Fałszywy ksiądz z domu pomocy w Zgierzu prowadził dom strachu w Lelowie. Ma wyrok

Grażyna Kuźnik
Prokuratura udowodniła Markowi N. przypadki znęcania się nad swoimi podopiecznymi. Ciąży na nim wyrok sądowy.
Prokuratura udowodniła Markowi N. przypadki znęcania się nad swoimi podopiecznymi. Ciąży na nim wyrok sądowy. Jarosław Kosmatka
Udostępnij:
Fałszywy ksiądz starokatolicki Marek N. który prowadził „wykańczalnię” dla seniorów w Zgierzu, jest bardzo dobrze znany w woj. śląskim. Sąd Okręgowy w Częstochowie 28 października br. ma rozpatrywać apelację Marka N, który wcześniej został skazany na dwa lata w zawieszaniu za znęcanie się nad podopiecznymi przytułku w Lelowie. Ośrodek nazywano „domem strachu”.

Fałszywy ksiądz starokatolicki Marek N. który prowadził „wykańczalnię” dla seniorów w Zgierzu, jest bardzo dobrze znany w woj. śląskim. Sąd Okręgowym w Częstochowie 28 października br. ma rozpatrywać apelację Marka N, który wcześniej został skazany na dwa lata w zawieszaniu za znęcanie się nad podopiecznymi przytułka w Lelowie. Ośrodek nazywano „domem strachu”.

Zgierska prokuratura od 12 października br. bada przyczyny śmierci co najmniej sześciu pensjonariuszy domu opieki Marka N.. Być może starsze osoby zmarły z powodu skrajnego zaniedbania, w ośrodku były narażone na utratę zdrowia i życia. O pomysłach na wykorzystanie bezradnych ofiar i znęcaniu się nad nimi przez Marka N. piszemy już od kilkunastu lat, bez skutku. Nadal zakładał kolejne nielegalne ośrodki dla seniorów, gdzie ich maltretował i wykorzystywał finansowo. Sądy go za to skazywały, co nie przeszkadzało mu działać dalej.

Nowym domom dawał różne szyldy, a ich nazwy robiły wrażenie na urzędnikach, podobnie jak sutanna starokatolickiego duchownego.

Zgierski ośrodek Marek N. nazwał Domem Schronienia Samotnych, Starszych, Potrzebujących oraz Samotnej Matki. Wcześniej w Częstochowie założył Stowarzyszenie Chleba i Życia z domem w pobliskim Olsztynie. W Lelowie Dom dla Ludzi Bezdomnych, Starszych i Samotnych Braci św. Alberta. W Działach Czarnowskich w woj. mazowieckim otworzył Dom Opieki im. Jana Pawła II, chociaż Kościół starokatolicki nie uznaje władzy papieskiej.

Można pogubić się w pomysłach Marka N., bo tworzył fundacje, stowarzyszenia i prywatne firmy. Ale wszystko sprowadzało się do tego, żeby namierzyć staruszków, uwięzić ich w ośrodku, zabrać im pieniądze i dobytek. Potem mogą umrzeć.Marek N., udawał księdza starokatolickiego, ale nie przyjął diakonatu. To oznacza, że jest subdiakonem czyli tylko pomocnikiem. Może ubierać biskupa, trzymać jego księgi używane podczas służby i nosić potrzebne rzeczy. Ale Marek N. odprawiał nabożeństwa i wiele osób brało go za księdza katolickiego. Nosił sutannę i wrażenia nie prostował. W rzeczywistości ma wykształcenie zawodowe.

Za znęcanie się nad pensjonariuszkami w ośrodku w Olsztynie (woj. śląskie), który założył jeszcze w latach 90. XX wieku, Marek N. został skazany na półtora roku Jedna z seniorek twierdziła, że Marek N. porwał ją, uwięził i zabrał jej wszystkie oszczędności oraz dokumenty. Druga samotna kobieta również poskarżyła się, że wywiózł ją siłą do domu opieki, gdzie pozbawił dobytku i zdrowia. Kara za te czyny była niska, bo Marek N. przedstawił sądowi dokumenty o swoim upośledzeniu intelektualnym.
BICIE, TORTURY, WIĄZANIE - TO POWSZEDNI DZIEŃ W DOMU STRACHÓW. CZYTAJ NA STR. 2

Marek N. ma to do siebie, że zupełnie nie przejmuje się sądami. Czym prędzej założył Fundację Braci św. Alberta Dom dla Ludzi Bezdomnych, Starszych i Samotnych, zaraz otworzył ośrodek w Białej Wielkiej koło Lelowa. Podopiecznych szukał między innymi w szpitalach, a w czasie kolejnego procesu wyszło na jaw, że szpitale chętnie go protegowały.

Red. „Dziennika Zachodniego” Marcin Twaróg tak w 2004 roku pisał o działalności Marka N: ”Wyzywał ludzi od idiotów i nierobów, bił po plecach i głowie, przywiązywał sznurem do krzeseł, trzymał na mrozie. Świadek twierdził, że jednej ze starszych kobiet nadał przezwisko Wiagra i mówił, tak cię wyruchali, że nie możesz moczu utrzymać. To tylko niektóre zarzuty prokuratorskie. Akt oskarżenia przeciwko Markowi N., kierownikowi ośrodka w Białej Wielkiej w gminie Lelów i prezesowi Stowarzyszenia Św. Brata Alberta w jednej osobie wpłynął do Sądu Rejonowego w Myszkowie. Prokuratura postawiła mu trzy zarzuty, z których najpoważniejszy dotyczy znęcania się psychicznego i fizycznego nad dziesięcioma pensjonariuszami.”
Prokurator rejonowy w Myszkowie Marian Wróbel powiedział wtedy: - Do tego człowieka w ogóle nie dociera, że robił coś złego bezbronnym staruszkom. Nie przyjmuje żadnych argumentów, nie wykazuje skruchy.

Warunki w ośrodku były skandaliczne. Tłok, brak higieny, ludzie spali na materacach rozkładanych na ziemi w korytarzach i stołówce. Marek N. wprowadził taki regulamin - za chodzenie po trawniku kara walnięcia po głowie lub po uszach. Kto w ogóle za dużo spaceruje, będzie przywiązany do krzesła. Pyskaci posiedzą na mrozie, aż odmrożą sobie nogi.

Jeden ze świadków mówił:”Podobno praktyki kierownika doprowadziły do śmierci mężczyzny z rakiem krtani. Został wyciągnięty na podwórko, umyty i spłukany wodą z węża ogrodowego. Parę godzin po tym umarł.”

Dziennikarz chciał odwiedzić pensjonariuszy, ale nie został wpuszczony. Marek N. nie życzył sobie żadnych rozmów z mediami.
Inspektorom Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego udało się jednak przeprowadzić wtedy kontrolę. Stwierdzili przeludnienie, brak warunków godnego umierania i brak możliwości sprawowania opieki nad pensjonariuszami przez osoby bliskie. Podjęto decyzję o wykreśleniu ośrodka z listy niepublicznych ZOZ-ów.

Sprawa w sądzie ciągnęła się, ostatecznie w 2007 roku Sąd Okręgowy w Częstochowie prawomocnie skazał Marka N. na półtora roku więzienia na trzy lata w zawieszeniu, a także na pięcioletni zakaz pełnienia funkcji w organizacjach i stowarzyszeniach, które zajmują się się działalnością opiekuńczą.

Ale co z tego? Marek N. nie tylko dalej prowadził przytułek koło Lelowa, ale jeszcze założył nowy w woj. mazowieckim i kolejny w Zgierzu. Nie wiadomo, dlaczego mu na to pozwolono. Zwyczajów nie zmienił, starsi ludzie nadal byli bici i maltretowani.

Sprawa Lelowa ponownie trafiła do sądu, wyrok zapadł w 2016 roku. Mimo recydywy, Marek N. otrzymał karę pół roku więzienia w zawieszeniu i grzywnę w wysokości 700 zł. Udawał biednego i koszt obrony z urzędu wyniósł dwa razy tyle, ile zasądzona grzywna. Skazany poczuł się jednak niesprawiedliwie potraktowany i odwołał się od tego wyroku. Apelację przewidziano na 28 października br.

Ujawnienie kolejnej afery w ośrodku w Zgierzu pewnie nie pomoże Markowi N. przed sądem. Ale czy jakiś wyrok może wpłynąć na zmianę jego zachowania? Na razie Temida nie umiała go powstrzymać.

*Śląskie jest NAJ... Ciekawe, czy to wiecie ROZWIĄŻCIE QUIZ
*Tragedia w Częstochowie. Para 18-latków zginęła w wypadku
*25 lat więzienia dla Krakowiaka, a on stoi z kamienną twarzą ZDJĘCIA
*Równica bez schroniska? Niestety to koniec
*Zaginął Akadiusz Burak. Chłopaka szuka detektyw Rutkowski

Wideo

Komentarze 23

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kosmitka
W dniu 18.10.2016 o 20:11, Slawek napisał:

Lepiej zadaj sobie pytanie gdzie byly rodziny tych staruszkow

 

Rodziny?

Czyli kto, Szanowny Ziemianinie?

S
Slawek
W dniu 18.10.2016 o 14:51, Kosmitka napisał:

Zdaniem Kosmitów, przypadek Marka N. jest dowodem, że urzędy czy organy państwowe, zaczynając od ministra zdrowia i opieki socjalnej, poprzez wojewodów, prokuraturę, sądy, policję itd, których zadaniem powinna być opieka nad obywatelami Polski, zawodzą na wszystkich odcinkach.Wszystkich! Jak to jest możliwe, że istnieją domy opieki, które nie są nigdzie zarejestrowane, których nikt nie kontroluje i nie nadzoruje? Gdzie są te wszystkie organizacje Pro-Life, którym tak rzekomo zależy na każdym życiu ludzkim, na każdym człowieku? Gdzie są te kościoły wszystkich maści, którym tak rzekomo zależy na człowieku - od poczęcia aż do śmierci? Gdzie są ci politycy i działacze tych wszystkich cudacznych organizacji, którzy walczą o jakieś Trybunały Konstytucyjne, jakieś Caracale i inne zupełnie niestotne sprawy, z frazesami na ustach walki o dobro obywateli tego kraju? Jak takie traktowanie człowieka jest możliwe Panie i Panowie z PO, PSL, SLD, PiS w państwie, którym rządzicie od 20 lat?!No jak?!

Lepiej zadaj sobie pytanie gdzie byly rodziny tych staruszkow
K
Kosmitka

Zdaniem Kosmitów, przypadek Marka N. jest dowodem, że urzędy czy organy państwowe, zaczynając od ministra zdrowia i opieki socjalnej, poprzez wojewodów, prokuraturę, sądy, policję itd, których zadaniem powinna być opieka nad obywatelami Polski, zawodzą na wszystkich odcinkach.

Wszystkich!

 

Jak to jest możliwe, że istnieją domy opieki, które nie są nigdzie zarejestrowane, których nikt nie kontroluje i nie nadzoruje?

 

Gdzie są te wszystkie organizacje Pro-Life, którym tak rzekomo zależy na każdym życiu ludzkim, na każdym człowieku?

 

Gdzie są te kościoły wszystkich maści, którym tak rzekomo zależy na człowieku - od poczęcia aż do śmierci?

 

Gdzie są ci politycy i działacze tych wszystkich cudacznych organizacji, którzy walczą o jakieś Trybunały Konstytucyjne, jakieś Caracale i inne zupełnie niestotne sprawy, z frazesami na ustach walki o dobro obywateli tego kraju?

 

Jak takie traktowanie człowieka jest możliwe Panie i Panowie z PO, PSL, SLD, PiS w państwie, którym rządzicie od 20 lat?!

No jak?!

S
Sac.
Wstawiliście zdjęcia nie MARKA N. a biskupa Marka Kordzika. Lepiej usuńcie te zdjęcia, bo za to jest paragraf.
G
Gość
Poza kontrolą, poza zdrowym rozsądkiem, bez zdolności przewidywania skutków swoich decyzji. Ilu ofiar można by uniknąć gdyby nie wasze błędy!!!
D
Dziadek
No a co z Wolicą? Ciekawe, bardzo ciekawe!
M
Małgorzata Konstańczak
każda z nich posługuje się Bogiem, nikt nie pyta co boskość znaczy w ich mniemaniu. Służą komuś lub czemuś. Zawsze sądziłam, że chodzi o uczciwą sprawiedliwość jeśli mówimy o katolicyzmie. Przekonałam się na własnej skórze, że katolicyzm nie ma nic wspólnego z dochodzeniem prostej prawdy. Wymaga zaakceptowania należności dla swojej sekty i nic poza tym. Kiedyś tam moja mama podpisała jakieś kwity u zakonnic, zapytałam tylko o co chodzi. Za zadanie pytania zostałam obwołana duchowo wiedźmą, antychrystem i zostałam skazana na potępienie przez kongregację wiary. Przeżyłam to wszystko. Zadałam tylko jedno pytanie- o co chodzi?W małym miasteczku Wolsztynie i uaktywniłam siły, które nazywam diabłem niereformowalnym. Trzeba taką siłę obśmiać i wyszydzić. Innej możliwości ja nie widzę.
J
Jakub Hubert
specjalnie dla Marka N., tylko tym razem w roli pensjonariusza. Jedynego.
J
Ja
Takie rzeczy - tylko w Polsce. WSTYD !!!!

Tyle się gada po próżnicy o pomocy Państwa dla ludzi starych, niepełnosprawnych, dzieci narodzonych ułomnych i niezdolnych do życia....
A tak to wszystko wygląda w rzeczywistości - niestety.
b
bezportek
Poskakać i pokrzyczeć wokół kija z kitką.
o
obserwator z daleka
No wlasnie dwa wyroki w zawieszeniu a ten oszust i dalej "dzialal " w najlepsze . Takie dzialanie wymiaru sprawiedliwosci wprost zacheca do roznych przekretow i haniebnych czynow !
f
fs
cyt z pamięci - Jestem dowodem na to, że Polska to jest dziki kraj
Y
Yerba
kod cos musi z tym zrobic.
1-2
1-2

szukaj na fb: k.z ns.zz so.lidarn.osc org.ani.stów (z do-PiS-kiem: 2; 3; 4; 5; 6; 7; 8 i 9 z OPUSZCZONYMI KROPKAMI między literami).

Resztę obejmije PiS – lamowska CENZURA!

1-2
k
kelner
Przy obrusie twierdził że wszystko gra i koliduje.
Dodaj ogłoszenie