Fabryka Porcelany w Katowicach po pięciu latach jak nowa WIDEO + ZDJĘCIA

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Fabryka Porcelany w Katowicach
Fabryka Porcelany w Katowicach Justyna Przybytek
Udostępnij:
Fabryka Porcelany w Katowicach wygląda jak nowa! Mija pięć lat intensywnej rewitalizacji dawnej Fabryki Porcelany w Katowicach. Jak dotąd na przywrócenie blasku poprzemysłowej perełce stolicy aglomeracji Fundacja Giesche, która jest właścicielem fabryki od 2012 roku, wydała kilkadziesiąt milionów złotych. Aby zakończyć proces rewitalizacji potrzeba, jak szacuje Rafał Wyszyński, prezes Fundacji, jeszcze około 25 mln zł.

Fundacja Giesche kupiła teren dawnej fabryki Porcelany w Katowicach w 2012 roku i utworzyła tu Park Przemysłowo-Technologiczny Porcelana Śląska Park, obecnie miejsce to funkcjonuje pod nazwą Fabryka Porcelany. Wcześniej była tu Fabryka Giesche, potem Fabryka Porcelany Śląskiej do czasu aż Porcelana Śląska ogłosiła upadłość, co nastąpiło w 2008 roku. Przez kolejne lata teren dawnej fabryki przy ulicy Porcelanowej popadał w ruinę. Do czasu aż trafił tu Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche, który szukał miejsca na biuro. Jak wspomina w tamtym czasie fabryka była w ruinie. Niezabezpieczone budynki rozpadały się, większość z nich regularnie odwiedzali – i okradali – złomiarze.

Po pięciu latach Fabryka Porcelany wróciła na Szlak Zabytków Techniki

- To wówczas, pięć, sześć lat temu, teren dawnej fabryki wykreślono ze Szlaku Zabytków Techniki woj. śląskiego – opowiada Wyszyński. Fundacja Giesche, którą stworzyli pasjonaci starej cegły, postawiła sobie za cel, aby poprzemysłowy zabytek Katowic odzyskał dawny blask oraz tętnił nowym życiem.

Udało się, a po pięciu latach fabryka znów na szlak wróciła. Z listy skreślono ją m.in. ze względu na stan techniczny obiektu, ale też groźbę, że z Porcelany wówczas zarządzanej przez syndyka, zniknie historyczna linia produkcyjna. Nie zniknęła, pofabryczne zabudowania przechodzą kolejne remonty, a miejsce to przyciąga tysiące osób.

Pierwszy szturm fabryka „przeżyła” w 2013 roku, gdy zorganizowano tu noc muzeów.

- Zdecydowaliśmy wówczas, że udostępnimy fabrykę zwiedzającym, planowaliśmy zorganizować sześć kameralnych wycieczek. Okazało się, że chętnych do zwiedzania było około 3 tys. - wspomina Aleksandra Kandzia – Ulrych, wiceprezes zarządu FG. Jak wylicza od tego czasu przez Fabrykę przewinęło się około 60 tys. osób, tyle uczestniczyło w organizowanych tu wydarzeniach, jarmarkach, spektaklach, warsztatach, szkoleniach czy projektach społeczno – kulturalnych.

Ponad 40 firm w dawnej fabryce

Fabryka to nie tylko miejsce spotkań i wydarzeń, ale również teren, na którym swoje siedziby ma około 40 różnych firm, to m.in.: firmy informatyczne, agencje medialne i kreatywne, galeria sztuki, showroomy, concept store, gabinet dentystyczny i medycyny estetycznej, salon fryzjerski czy Bistro Prodiż. Co ciekawe bistro serwuje m.in. pizzę z najwyższego na świecie pieca do pizzy, zlokalizowanego w dawnym kominie zakładów produkcyjnych. Nadal też na terenie fabryki wypalana i zdobiona jest porcelana.

Ostatnie pięć lat w Fabryce Porcelany, to przede wszystkim remonty kolejnych budynków, w efekcie których miejsce to wypiękniało. Wszystkich jest 13, większość z nich już odrestaurowano, a odnowione i przebudowane wnętrza przystosowano dla najemców. Intensywne prace trwają w kolejnych, bo kolejka firm, które właśnie w dawnej fabryce chcą mieć swoją siedzibę, stale rośnie. To dlatego Fundacja Giesche planuje w przyszłości na terenie fabryki postawić dwa nowe budynki.

Jak wylicza Wyszyński, jak dotąd w rewitalizację tego terenu zainwestowano kilkadziesiąt milionów złotych, na dokończenie wszystkich planowanych prac potrzeba jeszcze około 25 mln zł.

- To olbrzymia suma, choć w dużej mierze to pieniądze, których tu nie widać, bo zostały przeznaczone na zabezpieczenie budynków, czy budowę całej infrastruktury technicznej, której na tym terenie nie było – podkreśla Wyszyński.

Prace remontowe mają się zakończyć jeszcze w tym roku. W kolejnym aranżowane będą pomieszczenia dla najemców. Równolegle Fabryka Porcelany rozwija działalność na polu projektów społecznych i kulturalnych. Na jej terenie odbywają się na stałe koncerty – muzyki elektronicznej, hiphopowej czy jazzu. W lipcu i sierpniu działa tu Targ Nocny oraz co piątek i sobotę odbywają się pokazy kina letniego. Dostępne są tu też wystawy dotyczące produkcji porcelany. Fundacja szykuje się również do organizacji dużego jarmarku bożonarodzeniowego.

Tour de Pologne 2017 ETAPY, TRASA, GDZIE KIBICOWAĆ

Uber helikopter w Katowicach remedium na korki INSTRUKCJA

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

777
PRoduKOwać ?
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie