Fakty TVN i Wiadomości TVP: "Gdzie jest Kaczyński" i "opcja niemiecka" vs. "Trzaskowski poleciał bez żony" i "wspiera żydowskie roszczenia"

Marcin Zasada
Marcin Zasada
Są w życiu poważne wybory. Dobro czy zło. Duda czy Trzaskowski. Kawa czy herbata. Polonia Bytom czy Szombierki Bytom. Obejrzałem dziś „Fakty” TVN i „Wiadomości” TVP. Państwo sami wybiorą, co wolą.

Dwa najważniejsze serwisy informacyjne w Polsce, jeden dzień przed ciszą wyborczą. Trzy dni przed drugą turą wyborów prezydenckich. Godzina niesamowitych zjawisk. Oto relacja porównawcza z tego, jak obie telewizje relacjonują kampanię na jej finiszu. Po kolei:

1. Kampania na żywo

Fakty TVN: Kampania Trzaskowskiego

Kandydat KO walczy tam, gdzie przegrywał w I turze. Na przykład w Raciążu. Generalnie płaci za zaniedbania PO. Mieszkaniec: „On dzieciom zabierze to, co dał Duda”. Trzaskowski próbuje dotrzeć do nieprzekonanych, myśli o przyszłości. Reporter: „Rozumie niechęć, ale chce budować wspólnotę”.

Trzaskowski oskarża rząd, że angażuje się, za publiczne pieniądze, w kampanię prezydencką Dudy. Głos z offu: „Duda ma poparcie rządu, a Trzaskowski samorządów”. Do głosowania na Trzaskowskiego namawia prezydent Gdyni, nastrojowa muzyka. Trzaskowski: „Władza nie znosi wszystkiego, co samodzielne, a to samorządy”. Z offu: „Trzaskowski zamyka kampanię marzeniem o innej, nowej Polsce. Z taką wizją wspólnoty przyjechał do Ciechanowa”. Przestrzega przed monopolem jednej partii.

Generalnie jest przechył, ale z umiarem.

Wiadomości TVP: Kampania Dudy

Śpiewają dzieci. Stawka tych wyborów to przyszłość polskiej rodziny. Duda: „Czy polska rodzina nadal będzie na pierwszym miejscu”. Duda pomógł, jak rodziny potrzebowały, a PO nie wierzyła w 500 plus. Głos reportera: „Poprzednie rządy zaciskały pasa, wyciekały miliony...”. Obrazek: podśmiechuje się wierchuszka PO. Rostowski i Tusk z archiwum: „Nie ma pieniędzy”.

Nie ma pieniędzy, a prezydent obietnicę spełnił. Ubóstwo się skurczyło. A 500 plus to nie jedyny program społeczny. Bo było też na pomoce szkolne, bo seniorzy dostali 13. i 14. emeryturę. Starsza pani: „Po naszych zmaganiach z komuną zaczynamy odżywać”. Dalej: obniżono wiek emerytalny, co go Tusk podwyższył, wyborcy odczuwają poprawę w opiece zdrowotnej. A prezydent na Wykop.pl zapowiedział centra zdrowia dla seniorów. Tylko Andrzej Duda jest gwarantem utrzymania programów społecznych.

A Trzaskowski? Wyborcy mu nie ufają. Są i wyborcy. „Jak wygra, to 500 plus i 300 zł na wyprawki może zniknąć” - mówi pani. I znowu Duda: „Ja chcę Polski plus!”. A to nie koniec. Bo nie tylko świadczenia, ale też obniżka podatków. A to nie koniec, bo jeszcze ulgi podatkowe dla artystów. A tymczasem Trzaskowski… Sprzeciwia się ambitnemu projektowi Centralnego Portu Komunikacyjnego. A Duda chce rozwoju.

Punkt dla Wiadomości. Laurka dla prezydenta, trochę topornie zmontowana.

2. Prezydent Duda u górników

Fakty TVN: Śląska opcja niemiecka

Trzaskowski na finiszu kampanii w Rzeszowie i w Zamościu, na terenach przychylnych PiS. Duda na Śląsku, też u górników, ale zaskakująco mało o Śląsku. Reporter próbuje pytać prezydenta o węgiel i inne śląskie wyzwania. Prezydent nie odpowiada, tłum zagłusza. „Odchodzimy od węgla?”. Odpowiada wiceminister Michał Wójcik: „Jak to mówią górnicy, kamienia nie będziemy wydobywać”.

Wtem. „Czy problemem Śląska jest opcja niemiecka?”. Wójcik: „Przez 4 lata Śląsk wiele dostał”. Jarosław Kaczyński z archiwum mówi o RAŚ, która może być ukrytą opcją niemiecką. Reporter: „Minęło 9 lat, a opcja niemiecka jest obecna w kampanii”. Duda w Wieliczce: „Trzeba popatrzeć, kto II wojnę wywołał i tam skierować roszczenia”. Duda w Olkuszu: „Stabilność, a nie zawierucha i trzaski”. Słyszymy o „zaskakującym oświadczeniu Dudy”: „Żeby sądy stały się sprawiedliwe”.

Głos z offu: „Po 5 latach prezydent nie jest zadowolony z sądów”. Generalnie, montaż górnictwa z opcją niemiecką w stylu Wiadomości.

Zobacz koniecznie

Wiadomości TVP: Duda z górnikami, a kandydat elit znów zmienił maskę

„Andrzej Duda skoro świt odwiedził Górny Śląsk. Był czas na zdjęcia i bardziej oficjalne chwile”. Beata Szydło, sennym głosem: „Prezydent docenia Śląsk”. Akcja! W Rybniku Ślązacy mają dobrą pamięć. „Pracowałbym 2 lata dłużej, gdyby nie wiek emerytalny”, „Wspaniale, że prezydent do górników przemawia!”.

Reporter zauważa, że „Ślązacy nie zapomną pacyfikacji kopalni za PO”. Bieńkowska z nagrań kelnerskich: „Ministerstwo gospodarki miało w dupie górnictwo przez 7 lat i pierdyknęło”. Rząd PO nic nie zrobił dla Śląska, a mimo to Trzaskowski próbuje zdobyć głosy Ślązaków. Cieszy się, że ma żonę z Rybnika. „Mnie nie przekona” - mówi pani.

Reporter podkreśla, że Trzaskowski to tożsamościowy kameleon. Jak startował w Krakowie, to miał krakowskie trzy pokolenia. Warszawa? Urodzony na Powiślu. Śląsk: Niech wszyscy wiedzą, jak ważny jest Śląsk. Piotr Grzybowski z „Niedzieli”: „Trzaskowski jest przemalowany”. I jego propozycje: karta LGBT na przykład. Zaloty do Konfederacji, a przecież mówił o faszyzmie. Marzena Nykiel z „Sieci”: „Trzeba odświeżyć pamięć”.

Głos z offu: „Bo decyzji i poglądów nie zmienią żadne kampanijne zapewnienia”. Groch z kapustą. Miało być o Dudzie, jest nagonka na Trzaskowskiego. I tak przez prawie pół godziny.

3. Co robi Trzaskowski

Fakty TVP: Trzaskowski się nie poddaje, mobilizuje wyborców Hołowni

Trzaskowski: „Polska sprawiedliwa, samorządna, obywatelska”. Mówi, że 500 plus jest bezpieczne. Głos z offu: „Prezydent wszystkich patrzy na ręce władzy”. Trzaskowski stawia na mobilizację swojego elektoratu i reszty opozycji. Młodzi ludzie: „Jest zagrożenie dla wolności mediów”. Pierwszy raz głosują. Poseł Nitras mówi, że śląskie i łódzkie kluczowe.

Trzaskowski w Gorzowie. Dialog na ulicy. „Trzaskowski nasz”. „A gdzie! Trzaskowski idiota”. „A Duda chce polskie, a kupują ruski węgiel”. Hołownia: „Jak nie pójdziemy na wybory, to mogą być ostatnie wybory w naszym życiu”. Kandydat KO walczy o poparcie SLD i PSL. Są wyborcy Konfederacji, generalnie Trzaskowski na plus. Są badania: Polacy wolą pierwszą damę, która zabiera głos, a nie wciąż milczy.

Jest przychylność, ale dyskretna.

Wiadomości TVP: Trzaskowski poleciał do Brazylii

Trzaskowski poleciał do Sao Paulo. Przemawiał 3 minuty, a podróż kosztowała 60 tys. zł. Spał w luksusowym hotelu, leciał biznes klasą. Marek Król: „To było najdroższe wystąpienie na świecie”. Kiedy? Teraz? Nie, 6 lat temu, jak był ministrem.

Głos z offu: „W Brazylii towarzyszyła mu Joanna Popielawska, znajoma, którą zna od 2005 roku. Za jej podróż Polacy zapłacili 16 tys. zł”. Pachnie insynuacją: „Co robiła w Sao Paulo? Pomagała przemawiać? Brak odpowiedzi”. Wiceminister Szynkowski vel Sęk: „Nie ma śladu w MSZ, co wyszło z tego spotkania”. Jest szalejący reporter TVP, który goni za Trzaskowskim. Są ludzkie dramaty, znowu przepychanka z Nitrasem. I głos reportera, niczym głos Filippidesa wysłanego z Maratonu do Aten: „Kim jest współpracownica, z którą pan pojechał?”.

„Samba Trzaskowskiego to nie jedyna luksusowa wyprawa za czasów rządów PO”. Bo podróż życia do Peru odbył Donald Tusk. Ale on, w odróżnieniu od Trzaskowskiego zabrał żonę. Poważnie.

Znowu Bieńkowska. I że politycy PO jadali w luksusowych restauracjach, płacili kartami za damską bieliznę i Tuskowi kupowano cygara. A wszystko za nasze.

Miłosz Manasterski: „Trzaskowskiemu nie chciało się przyjechać do Końskich, a chciało się do Sao Paulo”. I puenta: „To pogarda dla zwykłych Polaków z prowincji, którzy pozbawili Trzaskowskiego i jego kolegów władzy.

Odgrzanie podróży Trzaskowskiego sprzed 6 lat dość kuriozalne, ale insynuowanie, że współpracownica, a nie żona… Naprawdę, przyciężkawy klimat.

4. Duda to, Trzaskowski tamto

Fakty TVN: Duda, ręce precz od ludowców

Duda chce tworzyć koalicję polskich spraw. Z PSL i Konfederacją. Po 5 latach w Pałacu. Duda: „Spotkajmy się po 12 lipca, porozmawiajmy”. Bosak na to: „Rozmawiać warto, ale nie wiem, czy Duda odnowi mandat, przez 5 lat nie chciał”. Kosiniak-Kamysz: „To chęć wciągnięcia nas w kampanię Dudy”. Trzaskowski: „Po 5 latach prezydent obudził się ze snu zimowego”.

Hołownia mówi, że… słyszał o takim pomyśle: koalicja PiS z PSL, by odzyskać Senat i zdobyć część samorządów. Głos z offu: „Ale Duda tym apelem nie przekonuje”. Niezawodna posłanka Mazurek z archiwum: „PSL powinien być wyeliminowany z życia publicznego”. Kosiniak woli Trzaskowskiego. Jest poparcie ludzie rolnictwa: Mojzesowicz i syn Leppera. Puenta: „Czyny nie słowa”.

Takie tam… bez emocji.

Wiadomości TVP: A Trzaskowski poleciał do Brazylii, część II

Emocje są tu. Tu one są. Jak rządziła PO to miliardy z budżetu szły do mafii vatowskich, a Trzaskowski negocjował przyjęcie uchodźców. I jako wiceminister cyfryzacji poleciał do Brazylii. Serio. Po raz drugi Brazylia.

Miliardy z budżetu do mafii – żeby widzowie zapamiętali. A Trzaskowski był wtedy wiceministrem. Teraz obiecuje na szpitale, a Arłukowicz u Sowy mówi, żeby zamykać. Jak Obama mówił o polskich obozach śmierci, to Trzaskowski siedział cicho. Jak rolnicy bronili polskiej ziemi, to siedział cicho. I jak strzelano do górników, to też. Zero szacunku do polskiej pracy, gdy prywatyzowano spółki skarby państwa. Minister Ziobro znowu refren o mafii vatowskiej. I jeszcze uchodźcy.

Puenta: To wszystko odwróciło Prawo i Sprawiedliwość.

2 miliardy złotych, proszę Państwa. Na takie coś.

5. Jeszcze więcej kampanii

Fakty TVN: Gdzie jest Kaczyński?

Na Nowogrodzkiej. Tyle. A Duda przegrał wśród młodych wyborców, więc teraz zabiega. Przyznaje, że grał w gry wideo. Prezydent odwiedza miejsca, w których miał gorsze poparcie w I turze. Wrocław, Katowice… Przypadkiem też nie jest, że stał się przeciwnikiem szczepień obowiązkowych. Są szczepionki, jest ułaskawiony pedofil. Badania: 69 procent przeciwko aktom łaski wobec takich.

Na koniec Duda na Podkarpaciu. Tam miał wynik rekordowy.

Groch z kapustą. I podpucha z Kaczyńskim.

Wiadomości TVP: Trzaskowski i żż: żydowskie żądania

„Czy Trzaskowski spełni żydowskie żądania?” - atakuje paskowy. Trzaskowski na to: „Sprawa zbyt poważna, by mówić w kampanii”. Głos z offu: „Trzaskowski kluczy, bo straciłby poparcie”. Lisicki: „Kluczy, ucieka. Że Polska nie chce płacić za roszczenia...”. Cięcie.

Trzaskowski kilka lat temu przyznał, że jest gotów rozmawiać z organizacjami żydowskimi. A Duda mówi jasno: „System działa prosto. Nie ma spadkobierców, państwo przejmuje własność. Nie ma wyjątków”. Trzaskowski lubi Grossa, który uważa, że Polacy zamordowali więcej Żydów niż Niemców. Prof. Wiesław Wysocki: „To ociera się o zdradę, zaprzeczył odpowiedzialności Niemców za zbrodnie”. Duda prostuje Trzaskowskiego: „To jest polska godność, mówienie kto był zdrajcą, a kto bohaterem”.

Puenta: W tym kontekście zrozumiałe wsparcie z Niemiec dla Trzaskowskiego. 12 lipca Polacy zadecydują, czy wolą politykę polską, czy proniemiecką.

Co tu komentować… Na Woronicza jest dziś Marzec 1968. Albo lepiej.

Nie przeocz

Ponadto w TVN:

- Wyrok dla kierowcy Seicento, który zderzył się z całym aparatem państwa po zderzeniu z rządową kolumną. Wydano wyrok od razu.

- Walka o frekwencje w samorządach. W Białymstoku losują smartfony. W Koszalinie dają radom osiedli. W Poznaniu sadzą drzewa, w Jeleniej Górze chcą budować skate park, jak będzie rekord. I gwiazdy internetu zachęcają. Rozpoznałem Joannę Muchę, resztę średnio.

Ponadto w TVP:

- Kierowca seicento winny, ale sąd odstąpił od wymierzenia kary

- Narkomani prowadzą autobusy w Warszawie. Miasto nie sprawuje odpowiedniego nadzoru, a Trzaskowski na urlopie. I jeszcze raz, dobitniej: „W Warszawie kierowcy biorą narkotyki i prowadzą autobusy”. Mieszkańcy: „Nie może tak być”. Politycy KO bronili kierowcy, a ten się przyznał. W dodatku ta firma transportowa była niemiecka. Warszawa ukrywa niewygodne informacje. Zresztą, urząd finansował testy, żeby sprawdzać, czy narkotyki są dobrej jakości. I uwaga! Halo Rybnik. W Rybniku z kolei skontrolowano autobusy i połowie zatrzymano dowody rejestracyjne. Przewoźnicy nie dbali o bezpieczeństwo ludzi. Kto rządzi w Rybniku? Piotr Kuczera z PO. Kto jutro będzie w Rybniku? Trzaskowski.
Przypadek?

- Seniorzy się nie boją wyborów i głosują bez kolejki. Minister Szumowski: „Bezpieczniej niż w sklepie”. Pani: „Ciach, ciach, zrobię krzyżyk i buziaczki”.

- Skandal. Z fundacji wykluczono kobietę po amputacji, która poparła Dudę. Ale nie wiadomo w sumie, o co poszło, bo cały materiał, że Trzaskowski dba o bogatych, a Duda o wszystkich. Ponad połowa Polaków uważa, że gwarantem wszystkiego co dobre jest prezydent Duda. A Trzaskowski to pójście w nieznane.

- Potem jeszcze prezydent Duda jako gość Wiadomości. Prowadzi oczywiście Danuta Holecka. Najlepsze pytanie: "Co zrobić żeby to pan wygrał?".

Podsumowując jednym zdaniem bez przymiotników: oba serwisy w większości o Trzaskowskim.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie