Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Tauron Nowa Muzyka w Katowicach ZDJĘCIA W piątek największe tłumy w Strefie Kultury ściągnął legendarny zespół Kraftwerk

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Marzena Bugała-Azarko
W sumie cztery dni szaleństwa, na 9 scenach, przy muzyce 69 artystów z całego świata. Nastrojowym, pięknie bujającym koncertem zespołu Rhye rozpoczęła się w czwartek tegoroczna, 14. edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka w Katowicach. W piątek i sobotę festiwalowiczów przygotowano najwięcej atrakcji, na terenie Strefy Kultury. W niedzielę, dodatkowa, bezpłatna impreza czyli Fajrant na Sztauwajerach.

Nie na darmo festiwal Tauron Nowa Muzyka w Katowicach trzykrotnie zdobywał nagrodę European Festival Awards w kategorii "Najlepszy mały festiwal" (w 2010, 2012, 2014 roku). Impreza zasługuje na laury nie tylko za bardzo dobrze skomponowany line-up, ale też za samą lokalizację i rozmieszczenie wszystkich atrakcji.

Dwie największe sceny tegorocznej, czternastej już edycji Nowej Muzyki, znalazły się ponownie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Na kolejne zarezerwowano m.in. parkingi Strefy Kultury, amfiteatr przy NOSPR, czy przestrzeń przy Muzeum Śląskim. Obok nich wiele jest miejsc, gdzie można usiąść wygodnie na leżakach, czy hamakach, odpocząć i nabrać sił. Albo zupełnie przypadkowo wziąć udział w spontanicznej małej imprezie, jak na przykład przy Strefie Jelenia, gdzie w piątek, co jakiś czas pojawiali sie muzycy z instrumentami dętymi, serwujący miks popularnych przebojów.

Piątkowy wieczór dla festiwalu Tauron Nowa Muzyka zarezerwowało wiele osób. Pierwsze kolejki do punktu wymiany karnetów na opaski formowały się już od godziny 18.00 (przypomnijmy, że wejście na festiwal jest od ulicy Dobrowolskiego). O godzinie 20.00 sznurek festiwalowiczów był już naprawdę spory.
Wśród uczestników znaleźli się m.in. Mariusz Kałamaga czy Miuosh z żoną i córeczką.

Do najjaśniejszych punktów programu z pewnością należał koncert Jazzanova live oraz Fisz Emade Tworzywo. Bracia Waglewscy zaprezentowali m.in. materiał ze swojej najnowszej płyty "Radar". I bezpośrednio poprzedzali największą gwiazdę wieczoru czyli niemiecką formację Kraftwerk, której występ zaplanowany był na 22.00.
Emocje związane z tym występem pojawiły się zresztą dużo wcześniej. A to za sprawą specjalnych okularów, do których kolejki były równie okazałe, jak do punktu opaskowego. Niemieccy pionierzy elektroniki zaprezentowali nam multimedialne show 3D, do którego potrzebowali wielki ekran umieszczony za ich plecami.

Sporym zainteresowaniem cieszył się też koncert zespołu na deskach Sceny w Stolarni znajdującej się w budynku Stolarni byłej KWK Katowice (obecnie zrewitalizowanego budynku Muzeum Śląskiego).

Uczestnicy imprezy przez cały okres trwania festiwalu mogą zwiedzać Muzeum Śląskie za 1 zł. Aby skorzystać z tej promocji należy mieć już zapiętą opaskę festiwalową, albo okazać karnet. Dzięki temu można zwiedzić w Muzeum Śląskim wszystkei wystawy stałe i czasowe, w tym najbardziej popularną w ostatnich dnaich wystawę "Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003".

Katowicki festiwal słynie z różnorodności i program 14. edycji imprezy podtrzymuje ten globalny kurs. Zaproszeni artyści łączą niecodzienne, czasem awangardowe pomysły, z umiejętnością dotarcia do wielotysięcznej publiczności. Fascynujące dźwięki wypełnią aż 8 scen w Strefie Kultury oraz zabrzmią na Sztauwajerach w Dolinie Trzech Stawów. W tegorocznym programie festiwalu szczególnie mocno podkreślona jest obecność kobiet, które zupełnie zdominują dwie sceny festiwalu.

Scena Miasta Muzyki oraz Tauron Music Hall znajduje się wewnątrz Międzynarodowego Centrum Kongresowego. To tam wystąpią największe gwiazdy festiwalu, jak np. niemiecki zespół Kraftwerk. Legendy z Düsseldorfu wystąpią w piątek 21 czerwca na głównej Scenie Miasta Muzyki. Warto dodać, że uczestników czeka multimedialne show w technologii 3D. Przed koncertem każdy festiwalowicz otrzyma bezpłatnie specjalne okulary, by w pełni móc obcować ze sztuką Kraftwerk.

Tego samego dnia zaprezentują się też m.in. elektryzujący publiczność zespół GusGus z Islandii oraz organiczny kolektyw Jazzanova.

Bardzo ekscytująco przedstawia się festiwalowa sobota. Wówczas wystąpią m.in. nazywany „królem grime” Skepta, a także wyjątkowi twórcy elektronicznego popu - Apparat i HVOB. szalony eksperymentator Yves Tumor, Laurel Halo, Matthew Dear i wielu innych artystów.
Amatorów techno przyciągnie z pewnością scena Red Bull Music, gdzie zaprezentują się takie gwiazdy gatunku, jak Roman Flügel, Oscar Mulero, Mariel Ito (aka Maceo Plex).

Kobiety zdominują scenę FUTURE!/carbon, której kuratorem jest Wojciech Kucharczyk.

Unikalny koncept artystyczny zaprezentuje przyszłość w wymiarze globalnym. Usłyszymy tam artystki z Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Płeć piękna zdominuje także salę kameralną NOSPR, czyli festiwalową oazę muzyki improwizowanej i neoklasycznej. Nie zabraknie również przedstawicieli polskiej sceny muzycznej, zarówno doskonale znanych artystów jak i debiutantów. Część z nich wystąpi na jedynej niezadaszonej scenie festiwalu, czyli w amfiteatrze NOSPR. Wydarzeniem będzie z pewnością koncert zespołu Syny w zrewitalizowanym budynku Stolarni byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice”. Na terenie Muzeum Śląskiego zaplanowano także wiele innych atrakcji dla festiwalowiczów.

Nie przegapcie

W trakcie festiwalu podwoje otwierają także Sztauwajery w Dolinie Trzech Stawów.
To zdecydowanie najbardziej urokliwa letnia miejscówka w Katowicach. W trakcie 14. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice będą pełnić funkcję oficjalnego klubu festiwalowego.
W niedzielę 23 czerwca odbędzie się tam FAJRANT. Finałowy, bezpłatny i otwarty dzień festiwalu stanie pod znakiem tanecznego maratonu, który poprowadzą znakomici didżeje z Polski i zagranicy. Wisienką na torcie będzie występ izraelskiego duetu Red Axes.

Wszystko w sercu Śląska, fascynującego regionu łączącego wiele zabytków ery industrialnej z przepięknymi terenami zielonymi. Tauron Nowa Muzyka Katowice to jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych w Europie, a jego status potwierdza co roku fascynujący program artystyczny i niebanalna lokalizacja w sercu Śląska.

W piątek i sobotę na terenie festiwalu zapewniona będzie darmowa dystrybucja wody pitnej. Organizatorzy zezwalają na wniesienie na teren festiwalu pustych, plastikowych butelek filtrujących. Pozwalają również na wniesienie do 0,5 l wody w plastikowej, oryginalnie zamkniętej butelce.

Zobaczcie koniecznie

Porywacze ze Śląska złapani po 17 latach

Marsz Równości w Częstochowie zablokowany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo