Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ferie zimowe 2016 TERMINY Ferii zimowych dla wszystkich województw

KD, mat policji
Dariusz Gdesz / Polskapresse
Kiedy są ferie zimowe? Czy w czasie ferii zimowych będzie śnieg i mróz? Które wojwództwa już są na friach, a które ferie mają dopiero w planach? ZOBACZCIE TERMINY FERII ZIMOWYCH Uczniowie z pięciu województw rozpoczęli dwutygodniowe ferie zimowe. Dzieci i młodzież z województwa śląskiego muszą wykazać się cierpliwością. W tym roku zimową labę rozpoczną jako ostatni. Policja przypomina, co powinniśmy zrobić i jak się zachowywać, by ferie minęły przyjemnie i bezpiecznie.

Ferie zimowe TERMINY 2016

Uczniowie z kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego w sobotę rozpoczęli ferie zimowe. Czas na ładowanie akumulatorów przed powrotem do szkoły mają do 31 stycznia.

W tym roku szkolnym uczniowie z województwa śląskiego na labę muszą jeszcze trochę poczekać. Wypoczywać będą jako ostatni w kraju. Ponad pół miliona uczniów w naszym regionie, ferie zimowe rozpocznie dopiero 15 stycznia. Do szkoły wrócą w poniedziałek - 29 lutego.

TERMINY FERII:

Ferie zimowe 2016 odbywają się w Polsce w czterech terminach. W każdym terminie ferie zimowe mają uczniowie kilku województw.

  1. 18 - 31 stycznia - kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
  2. 25 stycznia - 7 lutego - podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  3. 1 - 14 lutego - dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  4. 15 - 28 lutego - lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

W związku z tym śląska policja przygotowała zbiór najważniejszych informacji i cennych wskazówek, które pomogą w bezpiecznym i przyjemnym spędzeniu ferii. Oto one:

Początek roku to dla wielu również początek ferii zimowych. Jak gwiazdy wspominają zimowe szaleństwo? Agustin Egurrola przyznał, że ferie to wspaniały czas. Tancerz ma nadzieję, że wkrótce będzie mógł zabrać swoją córkę na narty, tak jak robili to jego rodzice. Patricia Kazadi żałuje, że zeszłoroczne święta Bożego Narodzenia były bez śniegu, ponieważ uwielbia sporty zimowe.

- Kilka razy zaliczyłam takie gleby, że zbierali mnie z podłogi - wyznała prowadząca program "You Can Dance".

Ferie na drogach
Policjanci ruchu drogowego rozpoczynają akcję „Bezpieczne ferie”. W czasie wolnego od szkoły, będą przeprowadzać częstsze kontrole trzeźwości, uprawienia kierowców, prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów - szczególnie tych przewożących dzieci i młodzież. Większej liczby patroli spodziewajmy się na drogach prowadzących do popularnych miejscowości turystycznych. Dodatkowo w całej Polsce będzie można sprawdzić stan techniczny autokarów. W trakcie takiej kontroli sprawdzany będzie stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Po takiej kontroli kierowca autokaru otrzymuje protokół.

Ferie zimowe TERMINY 2016
Policjanci podpowiadają też, co warto zrobić nim nasze dziecko wsiądzie do autokaru.
- sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;
- poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy.
- skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
- wezwij policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Ferie w miejscu zamieszkania
Zanim dziecko wyjdzie spędzić czas z kolegami, warto przypomnieć mu podstawowe informacje na temat poruszania się po drogach. I tak, dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze jesienno-zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Odblaski powinniśmy nosić na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Rodzice i opiekunowie powinni też przypomnieć dzieciom o tym, aby:
- do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i dróg;
- nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami. Takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
- korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem;
- kulig organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
- nie dołączać sanek do samochodu, taka zabawa może skończyć się tragicznie;
- podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

Ferie zimowe TERMINY 2016
Ferie na stokach
Wraz z nadejściem sezonu zimowego policjanci rozpoczęli służbę na stokach narciarskich – są też tam obecni podczas ferii. Mundurowi na nartach przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach, zwracają uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na pijanych narciarzy. Sprawdzają też, czy dzieci, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach. W razie potrzeby mogą także udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Co ważne, mundurowi patrolują nie tylko nartostrady, ale także ich okolice – drogi dojazdowe i parkingi.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!