec nieletnich i pragnienia rozliczenia z przeszłością. Jej przewodniczącym jest kardynał Seán O’Malley, arcybiskup Bostonu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni