Festiwal Słowa "Granatowe Góry" w Wiśle PROGRAM Fani literatury i Jerzego Pilcha przyjechali do Wisły

JAK
W weekend (28-30 maja) Wisłę opanują fani Jerzego Pilcha oraz ogólnie pojętej twórczości literackiej! Festiwal Słowa „Granatowe Góry” już teraz stał się świętem literatury, a wydarzeniami w rodzinnej miejscowości pisarza zaplanowanymi na trzy dni można by obdzielić co najmniej kilka takich imprez.

- Jerzy Pilch był mistrzem słowa, ironicznym i czułym obserwatorem rzeczywistości. Misją festiwalu jest zachować to, co najlepsze w twórczości Pilcha, a okazją ku temu jest pierwsza rocznica śmierci pisarza, która przypada 29 maja – tłumaczy ideę festiwalu Katarzyna Czyż-Kaźmierczak, dyrektor Wiślańskiego Centrum Kultury, które jest głównym organizatorem wydarzenia.

Spotkania, debaty i inne atrakcje

Na bogaty program składają się nie tylko spotkania i debaty nad twórczością Pilcha, w których udział wezmą znakomici goście, ale także liczne spotkania autorskie, spektakle słowno-muzyczny, teatr improwizowany, warsztaty czy nawet wydarzenia sportowe.

Symboliczne otwarcie festiwalu nastąpi w piątek o godz. 19.00 na deskach amfiteatru im. Stanisława Hadyny, po którym na scenie zaprezentuje się zespół AHHA - dwie pianistki: Agaty Hołdyk oraz Aleksandry Hałat, które zagrają autorski wybór ulubionych utworów Jerzego Pilcha – od Bacha po pop – w aranżacji na dwa fortepiany.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Akcenty festiwalowe rozłożone zostały na kilka stref w całym mieście. Sercem będzie oczywiście plac Hoffa, będący areną wielu spotkań z pisarzami, dyskusji i wspomnień. Tam pojawią się m.in. Szczepan Twardoch, Wojciech Jagielski czy Michał Rusinek. Wiele będzie działo się w bibliotece, gdzie prócz spotkań autorskich odbędzie się spektakl teatralny pt. „Pamięć głębinowa” na podstawie fragmentów książki Pilcha „Bezpowrotnie utracona leworęczność” czy improwizowany spektakl teatru Klancyk z gościnnym udziałem znanego aktora Andrzeja Grabowskiego. W bibliotece będzie także przez trzy dni przedszkole festiwalowe i tam bez obaw będzie można zostawić dzieci, a zaopiekują się nimi instruktorzy angażując najmłodszych w różnego rodzaju warsztaty czy zajęcia plastyczne.

Mocno zaaranżowana na potrzeby festiwalu zostanie przestrzeń parku Kopczyńskiego w centrum miasta, gdzie znajdzie się strefa czytania Tygodnika Powszechnego, a Uniwersytet Śląski zaaranżuje miasteczko pod nazwą Śląski Festiwal Nauki – miejsce różnych doświadczeń i eksperymentów dla dzieci, młodzieży, ale i dorosłych, gdzie motywem przewodnim będzie słowo.

- Wieczorami w parku, pod tzw. drzewem opowieści, odbędzie się wspólne czytanie fragmentów twórczości Pilcha, gdzie każdy będzie mógł przyjść i dołączyć z ulubionymi cytatami autora. Już wiemy, że udział w tych spotkaniach zapowiedziało wielu gości festiwalowych, a wśród nich m.in. Andrzej Grabowski czy redaktor Tomasz Zimoch – tłumaczy Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.

Wiślanie kontra reszta świata

Tomasz Zimoch w niedzielne południe poprowadzi i skomentuje na żywo mecz piłkarski, gdzie jedną z drużyn utworzą wiślanie o nazwisku Pilch – a jest ich w Wiśle ponad 700, zaś drugą pisarze, dziennikarze i uczestnicy festiwalu.

- Jako że Jerzy Pilch był wielkim fanem piłki nożnej, nie mogło zabraknąć takiego akcentu w programie festiwalu. Liczymy, że spotkanie zgromadzi wielu kibiców, zaś bezpośrednio po meczu odbędzie się krótkie spotkanie z komentatorem, podczas którego podzieli się swoimi wspomnieniami, ciekawostkami czy anegdotami ze świata sportu – dodaje Katarzyna Czyż-Kaźmierczak.

Na Jonidle, przy Centrum Edukacji Ekologicznej, oprócz meczu, ulokowana zostanie strefa eko z Wydawnictwem Poznańskim, w której będzie można wziąć udział w ekologicznych warsztatach, spacerach, spotkaniach z autorami książek o tematyce przyrodniczej, odpocząć z książką na leżaczku, uzupełnić swoją biblioteczkę w księgarni plenerowej czy po prostu pobyć w pięknych okolicznościach przyrody. Tam też zaplanowane jest tworzenie łąki kwietnej wspólnie z Tygodnikiem Powszechnym.

W trzydniowym programie znalazły się także warsztaty: fotograficzny, pisania prozy, tworzenia podcastów, czy rysowania komiksów. W każdym z festiwalowych dni będzie można wziąć udział w spacerach po Wiśle śladami Jerzego Pilcha, podczas których uczestnicy odwiedzą miejsca najsilniej związane z pisarzem i bohaterami jego twórczości. W programie też spacer śladami pozytywistów w Wiśle czy spacery górskie ze znanym podróżnikiem Robbem Maciagiem.

W holu Domu Zdrojowego dostępna będzie wystawa portretów Jerzego Pilcha autorstwa znakomitego fotografa Jacka Poremby. Wernisaż i spotkanie z autorem odbędzie się w piątek o godzinie 14.00.

Warto z dziećmi wjechać wyciągiem kolei linowej na Skolnity, gdzie spotkać będzie można Agatę Romaniuk – Panią Wieczorynkę w improwizowanych bajkach wśród żywych zwierząt – alpak i osła. Kolejną strefą spotkań jest Ochorowiczówka – Muzeum Magicznego Realizmu, a tam, prócz weekendowych wydarzeń, już w czwartek odbędzie się wernisaż prac pleneru malarskiego pt. „Granatowe Góry”, inspirowanych twórczością Jerzego Pilcha. Ciekawą z pewnością dla wszystkich zebranych będzie sobotnie dyskusja o religii i literaturze jako sposobach opowiadania świata, jaka odbędzie się w Domu Zborowym. Wieczorami zaś zapraszamy na scenę improwizacji do Browaru Wisła, gdzie każdy będzie mógł zaprezentować się w dowolnej interpretacji twórczości Pilcha. Tam też będzie można skosztować czy nabyć festiwalowe piwo nazwane, a jakże, Granatowe Góry.

Dla wszystkich gości codziennie dostępny będzie na rynku specjalnie utworzony punkt informacji, w którym pobrać będzie można szczegółowy program, dopytać o lokalizacje festiwalowe czy też zakupić okolicznościowe koszulki i inne gadżety związane z Granatowymi Górami.

- Wydarzeń jest na tyle dużo, że wręcz nie da się we wszystkim wziąć udziału. Harmonogram jednak specjalnie tworzyliśmy tak, aby maksymalnie zaangażować uczestników w te wydarzenia, które najbardziej ich interesują. Na pewno każdy wybierze dla siebie z programu to, co najcenniejsze. Już dziś zapraszamy do Wisły – podsumowuje koordynator programowy festiwalu Andrzej Drobik z Wiślańskiego Centrum Kultury.

W związku z nadal panującymi obostrzeniami, niektóre wydarzenia mają ograniczoną ilość osób, które mogą w nich wziąć udział. Organizatorzy dołożą wszelkich starań, aby festiwal przebiegał w bezpiecznej atmosferze i zgodnie z wytycznymi.

Pełny program festiwalu można znaleźć TUTAJ

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie