Fakty TVN i Wiadomości TVP: "Gdzie jest Kaczyński" i "opcja niemiecka" vs. "Trzaskowski poleciał bez żony" i "wspiera żydowskie roszczenia"

Marcin Zasada
Marcin Zasada
Są w życiu poważne wybory. Dobro czy zło. Duda czy Trzaskowski. Kawa czy herbata. Polonia Bytom czy Szombierki Bytom. Obejrzałem dziś „Fakty” TVN i „Wiadomości” TVP. Państwo sami wybiorą, co wolą.

Dwa najważniejsze serwisy informacyjne w Polsce, jeden dzień przed ciszą wyborczą. Trzy dni przed drugą turą wyborów prezydenckich. Godzina niesamowitych zjawisk. Oto relacja porównawcza z tego, jak obie telewizje relacjonują kampanię na jej finiszu. Po kolei:

1. Kampania na żywo

Fakty TVN: Kampania Trzaskowskiego

Kandydat KO walczy tam, gdzie przegrywał w I turze. Na przykład w Raciążu. Generalnie płaci za zaniedbania PO. Mieszkaniec: „On dzieciom zabierze to, co dał Duda”. Trzaskowski próbuje dotrzeć do nieprzekonanych, myśli o przyszłości. Reporter: „Rozumie niechęć, ale chce budować wspólnotę”.

Trzaskowski oskarża rząd, że angażuje się, za publiczne pieniądze, w kampanię prezydencką Dudy. Głos z offu: „Duda ma poparcie rządu, a Trzaskowski samorządów”. Do głosowania na Trzaskowskiego namawia prezydent Gdyni, nastrojowa muzyka. Trzaskowski: „Władza nie znosi wszystkiego, co samodzielne, a to samorządy”. Z offu: „Trzaskowski zamyka kampanię marzeniem o innej, nowej Polsce. Z taką wizją wspólnoty przyjechał do Ciechanowa”. Przestrzega przed monopolem jednej partii.

Generalnie jest przechył, ale z umiarem.

Wiadomości TVP: Kampania Dudy

Śpiewają dzieci. Stawka tych wyborów to przyszłość polskiej rodziny. Duda: „Czy polska rodzina nadal będzie na pierwszym miejscu”. Duda pomógł, jak rodziny potrzebowały, a PO nie wierzyła w 500 plus. Głos reportera: „Poprzednie rządy zaciskały pasa, wyciekały miliony...”. Obrazek: podśmiechuje się wierchuszka PO. Rostowski i Tusk z archiwum: „Nie ma pieniędzy”.

Nie ma pieniędzy, a prezydent obietnicę spełnił. Ubóstwo się skurczyło. A 500 plus to nie jedyny program społeczny. Bo było też na pomoce szkolne, bo seniorzy dostali 13. i 14. emeryturę. Starsza pani: „Po naszych zmaganiach z komuną zaczynamy odżywać”. Dalej: obniżono wiek emerytalny, co go Tusk podwyższył, wyborcy odczuwają poprawę w opiece zdrowotnej. A prezydent na Wykop.pl zapowiedział centra zdrowia dla seniorów. Tylko Andrzej Duda jest gwarantem utrzymania programów społecznych.

A Trzaskowski? Wyborcy mu nie ufają. Są i wyborcy. „Jak wygra, to 500 plus i 300 zł na wyprawki może zniknąć” - mówi pani. I znowu Duda: „Ja chcę Polski plus!”. A to nie koniec. Bo nie tylko świadczenia, ale też obniżka podatków. A to nie koniec, bo jeszcze ulgi podatkowe dla artystów. A tymczasem Trzaskowski… Sprzeciwia się ambitnemu projektowi Centralnego Portu Komunikacyjnego. A Duda chce rozwoju.

Punkt dla Wiadomości. Laurka dla prezydenta, trochę topornie zmontowana.

2. Prezydent Duda u górników

Fakty TVN: Śląska opcja niemiecka

Trzaskowski na finiszu kampanii w Rzeszowie i w Zamościu, na terenach przychylnych PiS. Duda na Śląsku, też u górników, ale zaskakująco mało o Śląsku. Reporter próbuje pytać prezydenta o węgiel i inne śląskie wyzwania. Prezydent nie odpowiada, tłum zagłusza. „Odchodzimy od węgla?”. Odpowiada wiceminister Michał Wójcik: „Jak to mówią górnicy, kamienia nie będziemy wydobywać”.

Wtem. „Czy problemem Śląska jest opcja niemiecka?”. Wójcik: „Przez 4 lata Śląsk wiele dostał”. Jarosław Kaczyński z archiwum mówi o RAŚ, która może być ukrytą opcją niemiecką. Reporter: „Minęło 9 lat, a opcja niemiecka jest obecna w kampanii”. Duda w Wieliczce: „Trzeba popatrzeć, kto II wojnę wywołał i tam skierować roszczenia”. Duda w Olkuszu: „Stabilność, a nie zawierucha i trzaski”. Słyszymy o „zaskakującym oświadczeniu Dudy”: „Żeby sądy stały się sprawiedliwe”.

Głos z offu: „Po 5 latach prezydent nie jest zadowolony z sądów”. Generalnie, montaż górnictwa z opcją niemiecką w stylu Wiadomości.

Zobacz koniecznie

Wiadomości TVP: Duda z górnikami, a kandydat elit znów zmienił maskę

„Andrzej Duda skoro świt odwiedził Górny Śląsk. Był czas na zdjęcia i bardziej oficjalne chwile”. Beata Szydło, sennym głosem: „Prezydent docenia Śląsk”. Akcja! W Rybniku Ślązacy mają dobrą pamięć. „Pracowałbym 2 lata dłużej, gdyby nie wiek emerytalny”, „Wspaniale, że prezydent do górników przemawia!”.

Reporter zauważa, że „Ślązacy nie zapomną pacyfikacji kopalni za PO”. Bieńkowska z nagrań kelnerskich: „Ministerstwo gospodarki miało w dupie górnictwo przez 7 lat i pierdyknęło”. Rząd PO nic nie zrobił dla Śląska, a mimo to Trzaskowski próbuje zdobyć głosy Ślązaków. Cieszy się, że ma żonę z Rybnika. „Mnie nie przekona” - mówi pani.

Reporter podkreśla, że Trzaskowski to tożsamościowy kameleon. Jak startował w Krakowie, to miał krakowskie trzy pokolenia. Warszawa? Urodzony na Powiślu. Śląsk: Niech wszyscy wiedzą, jak ważny jest Śląsk. Piotr Grzybowski z „Niedzieli”: „Trzaskowski jest przemalowany”. I jego propozycje: karta LGBT na przykład. Zaloty do Konfederacji, a przecież mówił o faszyzmie. Marzena Nykiel z „Sieci”: „Trzeba odświeżyć pamięć”.

Głos z offu: „Bo decyzji i poglądów nie zmienią żadne kampanijne zapewnienia”. Groch z kapustą. Miało być o Dudzie, jest nagonka na Trzaskowskiego. I tak przez prawie pół godziny.

3. Co robi Trzaskowski

Fakty TVP: Trzaskowski się nie poddaje, mobilizuje wyborców Hołowni

Trzaskowski: „Polska sprawiedliwa, samorządna, obywatelska”. Mówi, że 500 plus jest bezpieczne. Głos z offu: „Prezydent wszystkich patrzy na ręce władzy”. Trzaskowski stawia na mobilizację swojego elektoratu i reszty opozycji. Młodzi ludzie: „Jest zagrożenie dla wolności mediów”. Pierwszy raz głosują. Poseł Nitras mówi, że śląskie i łódzkie kluczowe.

Trzaskowski w Gorzowie. Dialog na ulicy. „Trzaskowski nasz”. „A gdzie! Trzaskowski idiota”. „A Duda chce polskie, a kupują ruski węgiel”. Hołownia: „Jak nie pójdziemy na wybory, to mogą być ostatnie wybory w naszym życiu”. Kandydat KO walczy o poparcie SLD i PSL. Są wyborcy Konfederacji, generalnie Trzaskowski na plus. Są badania: Polacy wolą pierwszą damę, która zabiera głos, a nie wciąż milczy.

Jest przychylność, ale dyskretna.

Wiadomości TVP: Trzaskowski poleciał do Brazylii

Trzaskowski poleciał do Sao Paulo. Przemawiał 3 minuty, a podróż kosztowała 60 tys. zł. Spał w luksusowym hotelu, leciał biznes klasą. Marek Król: „To było najdroższe wystąpienie na świecie”. Kiedy? Teraz? Nie, 6 lat temu, jak był ministrem.

Głos z offu: „W Brazylii towarzyszyła mu Joanna Popielawska, znajoma, którą zna od 2005 roku. Za jej podróż Polacy zapłacili 16 tys. zł”. Pachnie insynuacją: „Co robiła w Sao Paulo? Pomagała przemawiać? Brak odpowiedzi”. Wiceminister Szynkowski vel Sęk: „Nie ma śladu w MSZ, co wyszło z tego spotkania”. Jest szalejący reporter TVP, który goni za Trzaskowskim. Są ludzkie dramaty, znowu przepychanka z Nitrasem. I głos reportera, niczym głos Filippidesa wysłanego z Maratonu do Aten: „Kim jest współpracownica, z którą pan pojechał?”.

„Samba Trzaskowskiego to nie jedyna luksusowa wyprawa za czasów rządów PO”. Bo podróż życia do Peru odbył Donald Tusk. Ale on, w odróżnieniu od Trzaskowskiego zabrał żonę. Poważnie.

Znowu Bieńkowska. I że politycy PO jadali w luksusowych restauracjach, płacili kartami za damską bieliznę i Tuskowi kupowano cygara. A wszystko za nasze.

Miłosz Manasterski: „Trzaskowskiemu nie chciało się przyjechać do Końskich, a chciało się do Sao Paulo”. I puenta: „To pogarda dla zwykłych Polaków z prowincji, którzy pozbawili Trzaskowskiego i jego kolegów władzy.

Odgrzanie podróży Trzaskowskiego sprzed 6 lat dość kuriozalne, ale insynuowanie, że współpracownica, a nie żona… Naprawdę, przyciężkawy klimat.

4. Duda to, Trzaskowski tamto

Fakty TVN: Duda, ręce precz od ludowców

Duda chce tworzyć koalicję polskich spraw. Z PSL i Konfederacją. Po 5 latach w Pałacu. Duda: „Spotkajmy się po 12 lipca, porozmawiajmy”. Bosak na to: „Rozmawiać warto, ale nie wiem, czy Duda odnowi mandat, przez 5 lat nie chciał”. Kosiniak-Kamysz: „To chęć wciągnięcia nas w kampanię Dudy”. Trzaskowski: „Po 5 latach prezydent obudził się ze snu zimowego”.

Hołownia mówi, że… słyszał o takim pomyśle: koalicja PiS z PSL, by odzyskać Senat i zdobyć część samorządów. Głos z offu: „Ale Duda tym apelem nie przekonuje”. Niezawodna posłanka Mazurek z archiwum: „PSL powinien być wyeliminowany z życia publicznego”. Kosiniak woli Trzaskowskiego. Jest poparcie ludzie rolnictwa: Mojzesowicz i syn Leppera. Puenta: „Czyny nie słowa”.

Takie tam… bez emocji.

Wiadomości TVP: A Trzaskowski poleciał do Brazylii, część II

Emocje są tu. Tu one są. Jak rządziła PO to miliardy z budżetu szły do mafii vatowskich, a Trzaskowski negocjował przyjęcie uchodźców. I jako wiceminister cyfryzacji poleciał do Brazylii. Serio. Po raz drugi Brazylia.

Miliardy z budżetu do mafii – żeby widzowie zapamiętali. A Trzaskowski był wtedy wiceministrem. Teraz obiecuje na szpitale, a Arłukowicz u Sowy mówi, żeby zamykać. Jak Obama mówił o polskich obozach śmierci, to Trzaskowski siedział cicho. Jak rolnicy bronili polskiej ziemi, to siedział cicho. I jak strzelano do górników, to też. Zero szacunku do polskiej pracy, gdy prywatyzowano spółki skarby państwa. Minister Ziobro znowu refren o mafii vatowskiej. I jeszcze uchodźcy.

Puenta: To wszystko odwróciło Prawo i Sprawiedliwość.

2 miliardy złotych, proszę Państwa. Na takie coś.

5. Jeszcze więcej kampanii

Fakty TVN: Gdzie jest Kaczyński?

Na Nowogrodzkiej. Tyle. A Duda przegrał wśród młodych wyborców, więc teraz zabiega. Przyznaje, że grał w gry wideo. Prezydent odwiedza miejsca, w których miał gorsze poparcie w I turze. Wrocław, Katowice… Przypadkiem też nie jest, że stał się przeciwnikiem szczepień obowiązkowych. Są szczepionki, jest ułaskawiony pedofil. Badania: 69 procent przeciwko aktom łaski wobec takich.

Na koniec Duda na Podkarpaciu. Tam miał wynik rekordowy.

Groch z kapustą. I podpucha z Kaczyńskim.

Wiadomości TVP: Trzaskowski i żż: żydowskie żądania

„Czy Trzaskowski spełni żydowskie żądania?” - atakuje paskowy. Trzaskowski na to: „Sprawa zbyt poważna, by mówić w kampanii”. Głos z offu: „Trzaskowski kluczy, bo straciłby poparcie”. Lisicki: „Kluczy, ucieka. Że Polska nie chce płacić za roszczenia...”. Cięcie.

Trzaskowski kilka lat temu przyznał, że jest gotów rozmawiać z organizacjami żydowskimi. A Duda mówi jasno: „System działa prosto. Nie ma spadkobierców, państwo przejmuje własność. Nie ma wyjątków”. Trzaskowski lubi Grossa, który uważa, że Polacy zamordowali więcej Żydów niż Niemców. Prof. Wiesław Wysocki: „To ociera się o zdradę, zaprzeczył odpowiedzialności Niemców za zbrodnie”. Duda prostuje Trzaskowskiego: „To jest polska godność, mówienie kto był zdrajcą, a kto bohaterem”.

Puenta: W tym kontekście zrozumiałe wsparcie z Niemiec dla Trzaskowskiego. 12 lipca Polacy zadecydują, czy wolą politykę polską, czy proniemiecką.

Co tu komentować… Na Woronicza jest dziś Marzec 1968. Albo lepiej.

Nie przeocz

Ponadto w TVN:

- Wyrok dla kierowcy Seicento, który zderzył się z całym aparatem państwa po zderzeniu z rządową kolumną. Wydano wyrok od razu.

- Walka o frekwencje w samorządach. W Białymstoku losują smartfony. W Koszalinie dają radom osiedli. W Poznaniu sadzą drzewa, w Jeleniej Górze chcą budować skate park, jak będzie rekord. I gwiazdy internetu zachęcają. Rozpoznałem Joannę Muchę, resztę średnio.

Ponadto w TVP:

- Kierowca seicento winny, ale sąd odstąpił od wymierzenia kary

- Narkomani prowadzą autobusy w Warszawie. Miasto nie sprawuje odpowiedniego nadzoru, a Trzaskowski na urlopie. I jeszcze raz, dobitniej: „W Warszawie kierowcy biorą narkotyki i prowadzą autobusy”. Mieszkańcy: „Nie może tak być”. Politycy KO bronili kierowcy, a ten się przyznał. W dodatku ta firma transportowa była niemiecka. Warszawa ukrywa niewygodne informacje. Zresztą, urząd finansował testy, żeby sprawdzać, czy narkotyki są dobrej jakości. I uwaga! Halo Rybnik. W Rybniku z kolei skontrolowano autobusy i połowie zatrzymano dowody rejestracyjne. Przewoźnicy nie dbali o bezpieczeństwo ludzi. Kto rządzi w Rybniku? Piotr Kuczera z PO. Kto jutro będzie w Rybniku? Trzaskowski.
Przypadek?

- Seniorzy się nie boją wyborów i głosują bez kolejki. Minister Szumowski: „Bezpieczniej niż w sklepie”. Pani: „Ciach, ciach, zrobię krzyżyk i buziaczki”.

- Skandal. Z fundacji wykluczono kobietę po amputacji, która poparła Dudę. Ale nie wiadomo w sumie, o co poszło, bo cały materiał, że Trzaskowski dba o bogatych, a Duda o wszystkich. Ponad połowa Polaków uważa, że gwarantem wszystkiego co dobre jest prezydent Duda. A Trzaskowski to pójście w nieznane.

- Potem jeszcze prezydent Duda jako gość Wiadomości. Prowadzi oczywiście Danuta Holecka. Najlepsze pytanie: "Co zrobić żeby to pan wygrał?".

Podsumowując jednym zdaniem bez przymiotników: oba serwisy w większości o Trzaskowskim.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie