Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fetor w Zabrzu przeszkadza mieszkańcom. Miasto zapowiedziało modernizację RIPOK-a. Przestanie śmierdzieć?

NAU
Nieprzyjemny zapach od wielu miesięcy dokucza mieszkańcom Zabrza. To już wkrótce ma się zmienić. We wtorek, 25 lipca w siedzibie Straży Miejskiej w Zabrzu odbyło się spotkanie władz miasta z mieszkańcami. Prezydent Małgorzata Mańka-Szulik zapewniała na nim modernizację Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych, a konkretnie hermetyzację procesów biologicznych przetwarzania odpadów w zakładzie.

To już pewne. Firma FCC Environment przystępuje do modernizacji Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Rozpoczęcie prac mających na celu hermetyzację procesów biologicznego przetwarzania odpadów na terenie Zakładu Segregacji i Kompostowni Odpadów zaplanowano na wrzesień.

- Naszym celem jest zniwelowanie uciążliwego zapachu. Aby jednak modernizacja zakładu była możliwa należało pokonać długą drogę uzyskiwania wymaganych prawem decyzji i pozwoleń - mówiła podczas spotkania Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Rozpoczęcie budowy poprzedzone musiało zostać pozyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych takich jak: decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, decyzja lokalizacyjna, pozwolenie wodnoprawne czy wreszcie pozwolenie na budowę, które uprawomocniło się ostatecznie 9 lipca.

Modernizacja zakładu będzie polegać na hermetyzacji instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych. Planowana inwestycja obejmie budowę sześciu betonowych tuneli kompostowniczych, hali operacyjnej, ciągu komunikacyjnego pomiędzy nowymi i istniejącymi tunelami kompostowniczymi oraz biofiltra, który wykorzystywany będzie do oczyszczania powietrza procesowego, a także modernizację istniejących tuneli kompostowniczych, w których prowadzony będzie proces dojrzewania stabilizatu, odbywający się przy obecnie stosowanej technologii w pryzmach na otwartym placu.

Czytaj także:
Okropny fetor w Milowicach w Sosnowcu i Dąbrówce Małej w Katowicach. Co tak śmierdzi?

- Hala mechanicznego przetwarzania odpadów zostanie połączona kanałem wentylacyjnym z nowo budowaną halą operacyjną. Powietrze z hali przetwarzania mechanicznego i sortowni odpadów będzie transportowane tym kanałem do nowej hali operacyjnej, a taki kierunek obiegu powietrza zagwarantuje podciśnienie panujące w hali operacyjnej. Następnie to samo powietrze wykorzystane zostanie do napowietrzenia fazy intensywnej kompostowania, kolejnego etapu procesu zgodnie z którym przetwarzane są odpady w zakładzie na ulicy Cmentarnej - wyjaśnia Aldona Dydak, rzecznik FCC. - Po zakończeniu fazy kompostowania intensywnego, odbywającego się w zamkniętych betonowych tunelach, powietrze będzie zasysane przez wentylator, transportowane do biofiltra i dopiero po oczyszczeniu zostanie wydalone na zewnątrz instalacji. Również pobierane z zewnątrz powietrze wykorzystywane w fazie stabilizacji, prowadzonej w zmodernizowanych betonowych tunelach, zostanie przed wydaleniem na zewnątrz instalacji oczyszczane za pomocą biofiltra - dodaje.

Przedstawiciele firmy FCC przekonują, że wprowadzenie nowego sposobu obiegu powietrza spowoduje, że powietrze wykorzystywane w obydwu procesach będzie w całości poddawane biofiltracji. Wentylatory zasysające powietrze pracują w sposób ciągły, więc tym samym proces oczyszczania powietrza będzie prowadzony stale, przez wszystkie dni w roku. Wszystkie te elementy planowanej inwestycji mają decydować o tym, że cały proces będzie prowadzony w sposób całkowicie zhermetyzowany i bez wpływu na otoczenie.

- Jesteśmy pewni, że zastosowane rozwiązania techniczne pozwolą wyeliminować ewentualne uciążliwości zapachowe pochodzące z naszego zakładu - mówi Aldona Dydak.

Inwestycja jest już przygotowana do realizacji zarówno w aspekcie technicznym, jak i finansowym. Wartość projektu szacowana jest na kilkanaście mln zł i w całości sfinansowana zostanie ze środków Grupy FCC Environment CEE.

Mieszkańcy mimo zapowiedzi hermetyzacji zakładu są dalecy od hurraoptymizmu. Część z nich zarzucało władzom miasta, że nie robią nic w sprawie budowy alternatywnej drogi dojazdowej dla tirów, dowożących odpady do zakładu przez Zandkę. W odpowiedzi usłyszeli, że władze miasta opracowują plan budowy ulicy, która odciąży zabytkową dzielnicę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fetor w Zabrzu przeszkadza mieszkańcom. Miasto zapowiedziało modernizację RIPOK-a. Przestanie śmierdzieć? - Dziennik Zachodni