Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie 2021. Dzieci mogą jechać na obozy sportowe. Kiedy i kto może pojechać na zimowisko?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
pixabay
Ferie 2021 będą wyglądać inaczej niż do tej pory. Nie dość, że uczniowie z wszystkich województw mają przerwę w nauce w jednym czasie, to jeszcze powinni spędzić ją w domach, bo nie można organizować zimowisk. Wyjątkiem są wyjazdy na zawody, obozy i zgrupowania sportowe. Toteż - jak donosi dzisiejszy "Dziennik Gazeta Prawna", na ferie szykują się kluby i szkółki sportowe w całej Polsce, zapowiadając np. lokalne zawody lub treningi przygotowujące do rywalizacji. Kto i kiedy może wyjechać?

Zimowisk nie będzie. Chyba że dla sportowców

Z racji panującej w kraju pandemii koronawirusa rząd zarządził jeden termin ferii dla wszystkich dzieci w Polsce. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wyjazdów rekreacyjnych w tym czasie organizować nie można, ale formalnie zakazu nie wprowadził. W praktyce wygląda to tak, że kuratoria nie wydają zgody na aranżowanie zimowisk. Wyjazdy na zawody, szkolenia i zgrupowania sportowe dzieci i młodzieży organizować już można. Jak wyjaśnia jeden ze współorganizatorów takiej eskapady, trzeba tylko pierw zapisać pociechę do klubu sportowego. Klub stosowną zgodę z kuratorium już ma.

Nie przeocz

Kluby i szkółki sportowe z luki prawnej skwapliwie korzystają. W Internecie można znaleźć oferty wyjazdów na zawody i treningi do Spały, Poronina, Zakopanego, Białego Dunajca czy Białki Tatrzańskiej. Do przyjęcia uczniów ze szkółek sportowych przygotowują się m.in. gestorzy Domu Wczasów Dziecięcych „Pałac Tatrzański” w Kościelisku. Choć są i też takie kluby, jak UKS Sprint przy SP nr 51 w Katowicach, który obóz narciarski w Białym Dunajcu planuje odwołać. - Czekamy jeszcze do końca grudnia na ewentualną zmianę terminu ferii zimowych. Wszystkie wpłacone zaliczki zostaną zwrócone na konto - informuje Tomasz Halemba, trener sekcji piłkarskiej klubu.

Zobacz koniecznie

Na dzień 9 grudnia do bazy wprowadzono 41 zgłoszeń wypoczynku, w tym 22 zgłoszenia półkolonii, 13 zgłoszeń wypoczynku krajowego i 6 zgłoszeń wypoczynku organizowanego za granicą. Z 41 zgłoszeń do chwili obecnej zatwierdzone zostały dwa zgłoszenia półkolonii – wylicza Anna Kij, dyrektorka wydziału jakości edukacji Kuratorium Oświaty w Katowicach.

Eksperci przestrzegają. Wszystko może się jeszcze zmienić

Robert Kamionowski, ekspert ds. prawa oświatowego i radca prawny z kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office, w rozmowie z DGP wyjaśnił, że przepisy nie zakazują organizacji zawodów i przygotowywania się do nich. – Nie dziwi mnie więc fakt, że rodzice i organizacje sportowe korzystają z luki prawnej. Chcą umożliwić dzieciom udział w choćby kilkudniowym wypoczynku poza miejscem zamieszkania – mówi. Przestrzega jednak, że rząd w każdej chwili może jeszcze formalnie zablokować także i obozy sportowe.

Musisz to wiedzieć

Uczniom, którzy nie wyjadą na zgrupowania sportowe, pozostaną półkolonie. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi ministerstwa edukacji, resortu zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego organizować je mogą szkoły i inne placówki oświatowe, organy prowadzące i organizacje pozarządowe. Taką formę organizacji wypoczynku muszą jednak pierw zgłosić do bazy prowadzonej przez MEN. Co ważne, przepisy przewidują, że skorzystać z niej mogą jedynie uczniowie klas 1–4 szkół podstawowych.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera