Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fiasko kolejnych rozmów ws. podwyżek w JSW. Władze spółki zaproponowały wzrost pensji o 12%. Związkowcy domagają się wypłat wyższych o 25%

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Rozmowy dotyczące podwyżek toczą się od grudnia 2022 roku.
Rozmowy dotyczące podwyżek toczą się od grudnia 2022 roku. arc.
Propozycja jest nie do przyjęcia, ponieważ w dalszym ciągu powoduje spadek płacy realnej pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Tak przedstawiciele Reprezentatywnych Organizacji Związkowych ocenili zaproponowaną przez szefostwo JSW podwyżkę pensji o 12%. Związkowcy cały czas stoją na stanowisku, że pensje pracowników spółki powinny wzrosnąć o co najmniej 25%.

Fiasko kolejnych rozmów ws. podwyżek w JSW

Nie przyniosły rezultatu kolejne rozmowy pomiędzy Reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi, działającymi w Jastrzębskiej Spółce Węglowej - tworzonymi przez: NSZZ Solidarność, Federację Związków Zawodowych Górników oraz ZZ "Kadra" - a zarządem górniczego przedsiębiorstwa.

Związkowcy i władze JSW wciąż nie są jednomyślne, co do podwyżek dla pracowników spółki. Ci pierwsi domagają się wzrostu płac aż o 1/4. Jak tłumaczą bez takiej podwyżki, zatrudnione w JSW osoby stracą, gdyż ich realny zarobek będzie niższy niż chociażby przed rokiem. Głównym argumentem związków zawodowych w rozmowach z zarządem JSW jest inflacja.

- Inflacja na dzień dzisiejszy wynosi 17,5 procenta, a przewidywana inflacja w pierwszym kwartale 2023 roku ma znacznie przekroczyć poziom 20 procent ze względu na podwyżki cen benzyny, oleju napędowego i opałowego, gazu i prądu, które przełożą się na podwyżki cen innych produktów - argumentują związkowcy, którzy przekonują dodatkowo, że podwyżki należą się pracownikom, ponieważ w minionym roku spółka osiągnęła bardzo dobry wynik finansowy.

Władze JSW zaproponowały podwyżkę o 12 procent

Podnoszone przez związki zawodowe racje i obawy związane z inflacją dostrzegają władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które zapewniły, że nie pozostawią pracowników w tej kwestii "na lodzie". - Wzrost wynagrodzeń niwelujący negatywny skutek inflacji realizowany będzie, o ile sytuacja ekonomiczno-finansowa spółki na to pozwoli - deklarował podczas którychś z kolei rozmów zarząd JSW, który dodatkowo gotów był także wypłacić pracującym w spółce osobom, jednorazową nagrodę.

- Zarząd JSW w związku z osiągniętym zyskiem w 2022 roku jest otwarty na negocjacje odnośnie wypłaty nagrody pieniężnej dla pracowników w miesiącu sierpniu - oświadczyło szefostwo przedsiębiorstwa.

W trakcie ostatnich mediacji zarząd spółki zaproponował z kolei podwyżkę miesięcznej pensji o 12 procent. Propozycji nie przyjęli jednak związkowcy, którzy uznali, że jest ona zbyt niska.

- Propozycja jest nie do przyjęcia ponieważ w dalszym ciągu powoduje spadek płacy realnej pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej - oceniają Reprezentatywne Organizacje Związkowe. Do rozmów nie odnosi się z kolei JSW. - Nie komentujemy tej sprawy - słyszymy w biurze prasowym spółki.

Rozmowy o podwyżkach toczą się od blisko dwóch miesięcy

Przypomnijmy, że postulat dotyczący podwyżek pensji o 25 procent związki zawodowe JSW wysunęły jeszcze w 2022 roku. Ujrzał on światło dzienne przy okazji wysunięcia innych - dotyczących m.in. ujednolicenia umów w oparciu o które zatrudniani są pracownicy - żądań związkowców.

Podwyżki były już tematem kilku spotkań, w tym także mediacji pomiędzy przedstawicielami Reprezentatywnych Organizacji Związkowych oraz szefostwem JSW. Strony ani razu nie były jednak jednomyślne.

Będzie protest w Warszawie

Brak porozumienia podczas kolejnej tury rozmów związków zawodowych i władz górniczej spółki oznacza, że coraz bardziej prawdopodobny jest protest, który związkowcy zapowiadają na 10 lutego w Warszawie. Reprezentatywne Organizacje Związkowe demonstrację zapowiedziały już po ostatnich nieudanych mediacjach.

Protest w stolicy przez związkowców określany jest jako "manifestacja o godną płacę". Reprezentatywne Organizacje Związkowe zaplanowały go przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych, sprawującym pieczę nad spółkami skarbu państwa, w tym JSW.

- Prawdziwym decydentem jest Ministerstwo Aktywów Państwowych i widać, że kulturalne rozmowy wymagają wsparcia w formie pracowników przed ministerstwem w Warszawie. Chcemy godnie zarabiać, a nasz głos musi zostać usłyszany - podkreślają przedstawiciele ROZ.

Ostatnią szansą na porozumienie się bez protestowania są kolejne mediacje. Ich termin wyznaczono na 8 lutego w siedzibie JSW.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera