Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie 2021. Zimowiska zawieszone. Premier zaleca pozostanie w domach. Dzieci nie wyjadą też na na obozy sportowe?

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Z uwagi na panującą w kraju pandemię koronawirusa rząd zarządził jeden termin ferii dla wszystkich dzieci w Polsce. Ferie rozpoczną się 4 stycznia i potrwają dwa tygodnie. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wyjazdów rekreacyjnych w tym czasie organizować nie można, ale formalnie zakazu nie wprowadził. Co więcej, w sobotę premier zaapelował, aby także nie organizować wyjazdów rodzinnych.Premier Mateusz Morawicki przestrzegał przed mogąca niebawem nadejść trzecią falą koronawirusa. – Co do ferii i co do czasu poświątecznego, to powinien być czas, kiedy zmniejszymy naszą mobilność, kiedy będzie to czas takiej dobrowolnej, narodowej kwarantanny. Bo dzięki temu przerwiemy szybciej ten łańcuch zakażeń – mówił w RMF FM.CZY BĘDZIE WPROWADZONY ZAKAZ JEŻDŻENIA PO POLSCE? CZYTAJ DALEJPrzesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Z uwagi na panującą w kraju pandemię koronawirusa rząd zarządził jeden termin ferii dla wszystkich dzieci w Polsce. Ferie rozpoczną się 4 stycznia i potrwają dwa tygodnie. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wyjazdów rekreacyjnych w tym czasie organizować nie można, ale formalnie zakazu nie wprowadził. Co więcej, w sobotę premier zaapelował, aby także nie organizować wyjazdów rodzinnych.Premier Mateusz Morawicki przestrzegał przed mogąca niebawem nadejść trzecią falą koronawirusa. – Co do ferii i co do czasu poświątecznego, to powinien być czas, kiedy zmniejszymy naszą mobilność, kiedy będzie to czas takiej dobrowolnej, narodowej kwarantanny. Bo dzięki temu przerwiemy szybciej ten łańcuch zakażeń – mówił w RMF FM.CZY BĘDZIE WPROWADZONY ZAKAZ JEŻDŻENIA PO POLSCE? CZYTAJ DALEJPrzesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Gdesz / Polskapresse
Ferie 2021 będą wyjątkowe pod kilkoma względami. Odbędą się w jednym terminie dla wszystkich uczniów, na dodatek dzieci i młodzież powinni spędzić je w domach, bo tradycyjnych zimowisk organizować nie można. W sobote premier Mateusz Morawiecki zaapelował, aby w ferie powstrzymać się także od wyjazdów rodzinnych. "To powinien być czas, kiedy zmniejszymy naszą mobilność" - powiedział. Czy to oznacza wprowadzenie dodatkowych obostrzeń?

Z uwagi na panującą w kraju pandemię koronawirusa rząd zarządził jeden termin ferii dla wszystkich dzieci w Polsce. Ferie rozpoczną się 4 stycznia i potrwają dwa tygodnie. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wyjazdów rekreacyjnych w tym czasie organizować nie można, ale formalnie zakazu nie wprowadził. W praktyce wygląda więc to tak, że kuratoria nie wydają organizatorom zgody na aranżowanie zimowisk.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Premier Mateusz Morawicki przestrzegał w sobotę przed mogąca niebawem nadejść trzecią falą koronawirusa.

– Co do ferii i co do czasu poświątecznego, to powinien być czas, kiedy zmniejszymy naszą mobilność, kiedy będzie to czas takiej dobrowolnej, narodowej kwarantanny. Bo dzięki temu przerwiemy szybciej ten łańcuch zakażeń – mówił w RMF FM.

Czy to oznacza plany dodatkowych obostrzeń i zakazów na ferie? Na razie zakaz przemieszczania się po kraju nie został wprowadzony.

Kto i gdzie może zorganizować półkolonie?

Do 9 grudnia do bazy prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadzono 41 zgłoszeń wypoczynku z woj. śląskiego, w tym 22 zgłoszenia półkolonii, 13 zgłoszeń wypoczynku krajowego i 6 zgłoszeń wypoczynku organizowanego za granicą. Z 41 do wczoraj zatwierdzone zostały tylko dwa zgłoszenia półkolonii. I z zapowiedzi rzeczniczki prasowej resortu wynika, że poza możliwością organizowania półkolonii innych ustępstw nie będzie.

Nie przeocz

Zajęcia w trakcie zimowego wypoczynku będą prowadzone w świetlicach szkolnych, salach gimnastycznych oraz innych przystosowanych w tym celu pomieszczeniach, dla uczniów klas I-IV szkoły podstawowej, w grupach maksymalnie do 12 uczniów. Półkolonie mogą organizować zarówno szkoły i placówki oświatowe, jak i organy prowadzące czy organizacje pozarządowe, które mają w tym zakresie doświadczenie. Obwarowane są reżimem sanitarnym. Pomieszczenia i sprzęty, z których będą korzystały dzieci, muszą być na bieżąco dezynfekowane, a a uczestnicy i wychowawcy – zdrowi.

Placówki już mają doświadczenie w organizacji półkolonii w pandemii – ale w okresie letnim. Wtedy jednak było o tyle łatwiej, że dzieci mogły większość czasu spędzać na dworze - na szkolnym boisku czy placu zabaw. Teraz pandemia wyklucza wyjścia do teatru, kina czy na basen. Dopuszczalne są jedynie spacery np. do parku czy lasu.

Jakie są obowiązki rodziców?

W zajęciach mogą wziąć udział tylko dzieci zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. Rodzice muszą podać organizatorowi i kierownikowi półkolonii m.in. numer telefonu lub inny kontakt, pod którym będą uchwytni. Tak, aby na wypadek wystąpienia u dziecka objawów chorobowych, móc do dwóch godzin odebrać pociechę. Rodzice także powinni być zdrowi i zaopatrzyć swoich podopiecznych w osłonę ust i nosa, a jeśli te cierpią na choroby przewlekłe, powiadomić o nich organizatorów wypoczynku.

Zobacz koniecznie

Duże sale, małe grupy

W salach, w których będą bawić się dzieci, muszą zostać zachowane limity - na jedną osobę muszą przypadać co najmniej 4 m kw. Każda grupa powinna mieć także swojego wychowawcę, a w trakcie półkolonii nie powinny odbywać się w szkołach żadne inne zajęcia. Personel i uczestnicy półkolonii – jeśli rodzicie tego nie zapewnili – należy zaopatrzyć w środki ochrony indywidualnej.

Posiłki powinny być spożywane w tych samych grupach, z zachowaniem dystansu. Odległość między stolikami powinna wynosić minimum 1,5 m. Jeśli jest więcej grup, dobrze byłoby, aby dania były wydawane zmianowo, a personel kuchni ograniczył kontakty z uczestnikami i kadrą półkolonii. Dzieci mogą także spożywać posiłki i napoje przyniesione z domu.

Wychowawcy półkolonii i instruktorzy muszą być zdrowi. MEN w swoich wytycznych zaznaczył także, że dojazd na miejsce półkolonii oraz korzystanie w ich trakcie z komunikacji publicznej powinno odbywać się zgodnie z zachowaniem obowiązujących przepisów i zaleceń sanitarnych.

Musisz to wiedzieć

Sportowcy mogą jechać na zgrupowania

O zorganizowanych wyjazdach w czasie ferii nie ma mowy. Wyjątkiem są wyjazdy na zawody, szkolenia i zgrupowania sportowe dzieci i młodzieży organizowane przez kluby i szkółki sportowe.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera