Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Historii Alternatywnej: konferencja w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu

red.
2 września 2020 r. o godz. 11.30 w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu (budynek kompresorowni, ul. Wolności 408) odbędzie się konferencja prasowa na temat drugiej edycji Festiwalu Historii Alternatywnej.

W konferencji wezmą udział: Michał Białecki, reżyser spektaklu „Czerwona Gorączka”, Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, Piotr Maszkowski, dyrektor programowy festiwalu oraz Jan Dolniak, przedstawiciel Stowarzyszenia Pokolenie.

5-6 września 2020 roku, a więc już w najbliższy weekend odbędzie się II Festiwal Historii Alternatywnej. Scenerią niezwykłej imprezy stanie się postindustrialny kompleks zabytkowej kopalni Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu (ul. Wolności 408).

Przed publicznością wystąpią między innymi Andrzej Pilipiuk, Jacek Komuda, Jacek Inglot, Sławomir Koper, Piotr Langenfeld, Adam Przechrzta, Joanna Lamparska, Tadeusz Płużański i in. Wśród atrakcji m.in. sztuka teatralna „Czerwona Gorączka” w reż. Michała Białeckiego oraz koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Wiosną bieżącego roku, w związku z pandemią koronawirusa doświadczyliśmy alternatywnej rzeczywistości, której skali nikt nie przewidział. Życie napisało scenariusz dla ludzkości wykraczający zarówno poza wyobraźnię najbardziej kreatywnych twórców literatury fantastycznej, jak i przewidywania wnikliwych analityków większości specjalizacji. Zjawisko to ukazuje w całej rozciągłości jak niewiele brakuje, by oś dziejów diametralnie i niespodziewanie zmieniła swój kierunek. Takich momentów było w przeszłości znacznie więcej, wpływając bezpośrednio na bieg historii. W jakim stopniu, ukaże w wielowymiarowy sposób druga już edycja Festiwalu Historii Alternatywnej.

Co by było, gdyby…

Podobnie jak jego zeszłoroczną odsłonę, imprezę wypełnią fascynujące prelekcje i panele dyskusyjne, w których udział wezmą wyśmienici pisarze, zarówno literatury fantastycznej, jak i literatury faktu, znani dziennikarze, publicyści i historycy. Eksperci licznych dziedzin zjednoczą siły, by znaleźć odpowiedzi na fundamentalne pytania dotyczące przełomowych wydarzeń naszej przeszłości i ich wpływu na teraźniejszość. Tegoroczna edycja imprezy w głównej mierze poświęcona jest alternatywnym dziejom roku 1920 – wojnie polsko-bolszewickiej, bitwie warszawskiej i relacjom naszego kraju ze wschodnim sąsiadem w okresie międzywojennym. Bogata wyobraźnia i doświadczenie zaproszonych prelegentów i panelistów, dodatkowo poparte ich dogłębną wiedzą, pozwolą nakreślić wizje m.in. świata bez komunizmu, alternatywnych scenariuszy relacji II Rzeczypospolitej ze Związkiem Sowieckim i Niemcami, czy realiów roku 1945, gdyby po upadku III Rzeszy wybuchł kolejny globalny konflikt. W kilku kolejnych blokach tematycznych podobnym analizom zostanie poddany również okres PRL-u i transformacji gospodarczo-ustrojowej lat 90. Specjaliści zarówno z dziedziny ekonomii, geopolityki i szeroko pojętej futurystki spróbują z kolei w oparciu o sytuację bieżącą nakreślić obraz obecnych i przyszłych zagrożeń dla kraju, kontynentu i planety. Całość prezentowana będzie w przystępnej formule intelektualnej rozrywki, bliskiej każdemu miłośnikowi mniej lub bardziej odległej historii.

Musisz to wiedzieć

Multidyscyplinarny i wielokontekstowy projekt z pogranicza literatury, kultury, nauki i sztuki

Festiwal Historii Alternatywnej to nie tylko prelekcje i panele dyskusyjne. To również czas gorących premier książkowych (m.in.„Wizna” Jacka Komudy) oraz spotkań ze znanymi i cenionymi autorami. Jednak to nie wszystko. Podczas zeszłorocznej edycji poświęconej 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej powstał specjalnie napisany na jego potrzeby Podręcznik Historii Alternatywnej pióra samego Andrzeja Pilipiuka, który będzie dostępny w sprzedaży na stoisku festiwalowym oraz krótkometrażowy film fabularny oparty na jednym z jego spektakularnych wątków. Tym razem zwieńczeniem Festiwalu będzie sztuka teatralna „Czerwona gorączka” wyreżyserowana na podstawie opowiadania tego znanego pisarza. Powstający z udziałem aktorów Teatru Nowego w Zabrzu spektakl, osadzony jest w klimacie czarnego kryminału. Przeniesie widzów do alternatywnej rzeczywistości roku 1919 i tajemniczych morderstw, których źródłem jest… pewien wirus. Dodatkową atrakcją muzyczną imprezy będzie koncert Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera