Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie 2014: Górka Środulska w Sosnowcu czynna od dziś. Sprawdziliśmy, czy jest gotowa [ZDJĘCIA]

Tomasz Szymczyk
Górka Środulska w Sosnowcu
Górka Środulska w Sosnowcu Lucyna Nenow
Zobaczyliśmy, jak pracują armatki naśnieżające sosnowiecki stok. Byliśmy w wypożyczalni sprzętu i wypytaliśmy o system karnetów.

Nie jeżdżę na nartach. Wolę rower. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Biała Górka Środulska to jednak miły widok i zapowiedź tłumów w tym miejscu. Tak naprawdę jednak sosnowiczan można w tym miejscu spotkać przez cały rok, bo Górka to jedno z najpopularniejszych miejsc spędzania wolnego czasu w stolicy Zagłębia. Na Górce są trzy wyciągi, wypożyczalnia nart i kawiarnia. To jeden z dwóch miejskich stoków w regionie.

GDZIE JEŹDZIĆ NA NARTACH? KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO SERWISU NARCIARSKIEGO DZIENNIKA ZACHODNIEGO:
http://www.dziennikzachodni.pl/nanarty

Jest śnieg czy go nie ma?

Górkę Środulską odwiedzam tuż po wtorkowych opadach śniegu. Przychodzę od strony dzielnicy Zagórze. Brodzę w białym puchu, choć widzę, że tak naprawdę nie ma go za dużo. Ledwie kilka centymetrów to o wiele za mało, by na stok można było wpuścić miłośników białego szaleństwa. Nawet 50-centymetrowa warstwa śniegu po przejechaniu ratraka kurczy się do 10 centymetrów i - jak mówią pracownicy - spod gąsienic wyskakuje czekolada. Nadzieję dają jednak pracujące pełną parą armatki śnieżne. Co ciekawe, mogą pracować bez przerwy.

ZOBACZ TAKŻE:
Ferie zimowe 2014: Lodowiska i ślizgawki w woj. śląskim [ZDJĘCIA, CENY BILETÓW, GODZINY OTWARCIA]

To już druga próba naśnieżania w tym sezonie. Armatki pracowały już przed Bożym Narodzeniem, jednak z racji wysokich temperatur nie udało się uruchomić stoków. Choć w połowie tygodnia obsługa Górki nie była jeszcze tego pewna, teraz wiemy już, że tym razem będzie inaczej. - W pierwszej kolejności chcemy naśnieżyć mały stok. Przed dziećmi jeszcze przecież tydzień ferii - mówi Adam Gil, kierownik obiektu sosnowieckiego MOSiR-u, który zarządza całą Górką.

Okazuje się, że do tego, by elektryczna armatka mogła pracować, nie wystarczy sam śnieg. Ważnych jest wiele czynników, najważniejsza - wilgotność powietrza. Bo wilgotność sięgająca 30 proc. i temperatura minus 1 st. C to dla armatek niemal raj. Z kolei kilkunastostopniowy mróz i wysoka wilgotność mogą już stwarzać trudności. - Śnieg tworzy się z wody, która dopływa do armatki ze stawu wyrównawczego - tłumaczy Adam Gil.

Dla narciarzy... latem

Narty kojarzą się z zimą i inaczej być nie może. Błędem jest jednak przekonanie, że o stokach i o narciarzach myśli się tylko od grudnia do marca.

- Przygotowania do sezonu rozpoczęliśmy już na przełomie maja i czerwca. To okres, kiedy możemy przeprowadzić trochę remontów - wyjaśnia Adam Gil.

Latem i jesienią pracownicy MOSiR-u zajęli się m.in. modernizacją wyciągów, wymienili też szafę sterowniczą i systemy zabezpieczeń. Oba stoki są też ogrodzone. Zużyto do tego niemal 700 metrów siatki i około 250 tyczek. Adam Gil pokazuje mi też nowy tobogan, którym w razie wypadku zwożeni będą ze stoku kontuzjowani narciarze. Nad ich bezpieczeństwem będą też czuwać profesjonalni ratownicy.

Ubiegłoroczny sezon był najlepszy w historii Górki Środulskiej. Na nartach czy desce snowboardowej można było jeździć przez 56 dni. Z atrakcji na stokach skorzystało 99 tys. 330 osób. Pytam, czy teraz również widać już zainteresowanie. - Ludzie dzwonili nawet jak śniegu nie było. Sosnowiczanie oswoili się już z Górką - słyszę w odpowiedzi.

W gotowości bojowej

Odwiedzam też wypożyczalnię sprzętu narciarskiego. Czuwa nad nim pan Bogdan. Do dyspozycji są narty dla każdego. Najmniejsze - dla najmłodszych i te dłuższe - dla wyższych. Pan Bogdan pyta mnie o wzrost. 186 cm oznacza narty o długości 168 cm. Do tego odpowiednie kijki i kask. Nie brakuje też butów. Niestety, nie mogę spróbować swoich sił. Śniegu jest jeszcze za mało.

Od dziś na stoku powinno być tłumnie. MOSiR zaprasza od godziny 10. Do dyspozycji zagłębiowskich i nie tylko narciarzy jest nowy regulamin, ale i nowy cennik.

Nowością są tutaj m.in. karnety czasowe lub bilety uprawniające do zjazdów do południa lub po południu. Na zniżki mogą liczyć grupy szkolne oraz uczestnicy miejskich programów Aktywny Senior 60+ i Miej Więcej. Szusować można w godz. od 10 do 22.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!