Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fałszywi policjanci z Gliwic złapani przez będzińskich mundurowych. Przestępcy okradali seniorów. Jedna z kobiet straciła 34 tysiące zł

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Będzińscy mundurowi zatrzymali dwóch mieszkańców Gliwic, podających się za policjantówZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Będzińscy mundurowi zatrzymali dwóch mieszkańców Gliwic, podających się za policjantówZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KPP Będzin
Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy okradali swoje ofiary metodą "na policjanta". Jedna z mieszkanek Będzina straciła ponad 34 tysiące złotych. Jak ustalili mundurowi, kolejne obrabowane osoby straciły łącznie blisko 250 tysięcy złotych. Będziński sąd zastosował wobec podejrzanych trzymiesięczny areszt, sprawa jest rozwojowa.

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Będzinie prowadzą postępowanie dotyczące oszustwa metodą „na policjanta”. Ustalili, że w przestępczym procederze brało udział co najmniej dwóch mężczyzn, których udało się wytropić. Na początku lutego mundurowi otrzymali informację o oszustwie 79-letniej mieszkanki Będzina, która w jednej chwili straciła ponad 34 tysiące złotych.

- Zaangażowani policjanci pionu kryminalnego i prewencji przeszli do działania. Praca operacyjna oraz zabezpieczony monitoring na terenie miasta doprowadził mundurowych do mieszkańców Gliwic. Najpierw policjanci zatrzymali 43-latka, a następnie trzy dni później kolejny 18-letni mieszkaniec Gliwic trafił do policyjnej celi - relacjonują będzińscy policjanci.

Oszuści dzwonili do osób starszych, podając się za funkcjonariuszy policji, a następnie informowali, że ktoś próbował dokonać ataku na ich konto bankowe. Kolejno prosili o szybką wypłatę pieniędzy, aby je dobrze zabezpieczyć przed pozorowanymi przestępcami. Następnie we wskazanych miejscach odbierali pieniądze.

Policjanci ustalili, że mieszkanka Będzina nie była jedyną ofiarą przestępczej działalności działających w porozumieniu mężczyzn. Kolejne oszukane osoby straciły łącznie blisko 250 tysięcy złotych. Kryminalni zabezpieczyli kilka telefonów, które posiadał przy sobie 18-latek, pieniądze, sejf oraz tablice rejestracyjne. Na wniosek śledczych i prokuratora będziński sąd aresztował gliwiczan na okres trzech miesięcy, sprawa jest rozwojowa. Podejrzanym grozi nawet 8 lat więzienia.

Nie przeocz

Policja przypomina:

  • policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
  • policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
  • nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
  • po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj policję.

Policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera