To największe przedsięwzięcie artystyczne roku w Częstochowie i jedno z najpoważniejszych w kraju, także z uwagi na znakomite nazwiska wykonawców, zaczyna się 1 maja.
Jan Garbarek - słynny norweski saksofonista, bez wątpienia gwiazda światowych scen, kojarzony był dotychczas głównie z muzyką jazzową. W częstochowskiej Bazylice Archikatedralnej wystąpi 4 maja w koncercie pt. Officium, wspólnie z angielskim The Hilliard Ensemble. Ten wieczór cieszy się ogromnym zainteresowaniem melomanów - ponoć ostatnie bilety są dostępne tylko w internecie - lecz będzie to jeden z zaledwie dwóch występów Garbarka w Polsce.
Częstochowski festiwal od lat stoi pod znakiem przenikania muzycznych kultur i religijnego ekumenizmu. Po raz pierwszy pojawią się na nim muzycy z Iranu - zespół Mezrab i wokalista Salar Aghili. 1 maja wykonają koncert muzyki sakralnej rodem z dawnej Persji.
Wielkim sukcesem organizacyjnym Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater jest sprowadzenie na festiwal Chóru Staroobrzędowców Syberii. To dopiero druga w jego dziejach podróż za granicę!
- Tradycje religijne i muzyczne staroobrzędowców pochodzą z XVII wieku - mówi Małgorzata Nowak, dyrektor festiwalu. - Nie śpiewają z nut, muzykę przekazują z pokolenia na pokolenie drogą ustną. Dzięki pomocy ambasady ukraińskiej przyjedzie też Ukraiński Narodowy Chór Akademicki "Dumka", który przedstawi monumentalne "Całonocne czuwanie" Siergieja Rachmaninowa.
200 lat po śmierci Haydna w koncercie inauguracyjnym festiwalu zabrzmi oratorium Stworzenie świata. Wystąpi w nim m.in. słynna Morphing Vienna Chamber Orchestra, międzynarodowy projekt z udziałem młodych muzyków z 13 państw, w tym Polski. Koncert finałowy to oratorium Paulus Mendelssohna, 6 maja w Filharmonii Częstochowskiej.
Całkowitą nowością jest impreza Etno'c, pomyślana jako sposób przyciągnięcia do idei festiwalu Gaude Mater młodzieży. W piątek, 1 maja, równocześnie w trzech miejscach: klubie Paradoks, Miejskiej Galerii Sztuki oraz Galerii Teatr From Poland, odbędą się warsztaty i koncerty muzyki Indian amerykańskich, tańca afrykańskiego oraz muzyki bałkańsko-słowiańskiej.
W ramach imprez towarzyszących festiwalowi odbędzie się m.in. konferencja muzykologiczna, poświęcona życiu i twórczości Józefa Elsnera. Znany jest powszechnie jako nauczyciel Chopina, był też znakomitym kompozytorem.
Tania impreza
Jak na skalę i poziom artystyczny festiwalu Gaude Mate", ma on niewysoki budżet. To milion złotych.
Inne podobnej rangi festiwale, organizowane w kraju, kosztują nawet cztero- lub pięciokrotnie więcej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?