Festiwalowa Jesień w Częstochowie [PROGRAM]

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Festiwalowa Jesień w Częstochowie [PROGRAM]
Festiwalowa Jesień w Częstochowie [PROGRAM] arc
Festiwal Rodziny Bachów rozpoczyna właśnie cykl jesiennych, festiwalowych imprez w Częstochowie. Przed nami JAZZtochowa z udziałem fantastycznej Neneh Cherry i „Ziuta” Gralaka; Ars Cameralis z Agnieszką Duczmal i Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus oraz jaZZ i Okolice z Davidem Krakauerem, jednym z najznakomitszych muzyków nowej fali klezmerów.

Po letniej akcji „Aleje – tu się dzieje”, w ramach której miasto wraz z partnerami przygotowało ponad 150 imprez, z plenerów przenosimy się do naszych instytucji kultury, by słuchać doskonałej muzyki. Miejska oferta muzyczna w 2015 r. znów się poszerza, dzięki współpracy z częstochowskimi artystami i organizatorami znanych muzycznych festiwali

O najnowszych propozycjach na jesień mówili na spotkaniu zapowiadającym częstochowską jesień muzyczno-festiwalową organizatorzy poszczególnych imprez.

O rozpoczynającym się właśnie Festiwalu Rodziny Bachów przypomniał Ireneusz Kozera, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej, która będzie też gospodarzem innych muzycznych atrakcji. Tadeusz Piersiak, dyrektor Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” rekomendował najbliższe czasowo wydarzenie festiwalu JAZZtochowa, czyli koncert Neneh Cherry z Ziuta Gralaka z GRAALEM, który będzie promował w Częstochowie swoją nową płytę. Zapowiedział też krótko 5 kolejnych koncertów w ramach Jazztochowy, które będą rozciągnięte czasowo między listopadem br. a marcem 2016 r. (usłyszymy m.in. Włodka Kiniorskiego, Wojtka Mazolewskiego i Wojciecha Karolaka).

- Po raz pierwszy inauguracja Ars Cameralis odbędzie się poza aglomeracją śląską, cieszymy się, że będzie to Częstochowa – miasto nam przyjazne i mające bardzo dobrą festiwalową publiczność – mówił z kolei Tobiasz Melanowski, reprezentujący Festiwal Ars Cameralis Silesiae Superioris, który zaprosił do częstochowskiej Filharmonii na koncert pod dyrekcją Agnieszki Duczmal.

Ars Cameralis gościł w Częstochowie po raz kolejny, natomiast nowością tegorocznego sezonu będzie częstochowski koncert we ramach Festiwalu jaZZ i Okolice – organizowanego przez Stowarzyszenia Inicjatywa.
- W tym roku w ramach Festiwalu odbędzie się 11 koncertów w 7 miastach regionu śląskiego, ale wydarzeniem Festiwalu będzie chyba koncert, a właściwie widowisko multimedialne w Częstochowie – europejska premiera nowego projektu słynnego klezmera Davida Krakauera „The Big Picture” – zapowiada jeden z organizatorów Festiwalu Tomasz Szabelski.

FESTIWALE MUZYCZNE - CZĘSTOCHOWA 2015

VI FESTIWAL RODZINY BACHÓW (23-26 września)
Cykliczne, częstochowskie wydarzenie muzyczne, promujące dorobek artystyczny rodziny Bachów, z której pochodziło ponad 50 znanych muzyków i kilku ważnych kompozytorów.
Organizatorzy: Filharmonia Częstochowska oraz Stowarzyszenie Sympatyków Collegium Cantorum

Program:
23.09.2015 - “BACH GOES JAZZ"
Sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej, godz. 19:00
Jazzowe aranżacje muzyki Bachów w wykonaniu Trio Wojtka Konikiewicza (Wojtek Konikiewicz, Frank Parker, Maciej Matysiak)

24.09.2015 - “CHÓRY I DUETY BAROKOWE"
Kosciół Ewangelicko-Augsburski, godz. 19.00
Klasyka na najwyższym poziomie w wykonaniu Chóru Filharmonii Częstochowskiej, z towarzyszeniem muzyków wykonujących muzykę na instrumentach dawnych.

25.09.2015 - “BAROKOWE NASTROJE"
sala koncertowa Filharmonii Częstochowskiej, godz. 19:00
Koncert symfoniczny Orkiestry Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka.

26 Września 2015, - POKAZ LASERÓW "BACHROCK"
Plac Biegańskiego, 20.00
POKAZ LASERÓW do muzyki Bachów w aranżacjach pop-rock-jazz! BACHROCK to kolory, światła, wybuchy pirotechniczne, dymy, i energetyczna muzyka.
JAZZTOCHOWA (31 października, g. 19:00, Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana)

Po sukcesie ubiegłorocznej, pierwszej edycji Festiwalu JAZZtochowa, Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater” zaprasza na kolejną - tym razem międzynarodową - odsłonę tej muzycznej imprezy. W październiku pod szyldem JAAZtochowy wystąpią m.in. Neneh Cherry z zespołem oraz skład Ziuta Gralaka GRAAL, a do wiosny pojawią się jeszcze: Janusz Muniak Trio, Jackson + Kiniorski Duo; Mazolewski Quintet, Teddy Cherry Trio i Wojciech Karolak Trio.

Amerykańska gwiazda muzyki Neneh Cherry jest pasierbicą trębacza jazzowego Dona Cherry’ego. Jej pierwsze solowe wydawnictwo, "Buffalo Stance", znalazło się na trzecim miejscu na brytyjskiej liście przebojów i „number one” na amerykańskiej liście muzyki tanecznej. Artystka wydała kilka singli: „Manchild” – stał się wydarzeniem w Szwecji, „Pocałunki na wiatr” i „Inna City Mama”. Wszystkie trzy dotarły do pierwszej 20. Muzycznych hitów w Wielkiej Brytanii. W 1994 roku nagrała słynne „7 Seconds” wraz z Youssou N'Dour; piosenka pozostała na listach przebojów przez prawie pół roku. W 1996 roku ukazał się jej album „Men”, a rok później Neneh Cherie Remixes i kilka singli. W połowie lat 90. wraz z Cher i Chrissie Hynde oraz Erikeim Claptonem (gitara), nagrała hitowy cover Judds "Love Can Build a Bridge". Już w nowym wieku wystąpiła też z przebojowymi utworami w albumach znanych zespołów: „Demon Days” Gorillaz (2005); „Teddybears” Soft Machine (2007). Następne parę lat Neneh była członkiem zespołu Circus, z którym wydała kilka płyt.

W 2012 ukazała się płyta "The Cherry Thing" nagrana we współpracy z skandynawskimi gigantami jazzu. Jej pierwszy po 18 latach solowy album „Blank Project” wyszedł w 2014 roku i przez świat muzyczny został przyjęty bardzo życzliwie.

Antoni „Ziut” Gralak przyjeżdża ze składem, że „klękajcie narody”: Bronek Duży, Alek Korecki, Locko Richter, Arek Skolik, Jacek „Budyń” Szymkiewicz, a do tego: Korneliusz Kłosek, Marek Pospieszalski, Ola Rzepka i Darek Sprawka. To GRAAL – autorska formacja muzyka wywodzącego się z Częstochowy i wciąż związanego z miastem. „Czarne 13” to trzecia płyta formacji. Nagrana po długiej przerwie, a więc oczekiwana przez fanów.

FESTIWAL ARS CAMERALIS (8 listopada, Filharmonia Częstochowska)

Festiwal Ars Cameralis to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych odbywających się w miastach województwa śląskiego, na które ściągają artyści z całego świata. Muzycy, pisarze, twórcy filmowi i zajmujący się innymi dziedzinami sztuki prezentują swój dorobek śląskiej publiczności klubów, teatrów, filharmonii, galerii… W ostatnich latach, w ramach wydarzeń festiwalowych Częstochowa gościła Michaela Nymana, Thayer Sorrano i grupę GOGOPengiun.

8 listopada w Filharmonii Częstochowskiej, na inaugurację Festiwalu Ars Cameralis wystąpi Agnieszka Duczmal z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus.

Agnieszka Duczmal - polska dyrygentka, założycielka i dyrygentka orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, w przeszłości także występująca z innymi orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta-dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali, ale również w Teatrze Królewskim w Madrycie i w Teatrze Królewskim w Belgii. Współpracowała z wieloma rozgłośniami radiowymi (polskimi, niemieckimi, belgijskimi, angielskimi, kanadyjskimi, meksykańskimi i japońskimi) oraz telewizją w Polsce (m.in. cykle Stereo i w kolorze oraz Goście Agnieszki Duczmal), Francji, Meksyku i Japonii. Była członkiem jury w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach muzycznych takich jak: "Młody Muzyk Roku", Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków Eurovision Young Musicians 2012, Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Josepha Joachima czy Konkurs Kompozytorski im. Tadeusza Ochlewskiego w 2012.

Do 2013 r. wraz z Orkiestrą Kameralną Polskiego Radia Amadeus nagrała przeszło 50 płyt, ponad 10000 minut muzyki dla Polskiego Radia, zarejestrowała 112 koncertów i programów muzycznych dla Telewizji Polskiej, 5 godzin muzyki dla Télévision Française 1 oraz godzinny program z muzyką polską dla Telewizji Japońskiej. W jej dorobku artystycznym znajduje się wiele prawykonań, m.in. pierwsze światowe nagranie "Wariacji Goldbergowskich" Johanna Sebastiana Bacha w transkrypcji na orkiestrę kameralną Józefa Kofflera. Dla swojej Orkiestry dokonała wielu transkrypcji arcydzieł muzycznych, m.in. "Obrazki z wystawy" Modesta Musorgskiego oraz utworów kameralnych Johannesa Brahmsa, Claude’a Debussy’ego, Franza Schuberta. Laureatka wielu nagró, m.in.: wyróżnienia na IV Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów Fundacji Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim,nagrody La Donna del Mondo (Kobieta świata) przyznawanej przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie. Otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Oficerski Orderu Krzyża Południa (Brazylia), Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii muzyka, Złoty Mikrofon.
jaZZ i OKOLICE – (12 listopada, 19:00, Filharmonia Częstochowska im. B. Hubermana)

Festiwal Muzyki Improwizowanej – JAZZ i Okolice to jedno z największych wydarzeń jazzowych w kraju. Realizowany jest w kilku miastach regionu: Chorzowie, Katowicach, Sosnowcu, Jaworznie, Częstochowie (po raz pierwszy), Tychach i Gliwicach. Celem festiwalu jest zaprezentowanie melomanom najnowszych obszarów muzycznych poszukiwań w dziedzinie improwizacji, w mniejszym stopniu związanych z tradycyjnym dziedzictwem jazzu, pojmowanym na sposób purystyczny i akademicki, natomiast w większym stopniu stawiającym akcent na aktualności muzyki improwizowanej oraz tworzące go kreatywne artystycznie środowiska w Polsce i na świecie.
Pomysłodawcą, autorem programu festiwalu i jego głównym promotorem jest Andrzej Kalinowski, kulturoznawca, wielki pasjonat muzyki, producent muzyczny, autor.

Jazz i okolice gości w Częstochowie po raz pierwszy, współpracę miasta z festiwalem rozpocznie koncert Davida Krakauera.

David Krakauer jest jednym z najznakomitszych muzyków nowej fali klezmerów. Łącząc stary świat z nowym pokazuje nową jakość muzyki klezmerskiej, stapiającej w jednorodną całość elementy uniesienia, radości i lęków. Muzyka Krakauera, choć oparta na tradycyjnym brzmieniu klezmerskim, "przenosi tradycję muzyki klezmerskiej w epokę rocka" (Jon Pareles, "The New York Times"). Słychać w niej również wpływy R&B, jazzu i funku. Wirtuoz klarnetu ze słynnego zespołu The Klezmatics jest jedną z najbardziej charakterystycznych postaci nowojorskiego ruchu nowej muzyki klezmerskiej. Wnosi powiew życia do odziedziczonej tradycji. David Krakauer jest także uznanym artystą nurtów dalekich od muzyki klezmerskiej, m.in. muzyki kameralnej, awangardowej, rockowej. Współpracował z takimi grupami jak: Kronos Quartet, Arditti String Quartet, orkiestra Radia Berlińskiego oraz z kompozytorami: Johnem Cage’em i Johnem Zornem.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie